music-app - en to bg translation catalogue (30 entries)

en: Music
bg: Музика

en: Change
bg: Промени

en: New playlist
bg: Нов плейлист

en: Create
bg: Създай

en: Remove
bg: Премахни

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
bg: Добави към плейлист

en: Add to queue
bg: Добави към опашката

en: Loading...
bg: Зареждане...

en: Next
bg: Следваща

en: Next Track
bg: Следваща песен

en: Pause
bg: Пауза

en: Play
bg: Старт

en: Pause Playback
bg: Паузирай възпроизвеждане

en: Continue or start playback
bg: Продължи или започни възпроизвеждане

en: Back
bg: Назад

en: Go back to last page
bg: Върни се на последна страница

en: Previous
bg: Предишена

en: Previous Track
bg: Предишна песен

en: Stop
bg: Спри

en: Stop Playback
bg: Спиране на възпроизвеждането

en: Debug:
bg: Дебъгване

en: Recent
bg: Последни

en: Artists
bg: Изпълнители

en: Albums
bg: Албуми

en: Genres
bg: Жанрове

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
bg: Плейлисти

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
bg: Избери плейлист

en: Unknown Album
bg: Неизвестен албум

en: Unknown Artist
bg: Неизвестен изпълнител

en: %1 album | %1 albums
bg[0]: %1 албум
bg[1]: %1 албуми
