music-app - en to bs translation catalogue (74 entries)

en: Music
bs: Muzika

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
bs: muzika;pjesme;pusti;albumi;reproduktor;melodije;

en: OK
bs: Uredu

en: Imported file not found
bs: Dodani dokument nije pronađen

en: Wait
bs: Sačekajte

en: Cancel
bs: Odustani

en: Waiting for file(s)...
bs: Čekam dokument(e)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
bs: Preimenuj listu izvođenja

en: Enter playlist name
bs: Unesi ime liste izvođenja

en: Change
bs: Promjeni

en: Playlist already exists
bs: Lista izvođenja već postoji

en: Please type in a name.
bs: Molim unesite ime.

en: New playlist
bs: Nova lista izvođenja

en: Create
bs: Napravi

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
bs: Trajno obriši listu izvođenja?

en: This cannot be undone
bs: Ovo ne može biti poništeno

en: Remove
bs: Ukloni

en: Cancel selection
bs: Poništi izbor

en: Select All
bs: Izaberi sve

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
bs: Dodaj u listu izvođenja

en: Add to queue
bs: Dodaj u red

en: Delete
bs: Obriši

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
bs: Očisti red

en: Search music
bs: Traži muziku

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
bs: Putanja dokumenata mora biti dokument

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
bs: pjesama pušteno danas

en: No tracks played today
bs: Nema puštenih pjesama danas

en: Add to Queue
bs: Dodaj u red

en: Loading...
bs: Učitavanje...

en: No items found
bs: Nema pronađenih stavki

en: Tap to shuffle music
bs: Dodirni za nasumičnu reprodukciju

en: No playlists found
bs: Nema pronađenih listi izvođenja

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
bs: Dobijte više od Muzike dodirom na %1 ikonu kako bi napravili listu izvođenja za svako raspoloženje i priliku.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
bs: Pusti sve

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
bs: Sve u red

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
bs: Nasumično

en: Welcome to Music
bs: Dobrodošli u Muziku

en: Import your music
bs: Dodajte svoju muziku

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
bs: Povežite svoj uređaj sa bilo kojim računarom i jednostavno prevucite dokumente u folder Muzika (Music) ili ubacite prenosivi medij sa muzikom.

en: Download new music
bs: Preuzmi novu muziku

en: Directly import music bought while browsing online.
bs: Direktno dodajte muziku kupljenu online.

en: Start
bs: Pokreni

en: Skip
bs: Preskoči

en: Next
bs: Naprijed

en: Next Track
bs: Sledjeća pjesma

en: Pause
bs: Pauza

en: Play
bs: Pokreni

en: Pause Playback
bs: Pauziraj reprodukciju

en: Continue or start playback
bs: Nastavi ili pokreni reprodukciju

en: Back
bs: Nazad

en: Go back to last page
bs: Idi nazad na zadnju stranu

en: Previous
bs: Prethodna

en: Previous Track
bs: Prethodna pjesma

en: Stop
bs: Zaustavi

en: Stop Playback
bs: Zaustavi reprodukciju

en: Recent
bs: Nedavno

en: Artists
bs: Izvođači

en: Albums
bs: Albumi

en: Genres
bs: Žanrovi

en: Tracks
bs: Pjesme

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
bs: Liste izvođenja

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
bs: Sada svira

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
bs: Odaberi listu izvođenja

en: %1 track | %1 tracks
bs[0]: %1 pjesma
bs[1]: %1 pjesme
bs[2]: %1 pjesme

en: Unknown Album
bs: Nepoznat album

en: Unknown Artist
bs: Nepoznat izvođač

en: %1 album | %1 albums
bs[0]: %1 album
bs[1]: %1 albuma
bs[2]: %1 albuma

en: Artist
bs: Izvođač

en: Export Track
bs: Izvezi pjesmu

en: Genre
bs: Žanr

en: No music found
bs: Muzika nije pronađena

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
bs: Puni prikaz

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
bs: Red

en: Playlist
bs: Lista izvođenja
