music-app - en to ca translation catalogue (76 entries)

en: Music
ca: Música

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ca: música;cançons;reprodueix;pistes;reproductor;melodies;

en: OK
ca: d'acord

en: Imported file not found
ca: No s'ha trobat el fitxer importat

en: Wait
ca: Espereu

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Waiting for file(s)...
ca: S'estan esperant els fitxers...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ca: Canvia el nom de la llista de reproducció

en: Enter playlist name
ca: Escriviu el nom de la llista

en: Change
ca: Canvia

en: Playlist already exists
ca: Ja existeix la llista de reproducció

en: Please type in a name.
ca: Escriviu un nom.

en: New playlist
ca: Llista de reproducció nova

en: Create
ca: Crea

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ca: Voleu suprimir la llista de reproducció permanentment?

en: This cannot be undone
ca: Aquesta acció no es pot desfer

en: Remove
ca: Elimina

en: Cancel selection
ca: Cancel·la la selecció

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ca: Afegeix a la llista de reproducció

en: Add to queue
ca: Afegeix-ho a la cua

en: Delete
ca: Elimina

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ca: Buida la cua

en: Search music
ca: Cerca música

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ca: El camí del fitxer ha d'apuntar a un fitxer

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
ca: pistes reproduïdes avui

en: No tracks played today
ca: Cap pista reproduïda avui

en: Add to Queue
ca: Afegeix a la cua

en: Loading...
ca: S'està carregant...

en: No items found
ca: No s'ha trobat cap element

en: Tap to shuffle music
ca: Feu un toc per reproduir de manera aleatòria

en: No playlists found
ca: No s'ha trobat cap llista de reproducció

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
ca: Useu tot el potencial de l'app: Toqueu la icona %1 i creeu llistes de reproducció per cada ocasió i estat d'ànim.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ca: Reprod. tot

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ca: Tot a la cua

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
ca: Aleatori

en: Welcome to Music
ca: Us donem la benvinguda a Música

en: Import your music
ca: Importeu la vostra música

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ca: Connecteu el dispositiu a un ordinador i arrossegueu fitxers de música a la carpeta Music o inseriu una targeta de memòria que contingui música.

en: Download new music
ca: Baixa música nova

en: Directly import music bought while browsing online.
ca: Importeu la música que compreu directament mentre navegueu.

en: Start
ca: Inicia

en: Skip
ca: Omet

en: Next
ca: Seg.

en: Next Track
ca: Pista següent

en: Pause
ca: Pausa

en: Play
ca: Reprodueix

en: Pause Playback
ca: Posa la reproducció en pausa

en: Continue or start playback
ca: Continua o inicia la reproducció

en: Back
ca: Enrere

en: Go back to last page
ca: Torna a la pàgina anterior

en: Previous
ca: Anterior

en: Previous Track
ca: Pista anterior

en: Stop
ca: Atura

en: Stop Playback
ca: Atura la reproducció

en: Debug:
ca: Depuració:

en: Recent
ca: Recents

en: Artists
ca: Artistes

en: Albums
ca: Àlbums

en: Genres
ca: Gèneres

en: Tracks
ca: Pistes

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ca: Llistes de reproducció

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
ca: S'està reproduint

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ca: Seleccioneu una llista de reproducció

en: %1 track | %1 tracks
ca[0]: %1 pista
ca[1]: %1 pistes

en: Unknown Album
ca: Àlbum desconegut

en: Unknown Artist
ca: Artista desconegut

en: Album
ca: Àlbum

en: %1 album | %1 albums
ca[0]: %1 àlbum
ca[1]: %1 àlbums

en: Artist
ca: Artista

en: Export Track
ca: Exporta la pista

en: Genre
ca: Gènere

en: No music found
ca: No s'ha trobat música al dispositiu

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
ca: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ca: Cua

en: Playlist
ca: Llista de reproducció
