music-app - en to cs translation catalogue (81 entries)

en: Music
cs: Hudba

en: A music application for Lomiri
cs: Hudební přehrávač pro Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
cs: hudba;skladby;hrát;stopy;přehrávač;melodie;

en: Imported file not found
cs: Importovaný soubor nebyl nalezen

en: Wait
cs: Počkat

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Waiting for file(s)...
cs: Čekání na soubor(y)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
cs: Přejmenovat seznam stop

en: Enter playlist name
cs: Zadejte název seznamu stop

en: Change
cs: Změnit

en: Playlist already exists
cs: Seznam stop už existuje

en: Please type in a name.
cs: Zadejte název.

en: New playlist
cs: Nový seznam stop

en: Create
cs: Vytvořit

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
cs: Odstranit seznam skladeb?

en: This cannot be undone
cs: Nelze vzít zpět

en: Remove
cs: Odstranit

en: Cancel selection
cs: Zrušit výběr

en: Select All
cs: Vybrat vše

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
cs: Přidat do seznamu stop

en: Add to queue
cs: Přidat do fronty

en: Delete
cs: Smazat

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
cs: Vyčistit frontu

en: Search music
cs: Hledat skladbu

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
cs: Je třeba, aby popis umístění souboru začínal na %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
cs: Je třeba, aby popis umístění vedl na soubor

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
cs: Soubor se nepodařilo okopírovat

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
cs: dnes přehrané skladby

en: No tracks played today
cs: Dnes žádné přehrané skladby

en: Add to Queue
cs: Přidat do fronty

en: Loading...
cs: Načítání…

en: No items found
cs: Nenalezeny žádné položky

en: Tap to shuffle music
cs: Klepnutím zamícháte pořadí

en: No playlists found
cs: Nenalezen žádný seznam stop

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
cs: Získejte více z hudby klepnutím na %1 ikonu pro vytváření seznamů stop pro každou náladu a příležitost.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
cs: Přehrát vše

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
cs: Zařadit vše do fronty

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
cs: Promíchat

en: Welcome to Music
cs: Vítejte v aplikaci hudba

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
cs: Užívejte si vámi oblíbené skladby v aplikaci hudba. Prohlédněte si krátký návod anebo přeskočte a začněte rovnou poslouchat.

en: Import your music
cs: Importovat vaše skladby

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
cs: Připojte svůj telefon k počítači a jednoduše přetáhněte soubory do složky hudba anebo vložte vyměnitelné médium s hudbou.

en: Download new music
cs: Stáhnout si novou hudbu

en: Directly import music bought while browsing online.
cs: Automaticky si stáhnout zakoupené skladby při prohlížení Internetu.

en: Start
cs: Spustit

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Next
cs: Další

en: Next Track
cs: Další skladba

en: Pause
cs: Pozastavit

en: Play
cs: Přehrát

en: Pause Playback
cs: Pozastavit přehrávání

en: Continue or start playback
cs: Pokračovat anebo spustit přehrávání

en: Back
cs: Zpět

en: Go back to last page
cs: Zpět na poslední stránku

en: Previous
cs: Předchozí

en: Previous Track
cs: Předchozí skladba

en: Stop
cs: Zastavit

en: Stop Playback
cs: Zastavit přehrávání

en: Debug:
cs: Ladící informace:

en: Recent
cs: Nedávné

en: Artists
cs: Umělci

en: Albums
cs: Alba

en: Genres
cs: Žánry

en: Tracks
cs: Skladby

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
cs: Sezn. stop

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
cs: Právě hraje

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
cs: Vybrat seznam stop

en: %1 track | %1 tracks
cs[0]: %1 skladba
cs[1]: %1 skladby
cs[2]: %1 skladeb

en: Unknown Album
cs: Neznámé album

en: Various
cs: Různý

en: Unknown Artist
cs: Neznámý interpret

en: %1 album | %1 albums
cs[0]: %1 album
cs[1]: %1 alba
cs[2]: %1 alb

en: Artist
cs: Umělec

en: Export Track
cs: Exportovat skladbu

en: Genre
cs: Žánr

en: No music found
cs: Nebyla nalezena žádná hudba

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
cs: Celá obrazovka

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
cs: Fronta

en: Playlist
cs: Seznam skladeb

en: Settings
cs: Nastavení

en: Keep screen on while music is played
cs: Nevypínat obrazovku když hraje hudba
