music-app - en to de translation catalogue (77 entries)

en: Music
de: Musik

en: A music application for Lomiri
de: Eine Musik-App für Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
de: Musik;Titel;Alben;Wiedergabe;Abspielen;

en: Imported file not found
de: Importierte Datei nicht gefunden

en: Wait
de: Warten

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Waiting for file(s)...
de: Auf Datei(en) wird gewartet …

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
de: Wiedergabeliste umbenennen

en: Enter playlist name
de: Name für Wiedergabeliste eingeben

en: Change
de: Ändern

en: Playlist already exists
de: Wiedergabeliste bereits vorhanden

en: Please type in a name.
de: Bitte einen Namen eingeben.

en: New playlist
de: Neue Wiedergabeliste

en: Create
de: Erstellen

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
de: Wiedergabeliste unwiderruflich löschen?

en: This cannot be undone
de: Dies kann nicht rückgängig gemacht werden

en: Remove
de: Entfernen

en: Cancel selection
de: Auswahl abbrechen

en: Select All
de: Alles auswählen

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
de: Zu Wiedergabeliste hinzufügen

en: Add to queue
de: Zur Warteschlange hinzufügen

en: Delete
de: Löschen

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
de: Warteschlange leeren

en: Search music
de: Musik durchsuchen

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
de: Dateipfad muss beginnen mit %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
de: Dateipfad muss eine Datei sein

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
de: Verschieben der Datei fehlgeschlagen

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
de: heute gespielte Titel

en: No tracks played today
de: Heute noch keine Titel gespielt

en: Add to Queue
de: Zur Warteschlange hinzufügen

en: Loading...
de: Wird geladen …

en: No items found
de: Keine Elemente gefunden

en: Tap to shuffle music
de: Zum Starten der Zufallswiedergabe tippen

en: No playlists found
de: Keine Wiedergabelisten gefunden

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
de: Holen Sie mehr aus dieser Anwendung heraus, indem Sie auf »%1« tippen, um Wiedergabelisten für jede Stimmung und Gelegenheit zu erstellen.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
de: Alle wiedergeben

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
de: Alle zur Warteschlange hinzufügen

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
de: Zufällig

en: Welcome to Music
de: Willkommen bei Musik

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
de: Genießen Sie Ihre Lieblingsmusik mit der Musik-App von Lomiri. Nehmen Sie sich kurz Zeit für eine Einführung oder tippen Sie auf »Überspringen«, um sofort mit dem Musikhören zu beginnen.

en: Import your music
de: Ihre Musik importieren

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
de: Verbinden Sie Ihr Gerät mit einem Rechner und ziehen Sie Dateien einfach in den Musikordner oder legen Sie einen Wechseldatenträger mit Musik ein.

en: Download new music
de: Neue Musik herunterladen

en: Directly import music bought while browsing online.
de: Musik direkt importieren, die Sie im Internet gekauft haben.

en: Skip
de: Überspringen

en: Next
de: Weiter

en: Next Track
de: Nächster Titel

en: Play
de: Wiedergeben

en: Pause Playback
de: Wiedergabe unterbrechen

en: Continue or start playback
de: Wiedergabe fortsetzen oder starten

en: Back
de: Zurück

en: Go back to last page
de: Zur letzten Seite zurück gehen

en: Previous
de: Vorheriger

en: Previous Track
de: Vorheriger Titel

en: Stop
de: Stopp

en: Stop Playback
de: Wiedergabe anhalten

en: Debug:
de: Fehlersuche:

en: Recent
de: Kürzlich

en: Artists
de: Interpreten

en: Albums
de: Alben

en: Tracks
de: Titel

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
de: Wiedergabelisten

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
de: Jetzt läuft

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
de: Wiedergabeliste auswählen

en: %1 track | %1 tracks
de[0]: %1 Titel
de[1]: %1 Titel

en: Unknown Album
de: Unbekanntes Album

en: Various
de: Verschiedene

en: Unknown Artist
de: Unbekannter Interpret

en: %1 album | %1 albums
de[0]: %1 Album
de[1]: %1 Alben

en: Artist
de: Interpret

en: Export Track
de: Titel exportieren

en: No music found
de: Es konnte keine Musik gefunden werden

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
de: Volle Ansicht

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
de: Warteschlange

en: Playlist
de: Wiedergabeliste

en: Settings
de: Einstellungen

en: Keep screen on while music is played
de: Display eingeschaltet lassen solang Musik abgespielt wird
