music-app - en to es translation catalogue (83 entries)

en: Music
es: Música

en: A music application for Lomiri
es: Aplicación de música para Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
es: música;canciones;reproducir;pistas;reproductor;temas;

en: OK
es: De acuerdo

en: Imported file not found
es: No se encontró el archivo importado

en: Wait
es: Espere

en: Cancel
es: Cancelar

en: Waiting for file(s)...
es: Esperando archivo(s)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
es: Cambiar nombre de lista

en: Enter playlist name
es: Escriba el nombre de la lista

en: Change
es: Cambiar

en: Playlist already exists
es: La lista ya existe

en: Please type in a name.
es: Escriba un nombre.

en: New playlist
es: Lista nueva

en: Create
es: Crear

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
es: ¿Quiere eliminar la lista permanentemente?

en: This cannot be undone
es: Esto no se puede deshacer

en: Remove
es: Eliminar

en: Cancel selection
es: Cancelar selección

en: Select All
es: Seleccionar todo

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
es: Añadir a la lista

en: Add to queue
es: Añadir a la cola

en: Delete
es: Eliminar

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
es: Vaciar cola

en: Search music
es: Buscar música

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
es: La ruta de los archivos debe comenzar por %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
es: La ruta debe ser de un archivo

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
es: No se pudo copiar el archivo

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
es: pistas reproducidas hoy

en: No tracks played today
es: Ninguna pista reproducida hoy

en: Add to Queue
es: Añadir a la cola

en: Loading...
es: Cargando...

en: No items found
es: No se encontró ningún elemento

en: Tap to shuffle music
es: Toque para mezclar las canciones

en: No playlists found
es: No se encontró ninguna lista

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
es: Obtener más de Música tocando el icono %1 para comenzar a crear listas para cada estado y ocasión.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
es: Reproducir todo

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
es: Todo a la cola

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
es: Aleatorio

en: Welcome to Music
es: Bienvenido a Música

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
es: Disfrute de su música favorita con la aplicación Música de Lomiri. Realice una breve visita guiada de introducción o pulse en «Omitir» para comenzar a reproducir ahora.

en: Import your music
es: Importar su música

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
es: Conecte su dispositivo a cualquier equipo y simplemente arrastre archivos a la carpeta Música o introduzca un medio extraíble con música.

en: Download new music
es: Descargar música nueva

en: Directly import music bought while browsing online.
es: Importar directamente música comprada mientras se navega.

en: Start
es: Iniciar

en: Skip
es: Omitir

en: Next
es: Sig.

en: Next Track
es: Pista siguiente

en: Pause
es: Pausar

en: Play
es: Reproducir

en: Pause Playback
es: Pausar reproducción

en: Continue or start playback
es: Continuar o iniciar reproducción

en: Back
es: Atrás

en: Go back to last page
es: Ir a la ultima página

en: Previous
es: Anterior

en: Previous Track
es: Pista anterior

en: Stop
es: Detener

en: Stop Playback
es: Parar reproducción

en: Debug:
es: Depurar:

en: Recent
es: Recientes

en: Artists
es: Artistas

en: Albums
es: Álbumes

en: Genres
es: Géneros

en: Tracks
es: Pistas

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
es: Listas

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
es: Ahora suena

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
es: Seleccionar lista

en: %1 track | %1 tracks
es[0]: %1 pista
es[1]: %1 pistas

en: Unknown Album
es: Álbum desconocido

en: Various
es: Varios

en: Unknown Artist
es: Artista desconocido

en: Album
es: Álbum

en: %1 album | %1 albums
es[0]: %1 álbum
es[1]: %1 álbumes

en: Artist
es: Artista

en: Export Track
es: Exportar pista

en: Genre
es: Género

en: No music found
es: No se encontró música

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
es: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
es: Cola

en: Playlist
es: Lista

en: Settings
es: Configuración

en: Keep screen on while music is played
es: Mantener encendida la pantalla al reproducir música
