music-app - en to fa translation catalogue (76 entries)

en: Music
fa: آهنگ

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
fa: موسیقی;آهنگ‌ها;پخش;قظعه‌ها;پخش‌کننده;صداها;

en: OK
fa: قبول

en: Imported file not found
fa: پرونده‌ی وارد شده یافت نشد

en: Wait
fa: صبر کنید

en: Cancel
fa: لغو

en: Waiting for file(s)...
fa: در حال  انتظار برای پرونده(ها)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
fa: تغییرنام فهرست‌پخش

en: Enter playlist name
fa: نام فهرست‌پخش را وارد کنید

en: Change
fa: تغییر

en: Playlist already exists
fa: فهرست‌پخش از پیش وجود دارد

en: Please type in a name.
fa: لطفاُ یک نام بنویسید.

en: New playlist
fa: فهرست پخش جدید

en: Create
fa: ساختن

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
fa: حذف دایمی فهرست‌پخش؟

en: This cannot be undone
fa: این کار قابل برگرداندن نیست.

en: Remove
fa: برداشتن

en: Cancel selection
fa: لغو انتخاب

en: Select All
fa: انتخاب همه

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
fa: افزودن به فهرست پخش

en: Add to queue
fa: افزودن به صف

en: Delete
fa: حذف

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
fa: پاک‌سازی صف

en: Search music
fa: جست‌وجوی آهنگ

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
fa: مسیر پرونده باید یک پرونده باشد

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
fa: قطعه امروز پخش شد

en: No tracks played today
fa: امروز هیچ قطعه‌ای پخش نشد

en: Add to Queue
fa: افزودن به صف

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری…

en: No items found
fa: هیچ موردی پیدا نشد

en: Tap to shuffle music
fa: برای بر زدن آهنگ‌ها ضربه بزنید

en: No playlists found
fa: هیچ فهرست پخشی یافت نشد

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
fa: با زدن روی شمایل %1 برای شروع ساخت فهرست‌پخش‌هایی برای هر حال و هوا، از آهنگ‌ها بیش‌تر بهره ببرید.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
fa: پخش همه

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
fa: به صف کردن همه

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
fa: بر زدن

en: Welcome to Music
fa: به آهنگ‌ها خوش آمدید

en: Import your music
fa: آهنگ‌هایتان را وارد کنید

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
fa: دستگاهتان را به هر رایانه‌ای وصل کرده و به سادگی پرونده‌ها را به پوشه‌ی آهنگ‌ها بکشید یا رسانه‌ی قابل حمل شامل آهنگی وارد کنید.

en: Download new music
fa: بارگیری آهنگ‌های جدید

en: Directly import music bought while browsing online.
fa: ورود مستقیم آهنگ‌های خریده شده هنگام مرور برخط.

en: Start
fa: شروع

en: Skip
fa: پرش

en: Next
fa: پسین

en: Next Track
fa: قطعه‌ی بعدی

en: Pause
fa: مکث

en: Play
fa: پخش

en: Pause Playback
fa: توقف پخش

en: Continue or start playback
fa: ادامه یا شروع پخش

en: Back
fa: بازگشت

en: Go back to last page
fa: رفتن به صفحه‌ی قبلی

en: Previous
fa: پیشین

en: Previous Track
fa: قطعه‌ی پیشین

en: Stop
fa: توقف

en: Stop Playback
fa: توقف پخش

en: Debug:
fa: رفع اشکال:

en: Recent
fa: اخیر

en: Artists
fa: هنرمندان

en: Albums
fa: آلبوم‌ها

en: Genres
fa: سبک‌ها

en: Tracks
fa: قطعه‌ها

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
fa: فهرست‌های پخش

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
fa: درحال پخش

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
fa: انتخاب فهرست پخش

en: %1 track | %1 tracks
fa[0]: %1 قطعه

en: Unknown Album
fa: آلبوم نامعلوم

en: Unknown Artist
fa: هنرمند ناشناس

en: Album
fa: آلبوم

en: %1 album | %1 albums
fa[0]: %1 آلبوم

en: Artist
fa: هنرمند

en: Export Track
fa: صدور قطعه

en: Genre
fa: سبک

en: No music found
fa: هیچ آهنگی پیدا نشد

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
fa: نمای کامل

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
fa: صف

en: Playlist
fa: فهرست‌پخش
