music-app - en to fi translation catalogue (76 entries)

en: Music
fi: Musiikki

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
fi: music;songs;play;tracks;player;tunes;musiikki;kappaleet;soitin;

en: OK
fi: Selvä

en: Imported file not found
fi: Tuotua tiedostoa ei löydy

en: Wait
fi: Odota

en: Cancel
fi: Peru

en: Waiting for file(s)...
fi: Odotetaan tiedostoja...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
fi: Nimeä soittolista uudelleen

en: Enter playlist name
fi: Anna soittolistalle nimi

en: Change
fi: Vaihda

en: Playlist already exists
fi: Soittolista on jo olemassa

en: Please type in a name.
fi: Anna nimi.

en: New playlist
fi: Uusi soittolista

en: Create
fi: Luo

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
fi: Poistetaanko soittolista pysyvästi?

en: This cannot be undone
fi: Tätä ei voi kumota

en: Remove
fi: Poista

en: Cancel selection
fi: Peru valinta

en: Select All
fi: Valitse kaikki

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
fi: Lisää soittolistalle

en: Add to queue
fi: Lisää jonoon

en: Delete
fi: Poista

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
fi: Tyhjennä jono

en: Search music
fi: Etsi musiikkia

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
fi: Tiedostopolun tulee olla tiedosto

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
fi: kappaletta toistettu tänään

en: No tracks played today
fi: Ei toistettuja kappaleita tänään

en: Add to Queue
fi: Lisää jonoon

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: No items found
fi: Kohteita ei löytynyt

en: Tap to shuffle music
fi: Kosketa sekoittaaksesi musiikkia

en: No playlists found
fi: Soittolistoja ei löytynyt

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
fi: Lisätietoja musiikkisovelluksesta painamalla %1-kuvaketta – voit luoda soittolistoja kaikkiin tunnelmiin ja tilanteisiin.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
fi: Toista kaikki

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
fi: Kaikki jonoon

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Welcome to Music
fi: Musiikki - tervetuloa

en: Import your music
fi: Tuo musiikkia

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
fi: Liitä laitteesi mihin tahansa tietokoneeseen ja raahaa tiedostoja Musiikki-kansioon. Vaihtoehtoisesti liitä laitteeseen musiikkia sisältävä media.

en: Download new music
fi: Lataa uutta musiikkia

en: Directly import music bought while browsing online.
fi: Tuo suoraan verkosta ostetun musiikin kuunneltavaksi.

en: Start
fi: Aloita

en: Skip
fi: Ohita

en: Next
fi: Seuraava

en: Next Track
fi: Seuraava kappale

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Play
fi: Toista

en: Pause Playback
fi: Keskeytä toisto

en: Continue or start playback
fi: Jatka tai käynnistä toisto

en: Back
fi: Takaisin

en: Go back to last page
fi: Takaisin edelliselle sivulle

en: Previous
fi: Edellinen

en: Previous Track
fi: Edellinen kappale

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Stop Playback
fi: Pysäytä toisto

en: Debug:
fi: Vianjäljitys:

en: Recent
fi: Viimeisimmät

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Albums
fi: Albumit

en: Genres
fi: Tyylilajit

en: Tracks
fi: Kappaleet

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
fi: Soittolistat

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
fi: Nyt soi

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
fi: Valitse soittolista

en: %1 track | %1 tracks
fi[0]: %1 kappale
fi[1]: %1 kappaletta

en: Unknown Album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Album
fi: Albumi

en: %1 album | %1 albums
fi[0]: %1 albumi
fi[1]: %1 albumia

en: Artist
fi: Esittäjä

en: Export Track
fi: Vie kappale

en: Genre
fi: Tyylilaji

en: No music found
fi: Musiikkia ei löytynyt

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
fi: Täysi näkymä

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
fi: Jono

en: Playlist
fi: Soittolista
