music-app - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Music
fr: Musique

en: A music application for Lomiri
fr: Un lecteur de musique pour Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
fr: musique;chansons;lire;morceaux;lecteur;mélodies;

en: Imported file not found
fr: Fichier importé non trouvé

en: Wait
fr: Patienter

en: Cancel
fr: Annuler

en: Waiting for file(s)...
fr: En attente de fichier(s)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
fr: Renommer la liste de lecture

en: Enter playlist name
fr: Saisir un nom de liste de lecture

en: Change
fr: Modifier

en: Playlist already exists
fr: La liste de lecture existe déjà

en: Please type in a name.
fr: Veuillez saisir un nom.

en: New playlist
fr: Nouvelle liste de lecture

en: Create
fr: Créer

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
fr: Supprimer définitivement la liste de lecture ?

en: This cannot be undone
fr: Ceci ne peut pas être annulé

en: Remove
fr: Supprimer

en: Cancel selection
fr: Annuler la sélection

en: Select All
fr: Tout sélectionner

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
fr: Ajouter à la liste de lecture

en: Add to queue
fr: Ajouter à la liste d'attente

en: Delete
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
fr: Vider la liste d'attente

en: Search music
fr: Rechercher de la musique

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
fr: Le chemin du fichier doit commencer par %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
fr: Le chemin de fichier doit être un fichier

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
fr: Échec de la copie du fichier

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
fr: morceaux lus aujourd'hui

en: No tracks played today
fr: Aucun morceau lu aujourd'hui

en: Add to Queue
fr: Ajouter à la liste d'attente

en: Loading...
fr: Chargement…

en: No items found
fr: Aucun élément trouvé

en: Tap to shuffle music
fr: Appuyez pour mélanger la musique

en: No playlists found
fr: Aucune liste de lecture trouvée

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
fr: Profitez pleinement de Musique en appuyant sur l'icône %1 pour commencer à créer des listes de lecture pour chaque humeur et chaque occasion.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
fr: Tout lire

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
fr: Liste d'attente

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
fr: Aléatoire

en: Welcome to Music
fr: Bienvenue dans Musique

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
fr: Profitez de votre musique préférée avec l'application Musique de Lomiri. Suivez une courte visite guidée pour apprendre à démarrer ou appuyez sur ignorer pour démarrer votre écoute maintenant.

en: Import your music
fr: Importer votre musique

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
fr: Connectez votre appareil à n'importe quel ordinateur et déplacez simplement des fichiers dans le dossier Musique ou insérez un support amovible contenant de la musique.

en: Download new music
fr: Télécharger de nouvelles musiques

en: Directly import music bought while browsing online.
fr: Importer directement de la musique achetée lors de la navigation en ligne.

en: Start
fr: Démarrer

en: Skip
fr: Passer

en: Next
fr: Suivant

en: Next Track
fr: Morceau suivant

en: Play
fr: Lecture

en: Pause Playback
fr: Mettre en pause

en: Continue or start playback
fr: Continuer ou démarrer la lecture

en: Back
fr: Retour

en: Go back to last page
fr: Revenir à la dernière page

en: Previous
fr: Précédent

en: Previous Track
fr: Morceau précédent

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Playback
fr: Arrêter la lecture

en: Debug:
fr: Débogage :

en: Recent
fr: Récent

en: Artists
fr: Artistes

en: Tracks
fr: Morceaux

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
fr: Listes de lecture

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
fr: Lecture en cours

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
fr: Sélectionnez une liste

en: %1 track | %1 tracks
fr[0]: %1 morceau
fr[1]: %1 morceaux

en: Unknown Album
fr: Album inconnu

en: Various
fr: Divers

en: Unknown Artist
fr: Artiste inconnu

en: Artist
fr: Artiste

en: Export Track
fr: Exporter le morceau

en: No music found
fr: Aucune musique trouvée

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
fr: Vue complète

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
fr: Liste d’attente

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: Settings
fr: Paramètres

en: Keep screen on while music is played
fr: Garder l'écran allumé lorsque de la musique est jouée
