music-app - en to gd translation catalogue (76 entries)

en: Music
gd: Ceòl

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
gd: music;songs;play;tracks;player;tunes;ceòl;ciùil;òran;òrain;cluich;cluiche;traca;tracaichean;cluicheadair;fonn;fuinn;port;puirt;audio;fuaim;

en: OK
gd: Ceart ma-thà

en: Imported file not found
gd: Cha deach faidhle air ion-phortachadh a lorg

en: Wait
gd: Fuirich

en: Cancel
gd: Sguir dheth

en: Waiting for file(s)...
gd: A' feitheamh air faidhle no dhà...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
gd: Thoir ainm ùr air an liosta-chluich

en: Enter playlist name
gd: Cuir a-steach ainm dhan liosta

en: Change
gd: Atharraich

en: Playlist already exists
gd: Tha an liosta-chluich seo ann mu thràth

en: Please type in a name.
gd: Cuir a-steach ainm.

en: New playlist
gd: Liosta-chluiche ùr

en: Create
gd: Cruthaich

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
gd: A bheil thu airson an liosta a sguabadh às gu buan?

en: This cannot be undone
gd: Chan urrainn dhut seo a neo-dhèanamh

en: Remove
gd: Thoir air falbh

en: Cancel selection
gd: Sguir dhen taghadh

en: Select All
gd: Tagh na h-uile

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
gd: Cuir ris an liosta-chluiche

en: Add to queue
gd: Cuir ris a' chiutha

en: Delete
gd: Sguab às

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
gd: Falamhaich an ciutha

en: Search music
gd: Lorg ceòl

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
gd: Feumaidh slighe an fhaidhle a bhith 'na fhaidhle

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
gd: tracaichean a chluich thu an-diugh

en: No tracks played today
gd: Cha deach traca sam bith a chluich an-diugh

en: Add to Queue
gd: Cuir ris a' chiutha

en: Loading...
gd: 'Ga luchdadh...

en: No items found
gd: Cha deach nì a lorg

en: Tap to shuffle music
gd: Thoir gnogag gus an ceòl a chur air thuaiream

en: No playlists found
gd: Cha deach liosta-chluich a lorg

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
gd: Cuir aplacaid a' chiùil gu làn-fheum 's tu a' briogadh air %1 gus liostaichean-lcuich a chruthachadh airson fonn no tachartas sam bith.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
gd: Cluich na h-uile

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
gd: Cuir na h-uile sa chiutha

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
gd: Air thuaiream

en: Welcome to Music
gd: Fàilte gun aplacaid chiùil

en: Import your music
gd: Ion-phortaich an ceòl agad

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
gd: Ceangail an t-uidheam agad ri coimpiutair sam bith agus cha leig thu leas ach faidhlichean a shlaodadh dhan phasgan chiùil no ceangail meadhan so-giùlain air a bheil ceòl ris.

en: Download new music
gd: Luchdaich a-nuas ceòl ùr

en: Directly import music bought while browsing online.
gd: Ion-phortaich ceòl a cheannaich thu air loidhne.

en: Start
gd: Tòisich

en: Skip
gd: Thoir leum thairis air

en: Next
gd: Air adhart

en: Next Track
gd: An ath-thraca

en: Pause
gd: Cuir 'na stad

en: Play
gd: Cluich

en: Pause Playback
gd: Cuir a chluich 'na stad

en: Continue or start playback
gd: Lean no tòisich air a chluich

en: Back
gd: Air ais

en: Go back to last page
gd: Air ais gun duilleag mu dheireadh

en: Previous
gd: Air ais

en: Previous Track
gd: An traca roimhe

en: Stop
gd: Cuir stad air

en: Stop Playback
gd: Sguir dhen chluich

en: Debug:
gd: Dì-bhugachadh:

en: Recent
gd: O chionn goirid

en: Artists
gd: Luchd-ciùil

en: Albums
gd: Albaman

en: Genres
gd: Gnèithean

en: Tracks
gd: Tracaichean

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
gd: Liostaichean-cluiche

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
gd: 'Ga chluich an-dràsta

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
gd: Tagh liosta-chluiche

en: %1 track | %1 tracks
gd[0]: %1 traca
gd[1]: %1 thraca
gd[2]: %1 tracaichean
gd[3]: %1 traca

en: Unknown Album
gd: Albam nach aithne dhuinn

en: Unknown Artist
gd: Neach-ciùil nach aithne dhuinn

en: Album
gd: Albam

en: %1 album | %1 albums
gd[0]: %1 albam
gd[1]: %1 albam
gd[2]: %1 albaman
gd[3]: %1 albam

en: Artist
gd: Neach-ciùil

en: Export Track
gd: Às-phortaich an traca

en: Genre
gd: Gnè

en: No music found
gd: Cha deach ceòl a lorg

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
gd: Sealladh slàn

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
gd: Ciutha

en: Playlist
gd: Liosta-chluiche
