music-app - en to is translation catalogue (30 entries)

en: Music
is: Tónlist

en: Cancel
is: Hætta við

en: Change
is: Breyta

en: New playlist
is: Nýr spilunarlisti

en: Create
is: Búa til

en: Remove
is: Fjarlægja

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
is: Bæta við spilunarlista

en: Delete
is: Eyða

en: Loading...
is: Hleður…

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
is: Spila allt

en: Next
is: Næsta

en: Next Track
is: Næsta lag

en: Pause
is: Í bið

en: Play
is: Afspilun

en: Pause Playback
is: Gera hlé á afspilun

en: Back
is: Til baka

en: Previous
is: Fyrra

en: Previous Track
is: Fyrra lag

en: Stop
is: Stöðva

en: Debug:
is: Aflúsa:

en: Recent
is: Nýlegt

en: Artists
is: Flytjendur

en: Genres
is: Tegundir

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
is: Spilunarlisti

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
is: Veldu spilunarlista

en: Unknown Album
is: Óþekkt albúm

en: Unknown Artist
is: Óþekktur flytjandi

en: Album
is: Albúm

en: %1 album | %1 albums
is[0]: %1 diskur
is[1]: %1 diskar

en: Artist
is: Flytjandi
