music-app - en to it translation catalogue (78 entries)

en: Music
it: Musica

en: A music application for Lomiri
it: Un'applicazione per la musica di Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
it: musica;canzoni;play;tracce;player;brani;suonerie;

en: Imported file not found
it: File importato non trovato

en: Wait
it: Attendi

en: Cancel
it: Annulla

en: Waiting for file(s)...
it: In attesa dei file...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
it: Rinomina playlist

en: Enter playlist name
it: Inserire nome playlist

en: Change
it: Modifica

en: Playlist already exists
it: Playlist già esistente

en: Please type in a name.
it: Inserire un nome.

en: New playlist
it: Nuova playlist

en: Create
it: Crea

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
it: Eliminare la playlist?

en: This cannot be undone
it: Non può essere annullato

en: Remove
it: Rimuovi

en: Cancel selection
it: Annulla selezione

en: Select All
it: Seleziona tutto

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
it: Aggiungi alla playlist

en: Add to queue
it: Aggiungi alla coda

en: Delete
it: Elimina

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
it: Pulisci coda

en: Search music
it: Cerca musica

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
it: Il percorso del file deve iniziare con %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
it: Il percorso deve indicare un file

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
it: Copia del file non riuscita

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
it: brani riprodotti oggi

en: No tracks played today
it: Nessun brano riprodotto oggi

en: Add to Queue
it: Metti in coda

en: Loading...
it: Caricamento...

en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: Tap to shuffle music
it: Toccare per mischiare la musica

en: No playlists found
it: Nessuna playlist trovata

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
it: Premi l'icona %1 per creare playlist in base al tuo umore o per qualsiasi altra occasione.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
it: Riproduci tutto

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
it: Metti tutto in coda

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
it: Mischia

en: Welcome to Music
it: Bevenuti in Musica

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
it: Goditi la tua musica preferita con l'app Musica di Lomiri. Segui una piccola introduzione all'uso dell'app o premi Salta per ascoltare subito la tua musica.

en: Import your music
it: Importa musica

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
it: Collega il tuo dispositivo a un computer e trascina i file nella cartella Musica o inserisci un dispositivo rimovibile con della musica.

en: Download new music
it: Scarica nuova musica

en: Directly import music bought while browsing online.
it: Importa musica acquistata navigando online.

en: Start
it: Avvia

en: Skip
it: Salta

en: Next
it: Avanti

en: Next Track
it: Brano successivo

en: Pause
it: Pausa

en: Play
it: Riproduci

en: Pause Playback
it: Sospendi riproduzione

en: Continue or start playback
it: Continua o avvia riproduzione

en: Back
it: Indietro

en: Go back to last page
it: Torna all'ultima pagina

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Track
it: Brano precedente

en: Stop
it: Ferma

en: Stop Playback
it: Interrompi riproduzione

en: Recent
it: Recenti

en: Artists
it: Artisti

en: Albums
it: Album

en: Genres
it: Generi

en: Tracks
it: Brani

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
it: Playlist

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
it: In riproduzione

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
it: Seleziona playlist

en: %1 track | %1 tracks
it[0]: %1 brano
it[1]: %1 brani

en: Unknown Album
it: Album sconosciuto

en: Various
it: Varie

en: Unknown Artist
it: Artista sconosciuto

en: Artist
it: Artista

en: Export Track
it: Esporta brano

en: Genre
it: Genere

en: No music found
it: Musica non trovata

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
it: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
it: Coda

en: Settings
it: Impostazioni

en: Keep screen on while music is played
it: Tieni lo schermo acceso mentre la musica viene riprodotta
