music-app - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: Music
ja: 音楽

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ja: music;songs;play;tracks;player;tunes;ミュージック;音楽;楽曲;再生;トラック;プレーヤー;

en: Imported file not found
ja: インポートされたファイルはありません

en: Wait
ja: 待機

en: Cancel
ja: キャンセル

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ja: プレイリスト名を変更

en: Enter playlist name
ja: プレイリス ト名を入力

en: Change
ja: 変更

en: Playlist already exists
ja: プレイリストは既に存在しています

en: Please type in a name.
ja: 名前を入力してください。

en: New playlist
ja: 新しいプレイリスト

en: Create
ja: 作成

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ja: プレイリストを完全に削除しますか？

en: This cannot be undone
ja: 元に戻すことはできません

en: Remove
ja: 削除

en: Cancel selection
ja: 選択を解除

en: Select All
ja: すべて選択

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ja: プレイリストに追加

en: Add to queue
ja: 再生リストに追加

en: Delete
ja: 削除

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ja: キューを削除

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ja: ファイルパスはファイルを指定してください

en: Add to Queue
ja: 再生リストに追加する

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: No items found
ja: 見つかりませんでした

en: Tap to shuffle music
ja: シャッフル再生

en: No playlists found
ja: プレイリストが見つかりませんでした

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
ja: 気分や場所に合わせたプレイリストを作成するなら %1 アイコンをタップしてください。

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ja: すべて再生

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ja: すべてキューへ

en: Welcome to Music
ja: Musicについて

en: Import your music
ja: 音楽を取り込む

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ja: デバイスをコンピューターに接続し、Musicフォルダーにファイルを移動するか、音楽の入ったリムーバブルメディアを接続してください。

en: Download new music
ja: 新しい音楽をダウンロードする

en: Directly import music bought while browsing online.
ja: 視聴中のオンラインの曲を直接取り込みます。

en: Start
ja: 開始

en: Skip
ja: スキップ

en: Next
ja: 次へ

en: Next Track
ja: 次のトラック

en: Pause
ja: 一時停止

en: Play
ja: 再生

en: Pause Playback
ja: 再生を一時停止

en: Continue or start playback
ja: 再生する

en: Back
ja: 戻る

en: Go back to last page
ja: 最後のページに戻る

en: Previous
ja: 前へ

en: Previous Track
ja: 前のトラック

en: Stop
ja: 停止

en: Stop Playback
ja: 再生を停止

en: Debug:
ja: デバッグ:

en: Recent
ja: 最近再生したファイル

en: Artists
ja: アーティスト

en: Albums
ja: アルバム

en: Genres
ja: ジャンル

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ja: プレイリスト

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ja: プレイリストを選択

en: Unknown Album
ja: 不明なアルバム

en: Unknown Artist
ja: 不明なアーティスト

en: Album
ja: アルバム

en: %1 album | %1 albums
ja[0]: %1 アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

en: Genre
ja: ジャンル

en: No music found
ja: 曲が見つかりません

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
ja: 詳細

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ja: キュー

en: Playlist
ja: プレイリスト

en: Settings
ja: 設定
