music-app - en to km translation catalogue (76 entries)

en: Music
km: តន្ត្រី

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
km: តន្ត្រី; បទ​ចម្រៀង; ចាក់; បទ; កម្មវិធី​ចាក់; សូរ​សំឡេង;

en: OK
km: យល់ព្រម

en: Imported file not found
km: រក​មិន​ឃើញ​ឯកសារ​នាំចូល

en: Wait
km: រង់ចាំ

en: Cancel
km: បោះបង់

en: Waiting for file(s)...
km: កំពុងរង់ចាំឯកសារ…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
km: ប្ដូរឈ្មោះបញ្ជីចាក់

en: Enter playlist name
km: បញ្ចូលឈ្មោះបញ្ជីចាក់

en: Change
km: ផ្លាស់ប្ដូរ

en: Playlist already exists
km: បញ្ជី​ចាក់​មាន​រួចហើយ

en: Please type in a name.
km: សូម​វាយបញ្ចូល​ឈ្មោះ។

en: New playlist
km: បញ្ជី​ចាក់​ថ្មី

en: Create
km: បង្កើត

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
km: លុប​បញ្ជី​ចាក់​ជា​អចិន្ត្រៃយ៍មែនទេ?

en: This cannot be undone
km: នេះមិនអាចឥតសម្រេចវិញទេ

en: Remove
km: ដកចេញ

en: Cancel selection
km: បោះបង់ជម្រើស

en: Select All
km: ជ្រើសទាំងអស់

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
km: បន្ថែម​ទៅ​បញ្ជីចាក់

en: Add to queue
km: បន្ថែម​ទៅ​ជួរ

en: Delete
km: លុប

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
km: ជម្រះជួរ

en: Search music
km: ស្វែងរកតន្ត្រី

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
km: ផ្លូវ​ឯកសារ​ត្រុវតែ​ជា​ឯកសារ

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
km: បទដែលបានចាក់នៅថ្ងៃនេះ

en: No tracks played today
km: គ្មានបទដែលបានចាក់នៅថ្ងៃនេះ

en: Add to Queue
km: បន្ថែម​ទៅ​ជួរ

en: Loading...
km: កំពុងផ្ទុក…

en: No items found
km: រកធាតុមិនឃើញ

en: Tap to shuffle music
km: ប៉ះដើម្បីសាប់តន្ត្រី

en: No playlists found
km: រកបញ្ជីចាក់មិនឃើញ

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
km: ទទួលបានកាន់តែច្រើនពីតន្ត្រីដោយចុចលើអាយខន %1 ដើម្បីចាប់ផ្តើមបង្កើតបញ្ជីចាក់សម្រាប់គ្រប់បរិយាកាស និងពេលវេលា។

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
km: ចាក់​ទាំងអស់

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
km: ជួរទាំងអស់

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
km: សាប់

en: Welcome to Music
km: ស្វាគមន៍មកកាន់តន្ត្រី

en: Import your music
km: នាំចូលតន្ត្រីរបស់អ្នក

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
km: តភ្ជាប់ឧបករណ៍របស់អ្នកទៅគ្រប់កុំព្យូទ័រ ហើយអូសឯកសារទៅថតតន្ត្រី ឬ ស៊កមេឌៀចល័តជាមួយតន្ត្រី។

en: Download new music
km: ទាញយកតន្ត្រីថ្មី

en: Directly import music bought while browsing online.
km: នាំចូលតន្ត្រីដោយផ្ទាល់ដែលបានទិញពេលកំពុងរុករកអនឡាញ។

en: Start
km: ចាប់ផ្ដើម

en: Skip
km: រំលង

en: Next
km: បន្ទាប់

en: Next Track
km: បទ​បន្ទាប់

en: Pause
km: ផ្អាក

en: Play
km: ចាក់

en: Pause Playback
km: ផ្អាក​ការ​ចាក់​ឡើងវិញ

en: Continue or start playback
km: បន្ត ឬ​ចាប់ផ្ដើម​បញ្ជីចាក់

en: Back
km: បកក្រោយ

en: Go back to last page
km: ត្រឡប់​ទៅ​ទំព័រ​ចុងក្រោយ

en: Previous
km: មុន

en: Previous Track
km: បទ​មុន

en: Stop
km: ឈប់

en: Stop Playback
km: បញ្ឈប់​បញ្ជីចាក់ឡើងវិញ

en: Debug:
km: កែ​កំហុស៖

en: Recent
km: ថ្មីៗ

en: Artists
km: សិល្បករ

en: Albums
km: អាល់ប៊ុម

en: Genres
km: ចង្វាក់

en: Tracks
km: បទ

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
km: បញ្ជី​ចាក់

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
km: ឥឡូវកំពុងចាក់

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
km: ជ្រើស​បញ្ជី​ចាក់

en: %1 track | %1 tracks
km[0]: បទ %1

en: Unknown Album
km: មិន​ស្គាល់​អាល់ប៊ុម

en: Unknown Artist
km: មិន​ស្គាល់​សិល្បករ​

en: Album
km: អាល់ប៊ុម

en: %1 album | %1 albums
km[0]: អាល់ប៊ុម %1

en: Artist
km: សិល្បករ

en: Export Track
km: នាំចេញបទ

en: Genre
km: ចង្វាក់

en: No music found
km: រក​មិន​ឃើញ​ឯកសារ

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
km: ទិដ្ឋភាពពេញ

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
km: ជួរ

en: Playlist
km: បញ្ជី​ចាក់
