music-app - en to lv translation catalogue (71 entries)

en: Music
lv: Mūzika

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
lv: mūzika;dziesmas;atskaņot;celiņi;atskaņotājs;

en: OK
lv: Labi

en: Imported file not found
lv: Nav atrasta importētā datne

en: Wait
lv: Gaidīt

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Waiting for file(s)...
lv: Gaida datni(-es)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
lv: Pārdēvēt repertuāru

en: Enter playlist name
lv: Ievadiet repertuāra nosaukumu

en: Change
lv: Mainīt

en: Playlist already exists
lv: Repertuārs jau eksistē

en: Please type in a name.
lv: Lūdzu, ievadiet nosaukumu.

en: New playlist
lv: Jauns repertuārs

en: Create
lv: Izveidot

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
lv: Pavisam izdzēst repertuāru?

en: This cannot be undone
lv: To nevar atsaukt

en: Remove
lv: Izdzēst

en: Cancel selection
lv: Atcelt izvēli

en: Select All
lv: Izvēlēties visu

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
lv: Pievienot repertuāram

en: Add to queue
lv: Pievienot sarakstam

en: Delete
lv: Dzēst

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
lv: Attīrīt rindu

en: Search music
lv: Meklēt mūziku

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
lv: Datņu ceļam ir jābūt datnei

en: Add to Queue
lv: Pievienot rindai

en: Loading...
lv: Ielādē...

en: No items found
lv: Nekas nav atrasts

en: Tap to shuffle music
lv: Uzsitiet, lai samaisītu mūziku

en: No playlists found
lv: Nav atrastu repertuāru

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
lv: Iegūstiet no Mūzikas vairāk, uzsitot uz ikonas %1, lai sāktu veidot repertuārus katram noskaņojumam un gadījumam.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
lv: Atskaņot visu

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
lv: Ierindot visu

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
lv: Sajaukt

en: Welcome to Music
lv: Laipni lūdzam Mūzikas lietotnē

en: Import your music
lv: Importēt savu mūziku

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
lv: Savienojiet savu ierīci ar jebkuru datoru un velciet datnes uz mūzikas mapi “Music”, vai ievietojiet noņemamu datu nesēju ar mūziku.

en: Download new music
lv: Lejupielādēt jaunu mūziku

en: Directly import music bought while browsing online.
lv: Tieši importējiet mūziku, ko nopirkāt pārlūkojot tiešsaistē.

en: Start
lv: Sākt

en: Skip
lv: Izlaist

en: Next
lv: Nākamais

en: Next Track
lv: Nākamais celiņš

en: Pause
lv: Pauzēt

en: Play
lv: Atskaņot

en: Pause Playback
lv: Pauzēt atskaņot

en: Continue or start playback
lv: Turpināt vai sākt atskaņošanu

en: Back
lv: Atpakaļ

en: Go back to last page
lv: Iet atpakaļ uz pēdējo lapu

en: Previous
lv: Iepriekšējais

en: Previous Track
lv: Iepriekšējais celiņš

en: Stop
lv: Apturēt

en: Stop Playback
lv: Apturēt atskaņošanu

en: Debug:
lv: Atkļūdošana:

en: Recent
lv: Nesenie

en: Artists
lv: Izpildītāji

en: Albums
lv: Albumi

en: Genres
lv: Žanri

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
lv: Repertuāri

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
lv: Šobrīd atskaņo

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
lv: Izvēlēties repertuāru

en: Unknown Album
lv: Nezināms albums

en: Unknown Artist
lv: Nezināms izpildītājs

en: Album
lv: Albums

en: %1 album | %1 albums
lv[0]: %1 albums
lv[1]: %1 albumi
lv[2]: %1 albumu

en: Artist
lv: Mākslinieks

en: Genre
lv: Žanrs

en: No music found
lv: Nav atrasta mūzika

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
lv: Pilns skats

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
lv: Rinda

en: Playlist
lv: Repertuārs
