music-app - en to nb translation catalogue (77 entries)

en: Music
nb: Musikk

en: A music application for Lomiri
nb: Et musikkprogram for Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
nb: musikk;sanger;spill av;spor;spiller;låter;

en: Imported file not found
nb: Fant ikke importert fil

en: Wait
nb: Vent

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Waiting for file(s)...
nb: Venter på fil(er) …

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
nb: Gi spillelista nytt navn

en: Enter playlist name
nb: Skriv inn spillelistenavn

en: Change
nb: Endre

en: Playlist already exists
nb: Spillelista finnes allerede

en: Please type in a name.
nb: Skriv inn et navn.

en: New playlist
nb: Ny spilleliste

en: Create
nb: Opprett

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
nb: Vil du slette spillelista for godt?

en: This cannot be undone
nb: Denne handlinga kan ikke angres

en: Remove
nb: Fjern

en: Cancel selection
nb: Avbryt utvalg

en: Select All
nb: Velg alt

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
nb: Legg til i spilleliste

en: Add to queue
nb: Legg i kø

en: Delete
nb: Slett

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
nb: Tøm kø

en: Search music
nb: Søk etter musikk

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
nb: Filstien må starte med %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
nb: Filstien må peke på en fil

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
nb: låter spilt i dag

en: No tracks played today
nb: Ingen låter spilt i dag

en: Add to Queue
nb: Legg i kø

en: Loading...
nb: Laster…

en: No items found
nb: Fant ingen elementer

en: Tap to shuffle music
nb: Trykk for å stokke om musikk

en: No playlists found
nb: Fant ingen spillelister

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
nb: Trykk på %1-ikonet for å lage spillelister til bestemte humør og anledninger.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
nb: Spill alle

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
nb: Legg alle i kø

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
nb: Uordnet

en: Welcome to Music
nb: Velkommen til Musikk

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
nb: Nyt favorittmusikken din med Lomiris musikkprogram. Her er en kort gjennomgang av hvordan du bruker programmet. Du kan hoppe over dette hvis du vil.

en: Import your music
nb: Importer musikk

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
nb: Koble enheten til en datamaskin og dra filer til musikkmappa, eller sett inn bærbare medier med musikk på.

en: Download new music
nb: Last ned ny musikk

en: Directly import music bought while browsing online.
nb: Importer musikk som er kjøpt på nett direkte.

en: Skip
nb: Hopp over

en: Next
nb: Neste

en: Next Track
nb: Neste låt

en: Pause
nb: Sett på pause

en: Play
nb: Spill av

en: Pause Playback
nb: Stopp avspilling midlertidig

en: Continue or start playback
nb: Fortsett eller start avspilling

en: Back
nb: Tilbake

en: Go back to last page
nb: Gå tilbake til forrige side

en: Previous
nb: Forrige

en: Previous Track
nb: Forrige låt

en: Stop
nb: Stopp

en: Stop Playback
nb: Stopp avspilling

en: Debug:
nb: Feilsøkingsinformasjon:

en: Recent
nb: Nylig

en: Artists
nb: Artister

en: Albums
nb: Album

en: Genres
nb: Sjangre

en: Tracks
nb: Låter

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
nb: Spillelister

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
nb: Spilles nå

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
nb: Velg spilleliste

en: %1 track | %1 tracks
nb[0]: %1 låt
nb[1]: %1 låter

en: Unknown Album
nb: Ukjent album

en: Various
nb: Ymse

en: Unknown Artist
nb: Ukjent artist

en: Export Track
nb: Eksporter låt

en: Genre
nb: Sjanger

en: No music found
nb: Fant ingen musikk

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
nb: Full visning

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
nb: Kø

en: Playlist
nb: Spilleliste

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Keep screen on while music is played
nb: Behold skjermen påslått når musikk spilles
