music-app - en to nl translation catalogue (78 entries)

en: Music
nl: Muziek

en: A music application for Lomiri
nl: Een muziekapp voor Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
nl: muziek;nummers;afspelen;liedjes;speler;deuntjes;

en: OK
nl: Oké

en: Imported file not found
nl: Geïmporteerd bestand niet aangetroffen

en: Wait
nl: Wacht

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Waiting for file(s)...
nl: Wachten op bestand(en)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
nl: Afspeellijstnaam wijzigen

en: Enter playlist name
nl: Geef de afspeellijst een naam

en: Change
nl: Wijzigen

en: Playlist already exists
nl: Afspeellijst bestaat al

en: Please type in a name.
nl: Voer een naam in.

en: New playlist
nl: Nieuwe afspeellijst

en: Create
nl: Aanmaken

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
nl: Wil je de afspeellijst definitief verwijderen?

en: This cannot be undone
nl: Deze actie is onomkeerbaar

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Cancel selection
nl: Niets selecteren

en: Select All
nl: Alles selecteren

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
nl: Toev. aan afspeellijst

en: Add to queue
nl: Toevoegen aan wachtrij

en: Delete
nl: Verwijderen

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
nl: Wachtrij wissen

en: Search music
nl: Muziek doorzoeken

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
nl: De bestandslocatie moet beginnen met %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
nl: Het doel moet een bestand zijn

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
nl: Kan bestand niet kopiëren

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
nl: nummers beluisterd vandaag

en: No tracks played today
nl: Je hebt vandaag geen nummers beluisterd

en: Add to Queue
nl: Toevoegen aan wachtrij

en: Loading...
nl: Bezig met laden…

en: No items found
nl: Geen items gevonden

en: Tap to shuffle music
nl: Druk om willekeurige muziek te beluisteren

en: No playlists found
nl: Geen afspeellijsten gevonden

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
nl: Druk op het %1-pictogram om afspeellijsten te maken voor een bepaalde stemming of gelegenheid.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
nl: Alles afspelen

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
nl: Alles in wachtrij

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
nl: Willekeurig

en: Welcome to Music
nl: Welkom bij Muziek

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
nl: Geniet van je favoriete muziek met Lomiru's muziekapp. Leer de app kennen door de korte rondleiding te volgen of druk op ‘Overslaan’ om de app zelf te ontdekken.

en: Import your music
nl: Importeer je muziek

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
nl: Verbind je apparaat met een computer en sleep bestanden naar de muziekmap, of sluit externe opslag met daarop muziek aan.

en: Download new music
nl: Muziek downloaden

en: Directly import music bought while browsing online.
nl: Importeer direct je online aangeschafte muziek.

en: Start
nl: Aanzetten

en: Skip
nl: Overslaan

en: Next
nl: Volgende

en: Next Track
nl: Volgend nummer

en: Pause
nl: Onderbreken

en: Play
nl: Afspelen

en: Pause Playback
nl: Afspelen pauzeren

en: Continue or start playback
nl: Afspelen starten of hervatten

en: Back
nl: Terug

en: Go back to last page
nl: Ga terug naar vorige pagina

en: Previous
nl: Vorige

en: Previous Track
nl: Vorig nummer

en: Stop
nl: Afbreken

en: Stop Playback
nl: Afspelen stoppen

en: Debug:
nl: Foutopsporing:

en: Recent
nl: Onlangs gebeld

en: Artists
nl: Artiesten

en: Tracks
nl: Nummers

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
nl: Afspeellijsten

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
nl: Je luistert naar

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
nl: Kies een afspeellijst

en: %1 track | %1 tracks
nl[0]: %1 nummer
nl[1]: %1 nummers

en: Unknown Album
nl: Onbekend album

en: Various
nl: Diverse

en: Unknown Artist
nl: Onbekende artiest

en: Artist
nl: Artiest

en: Export Track
nl: Nummer exporteren

en: No music found
nl: Er is geen muziek aangetroffen

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
nl: Volledige weergave

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
nl: Wachtrij

en: Playlist
nl: Afspeellijst

en: Settings
nl: Instellingen

en: Keep screen on while music is played
nl: Scherm niet uitschakelen tijdens afspelen
