music-app - en to pt translation catalogue (81 entries)

en: Music
pt: Música

en: A music application for Lomiri
pt: Uma aplicação de música para Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
pt: música;músicas;reproduzir;faixas;leitor;melodias;

en: Imported file not found
pt: Ficheiro importado não encontrado

en: Wait
pt: Aguarde

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Waiting for file(s)...
pt: À espera de ficheiro(s)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
pt: Mudar o nome da playlist

en: Enter playlist name
pt: Insira o nome da playlist

en: Change
pt: Modificar

en: Playlist already exists
pt: Playlist já existe

en: Please type in a name.
pt: Por favor, introduza um nome.

en: New playlist
pt: Nova playlist

en: Create
pt: Criar

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
pt: Eliminar permanentemente a playlist?

en: This cannot be undone
pt: Esta ação não pode ser anulada

en: Remove
pt: Remover

en: Cancel selection
pt: Cancelar seleção

en: Select All
pt: Selecionar tudo

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
pt: Adicionar à playlist

en: Add to queue
pt: Adicionar à fila de reprodução

en: Delete
pt: Eliminar

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
pt: Limpar fila de reprodução

en: Search music
pt: Procurar música

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
pt: O caminho deve começar com %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
pt: O caminho deve ser um ficheiro

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
pt: Falha ao copiar ficheiro

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
pt: músicas tocadas hoje

en: No tracks played today
pt: Sem músicas tocadas hoje

en: Add to Queue
pt: Adicionar à fila de reprodução

en: Loading...
pt: A carregar...

en: No items found
pt: Sem itens encontrados

en: Tap to shuffle music
pt: Misturar a música

en: No playlists found
pt: Sem playlists

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
pt: Para cada estado de espírito e ocasião, crie uma playlist ao seu gosto. Para começar toque no ícone %1.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
pt: Tocar tudo

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
pt: Colocar tudo em fila

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
pt: Aleatório

en: Welcome to Music
pt: Bem-vindo à Música

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
pt: Desfrute das suas músicas favoritas com a aplicação Música do Lomiri. Faça uma visita guiada sobre como dar os primeiros passos ou escolha saltar para começar já a ouvir.

en: Import your music
pt: Importar a sua música

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
pt: Ligue o seu dispositivo a um computador e arraste as suas músicas para a pasta Música ou insira um suporte amovível.

en: Download new music
pt: Transferir nova música

en: Directly import music bought while browsing online.
pt: Importe diretamente a música comprada enquanto navega online.

en: Start
pt: Iniciar

en: Skip
pt: Saltar

en: Next
pt: Próximo

en: Next Track
pt: Próxima faixa

en: Pause
pt: Pausar

en: Play
pt: Tocar

en: Pause Playback
pt: Pausar reprodução

en: Continue or start playback
pt: Continuar ou iniciar reprodução

en: Back
pt: Voltar

en: Go back to last page
pt: Retroceder para a última página

en: Previous
pt: Anterior

en: Previous Track
pt: Faixa anterior

en: Stop
pt: Parar

en: Stop Playback
pt: Parar reprodução

en: Debug:
pt: Depuração:

en: Recent
pt: Recentes

en: Artists
pt: Artistas

en: Albums
pt: Álbuns

en: Genres
pt: Géneros

en: Tracks
pt: Músicas

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
pt: Lista de reprodução

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
pt: A tocar

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
pt: Selecionar playlist

en: %1 track | %1 tracks
pt[0]: %1 música
pt[1]: %1 músicas

en: Unknown Album
pt: Álbum desconhecido

en: Various
pt: Vários

en: Unknown Artist
pt: Artista desconhecido

en: Album
pt: Álbum

en: %1 album | %1 albums
pt[0]: %1 albúm
pt[1]: %1 albúns

en: Artist
pt: Artista

en: Export Track
pt: Exportar música

en: Genre
pt: Género

en: No music found
pt: Sem músicas encontradas

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
pt: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
pt: Fila de reprodução

en: Settings
pt: Definições

en: Keep screen on while music is played
pt: Manter o ecrã ligado enquanto a música é tocada
