music-app - en to pt_BR translation catalogue (74 entries)

en: Music
pt_BR: Música

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
pt_BR: música;músicas;tocar;faixas;player;tons;

en: Imported file not found
pt_BR: O arquivo importado não foi encontrado

en: Wait
pt_BR: Aguardando

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Waiting for file(s)...
pt_BR: Aguardando pelo(s) arquivo(s)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
pt_BR: Renomear lista de reprodução

en: Enter playlist name
pt_BR: Digite o nome da lista de reprodução

en: Change
pt_BR: Alterar

en: Playlist already exists
pt_BR: Lista de reprodução já existe

en: Please type in a name.
pt_BR: Por favor, informe um nome.

en: New playlist
pt_BR: Nova lista de reprodução

en: Create
pt_BR: Criar

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
pt_BR: Excluir lista de reprodução permanentemente?

en: This cannot be undone
pt_BR: Isso não pode ser desfeito

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Cancel selection
pt_BR: Cancelar seleção

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
pt_BR: Adicionar à lista de reprodução

en: Add to queue
pt_BR: Adicionar à fila

en: Delete
pt_BR: Excluir

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
pt_BR: Limpar fila

en: Search music
pt_BR: Pesquisar música

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
pt_BR: O caminho deve ser de um arquivo

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
pt_BR: faixas tocadas hoje

en: No tracks played today
pt_BR: Não há faixas tocadas hoje

en: Add to Queue
pt_BR: Adicionar à fila de reprodução

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: No items found
pt_BR: Nenhum item encontrado

en: Tap to shuffle music
pt_BR: Toque para embaralhar música

en: No playlists found
pt_BR: Nenhuma lista de reprodução encontrada

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
pt_BR: Obtenha mais do aplicativo Música pressionando o ícone %1 para criar playlists para todos os gostos e ocasiões.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
pt_BR: Tocar tudo

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
pt_BR: Toda a fila

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
pt_BR: Aleatória

en: Welcome to Music
pt_BR: Bem-vindo ao Music

en: Import your music
pt_BR: Importar suas músicas

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
pt_BR: Conecte seu dispositivo em qualquer computador e simplesmente arraste os arquivos para a pasta Music ou insira uma mídia removível com músicas.

en: Download new music
pt_BR: Baixar novas músicas

en: Directly import music bought while browsing online.
pt_BR: Importar músicas compradas enquanto navega online.

en: Start
pt_BR: Iniciar

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Next
pt_BR: Próxima

en: Next Track
pt_BR: Próxima faixa

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Play
pt_BR: Tocar

en: Pause Playback
pt_BR: Pausar Reprodução

en: Continue or start playback
pt_BR: Continuar ou iniciar reprodução

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Go back to last page
pt_BR: Voltar para a última página

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Track
pt_BR: Faixa anterior

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Stop Playback
pt_BR: Parar reprodução

en: Recent
pt_BR: Recente

en: Artists
pt_BR: Artistas

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: Genres
pt_BR: Gêneros

en: Tracks
pt_BR: Faixas

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
pt_BR: Listas de reprodução

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
pt_BR: Reproduzindo agora

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
pt_BR: Selecione uma lista de reprodução

en: %1 track | %1 tracks
pt_BR[0]: %1 Faixa
pt_BR[1]: %1 Faixas

en: Unknown Album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown Artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Album
pt_BR: Álbum

en: %1 album | %1 albums
pt_BR[0]: %1 álbum
pt_BR[1]: %1 álbuns

en: Artist
pt_BR: Artista

en: Export Track
pt_BR: Exportar faixa

en: Genre
pt_BR: Gênero

en: No music found
pt_BR: Nenhuma música encontrada

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
pt_BR: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
pt_BR: Fila

en: Playlist
pt_BR: Lista de reprodução
