music-app - en to ro translation catalogue (74 entries)

en: Music
ro: Muzică

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ro: muzică;melodie;redare;piste;player;cântece;

en: OK
ro: Ok

en: Imported file not found
ro: Nu a fost găsit fișierul importat

en: Wait
ro: Așteptați

en: Cancel
ro: Anulează

en: Waiting for file(s)...
ro: Se așteaptă fișierul (fișierele)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ro: Redenumește lista

en: Enter playlist name
ro: Introduceți numele listei

en: Change
ro: Modifică

en: Playlist already exists
ro: Lista de redare există deja

en: Please type in a name.
ro: Introduceți un nume.

en: New playlist
ro: Listă de redare nouă

en: Create
ro: Creează

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ro: Ștergeți lista definitiv?

en: This cannot be undone
ro: Acest lucru nu poate fi anulat

en: Remove
ro: Elimină

en: Cancel selection
ro: Anulează selecția

en: Select All
ro: Selectează tot

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ro: Adaugă la lista de redare

en: Add to queue
ro: Adaugă la selecție

en: Delete
ro: Șterge

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ro: Golește coada

en: Search music
ro: Căutare muzică

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ro: Traseul trebuie să arate către un fișier

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
ro: melodii ascultate azi

en: No tracks played today
ro: Nu ai ascultat nici o melodie azi

en: Add to Queue
ro: Adaugă în coada de redare

en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: No items found
ro: Niciun element găsit

en: Tap to shuffle music
ro: Apasă pentru a amesteca muzica

en: No playlists found
ro: Nu s-au găsit liste de redare

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
ro: Obțineți mai mult de la Music apăsând pictograma %1 pentru a începe să faceți liste de redare pentru orice stare de spirit și ocazie.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ro: Redă tot

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ro: Pune in coadă tot

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
ro: Amestecat

en: Welcome to Music
ro: Bine ați venit la Music

en: Import your music
ro: Importați muzica dumneavoastră

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ro: Conectați dispozitivul dumneavoastră la orice calculator și trageți simplu fișierele în dosarul Music sau introduceți un mediu detașabil cu muzică.

en: Download new music
ro: Descărcați muzică nouă

en: Directly import music bought while browsing online.
ro: Importați direct muzica cumpărată în timp ce navigați online.

en: Start
ro: Pornește

en: Skip
ro: Omite

en: Next
ro: Următorul

en: Next Track
ro: Melodia următoare

en: Pause
ro: Pauză

en: Play
ro: Redare

en: Pause Playback
ro: Pauză redare

en: Continue or start playback
ro: Continuă sau pornește redarea

en: Back
ro: Înapoi

en: Go back to last page
ro: Mergi înapoi la ultima pagină

en: Previous
ro: Precedenta

en: Previous Track
ro: Piesa precedentă

en: Stop
ro: Oprește

en: Stop Playback
ro: Oprește redarea

en: Debug:
ro: Depanare:

en: Recent
ro: Recente

en: Artists
ro: Artiști

en: Albums
ro: Albume

en: Genres
ro: Genuri

en: Tracks
ro: Fișiere audio

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ro: Liste de redare

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
ro: În redare

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ro: Selectați lista de redare

en: %1 track | %1 tracks
ro[0]: %1 melodie
ro[1]: %1 melodii
ro[2]: %1 de melodii

en: Unknown Album
ro: Album necunoscut

en: Unknown Artist
ro: Artist necunoscut

en: %1 album | %1 albums
ro[0]: %1 album
ro[1]: %1 albume
ro[2]: %1 de albume

en: Export Track
ro: Exportă fișierul audio

en: Genre
ro: Gen

en: No music found
ro: Nu a fost găsită muzică

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
ro: Vizualizare completă

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ro: Coadă

en: Playlist
ro: Listă de redare
