music-app - en to ru translation catalogue (82 entries)

en: Music
ru: Музыка

en: A music application for Lomiri
ru: Музыкальное приложение Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ru: музыка;песни;воспроизведение;композиции;плеер;мелодии;

en: Imported file not found
ru: Импортированный файл не найден

en: Wait
ru: Подождите

en: Cancel
ru: Отмена

en: Waiting for file(s)...
ru: Ожидание файла(ов)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ru: Переименовать список воспроизведения

en: Enter playlist name
ru: Введите название списка воспроизведения

en: Change
ru: Изменить

en: Playlist already exists
ru: Плей-лист уже существует

en: Please type in a name.
ru: Введите название.

en: New playlist
ru: Новый плейлист

en: Create
ru: Создать

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ru: Удалить список воспроизведения?

en: This cannot be undone
ru: Данное действие не может быть отменено

en: Remove
ru: Удалить

en: Cancel selection
ru: Отменить выбор

en: Select All
ru: Выбрать всё

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ru: Добавить в плейлист

en: Add to queue
ru: Добавить в очередь

en: Delete
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ru: Очистить очередь

en: Search music
ru: Поиск музыки

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
ru: Путь к файлу должен начинаться с %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ru: Путь должен указывать на файл

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
ru: Не удалось скопировать файл

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
ru: треки, которые были проиграны сегодня

en: No tracks played today
ru: Нет треков, которые были проиграны сегодня

en: Add to Queue
ru: Добавить в очередь

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: No items found
ru: Элементы не найдены

en: Tap to shuffle music
ru: Коснитесь, чтобы перемешать музыку

en: No playlists found
ru: Списки воспроизведения не найдены

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
ru: Используйте Music по полной: коснитесь значка %1 и начните создавать списки произведения для любого настроения и случая.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ru: Слушать все

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ru: Добавить всё в очередь

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
ru: Перемешать

en: Welcome to Music
ru: Добро пожаловать в Музыку

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
ru: Наслаждайтесь любимой музыкой с музыкальным приложением Lomiri. Ознакомьтесь с основными возможностями приложения или нажмите Пропустить, чтобы сразу перейти к прослушиванию.

en: Import your music
ru: Импортируйте свою музыку

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ru: Подключите своё устройство к любому компьютеру и просто перетащите файлы в папку Music или вставьте съёмный носитель с музыкой.

en: Download new music
ru: Загрузить новую музыку

en: Directly import music bought while browsing online.
ru: Загружайте только что купленные композиции прямо из сети.

en: Start
ru: Начать

en: Skip
ru: Пропустить

en: Next
ru: Далее

en: Next Track
ru: Следующий трек

en: Pause
ru: Пауза

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Pause Playback
ru: Приостановить воспроизведение

en: Continue or start playback
ru: Продолжить или начать воспроизведение

en: Back
ru: Назад

en: Go back to last page
ru: Вернуться на последнюю страницу

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous Track
ru: Предыдущий трек

en: Stop
ru: Прервать

en: Stop Playback
ru: Остановить воспроизведение

en: Debug:
ru: Отладка:

en: Recent
ru: Недавние

en: Artists
ru: Исполнители

en: Albums
ru: Альбомы

en: Genres
ru: Жанры

en: Tracks
ru: Трек

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ru: Плейлисты

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
ru: Воспроизводится

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ru: Выберите плейлист

en: %1 track | %1 tracks
ru[0]: %1 трек
ru[1]: %1 трека
ru[2]: %1 треков

en: Unknown Album
ru: Неизвестный альбом

en: Various
ru: Разное

en: Unknown Artist
ru: Неизвестный исполнитель

en: Album
ru: Альбом

en: %1 album | %1 albums
ru[0]: %1 альбом
ru[1]: %1 альбома
ru[2]: %1 альбомов

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Export Track
ru: Экспорт трека

en: Genre
ru: Жанр

en: No music found
ru: Музыкальные произведения отсутствуют

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
ru: Показать полностью

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ru: Очередь

en: Playlist
ru: Плей-лист

en: Settings
ru: Настройки

en: Keep screen on while music is played
ru: Во время воспроизведения музыки держать экран включенным
