music-app - en to sk translation catalogue (74 entries)

en: Music
sk: Hudba

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
sk: hudba;skladby;hraj;stopy;prehrávač;melódia;

en: Imported file not found
sk: Importovaný súbor sa nenašiel

en: Wait
sk: Čakať

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Waiting for file(s)...
sk: Čaká sa na súbor/y...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
sk: Premenovať zoznam

en: Enter playlist name
sk: Zadaj meno playlistu

en: Change
sk: Zmeniť

en: Playlist already exists
sk: Zoznam už existuje

en: Please type in a name.
sk: Prosím zadajte názov.

en: New playlist
sk: Nový zoznam

en: Create
sk: Vytvoriť

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
sk: Odstrániť zoznam natrvalo?

en: This cannot be undone
sk: Toto sa nedá vrátiť

en: Remove
sk: Odstrániť

en: Cancel selection
sk: Zrušiť výber

en: Select All
sk: Vybrať všetko

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
sk: Pridať do zoznamu

en: Add to queue
sk: Pridať do poradia

en: Delete
sk: Vymazať

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
sk: Vyčistiť poradie

en: Search music
sk: Hľadať hudbu

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
sk: Cesta musí viesť k súboru

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
sk: skladby hrané dnes

en: No tracks played today
sk: Dnes žiadne hrané skladby

en: Add to Queue
sk: Pridať do poradia

en: Loading...
sk: Načítavam...

en: No items found
sk: Nenájdené žiadne položky

en: Tap to shuffle music
sk: Klepnutím hudbu premiešate

en: No playlists found
sk: Žiadny zoznam sa nenašiel

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
sk: Viac z hudby získate klepnutím na ikonu %1 a začnite si robiť zoznamy pre každú náladu a príležitosť.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
sk: Prehrať všetko

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
sk: Zaradiť všetko

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
sk: Premiešať

en: Welcome to Music
sk: Vitajte v Hudbe

en: Import your music
sk: Import vašej hudby

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
sk: Pripojte vaše zariadenie k počítaču a skopírujte súbory do priečinka Hudba  alebo vložte vymeniteľné médium s hudbou.

en: Download new music
sk: Prevzatie novej hudby

en: Directly import music bought while browsing online.
sk: Skladby zakúpené online, hneď naimportovať.

en: Start
sk: Štart

en: Skip
sk: Preskočiť

en: Next
sk: Ďalej

en: Next Track
sk: Ďalšia skladba

en: Pause
sk: Prerušiť

en: Play
sk: Prehrať

en: Pause Playback
sk: Pozastaviť prehrávanie

en: Continue or start playback
sk: Pokračuj alebo spusti prehrávanie

en: Back
sk: Späť

en: Go back to last page
sk: Návrat na poslednú stranu

en: Previous
sk: Späť

en: Previous Track
sk: Predchádzajúca skladba

en: Stop
sk: Zastaviť

en: Stop Playback
sk: Zastaviť prehrávanie

en: Debug:
sk: Ladenie:

en: Recent
sk: Nedávne

en: Artists
sk: Umelci

en: Albums
sk: Albumy

en: Genres
sk: Žánre

en: Tracks
sk: Skladby

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
sk: Zoznamy skladieb

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
sk: Práve hrá

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
sk: Vybrať zoznam

en: %1 track | %1 tracks
sk[0]: %1 skladieb
sk[1]: %1 skladba
sk[2]: %1 skladby

en: Unknown Album
sk: Neznámy album

en: Unknown Artist
sk: Neznámy umelec

en: %1 album | %1 albums
sk[0]: %1 albumov
sk[1]: %1 album
sk[2]: %1 albumy

en: Artist
sk: Umelec

en: Export Track
sk: Exportovať skladbu

en: Genre
sk: Žáner

en: No music found
sk: Žiadna hudba sa nenašla

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
sk: Úplné zobrazenie

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
sk: Poradie

en: Playlist
sk: Zoznam
