music-app - en to sq translation catalogue (74 entries)

en: Music
sq: Muzikë

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
sq: Musik;Titujë;Albume;Lista dëgjimit;

en: Imported file not found
sq: Mediat e importuara nuk gjinden

en: Wait
sq: Prisni

en: Cancel
sq: Anullo

en: Waiting for file(s)...
sq: Duke pritur për Medi(a/en)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
sq: Riemërto playlistën

en: Enter playlist name
sq: Shëno emrin për playlistë

en: Change
sq: Ndrysho

en: Playlist already exists
sq: Playlista egziston

en: Please type in a name.
sq: Ju lutemi shruani një emer.

en: New playlist
sq: Playlistë e re

en: Create
sq: Krijo

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
sq: Fshijë playlisten përgjithëmonë?

en: This cannot be undone
sq: Kjo nuk mundë të rikthehët prapë

en: Remove
sq: Hiqe

en: Cancel selection
sq: Anulo zgjedhjen

en: Select All
sq: Përzgjidh Gjithçka

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
sq: Fut tek lista dëgjuese

en: Add to queue
sq: Fut në pritje

en: Delete
sq: Fshijë

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
sq: Zbrazë pritjet

en: Search music
sq: Kërko Muzikën

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
sq: Shtegu i fajllit duhet të jetë një fajll

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
sq: Titujtë e luajturë sotë

en: No tracks played today
sq: Sotë nuk është luajturë asnjë Titullë

en: Add to Queue
sq: Fut tek pritja

en: Loading...
sq: Duke ngarkuar...

en: No items found
sq: Nuk u gjind asnjë Element

en: Tap to shuffle music
sq: Prekë për të filluarë luajtjën e rastit

en: No playlists found
sq: Nuk gjindet asnjë listë dëgjimi

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
sq: Merrni më shumë nga ky aplikacion duke trokitur »%1« për të krijuar lista dëgjimi për çdo gjendje dhe rast.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
sq: Dëgjo të gjitha

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
sq: Fut të gjitha tek pritja

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
sq: Rastësishtë

en: Welcome to Music
sq: Mirësevini tek »Muzika«

en: Import your music
sq: Importo Muziken tuaj

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
sq: Lidhni pajisjen tuaj me një kompjuter dhe thjesht tërhiqni dhe hiqni skedarët në dosjen e muzikës ose futni një disk të lëvizshëm me muzikë.

en: Download new music
sq: Shkarko Muzik të re

en: Directly import music bought while browsing online.
sq: Importo Muzikë direktë, të cilën keni blerë nga interneti.

en: Start
sq: Fillo

en: Skip
sq: Kaloje

en: Next
sq: Vazhdo

en: Next Track
sq: Kënga tjetër

en: Pause
sq: Pauzë

en: Play
sq: Dëgjo

en: Pause Playback
sq: Ndërprejë dëgjimin

en: Continue or start playback
sq: Vazhdo ose fillo dëgjimini

en: Back
sq: Mbrapa

en: Go back to last page
sq: Shko tek faqja e fundit

en: Previous
sq: I mëparshëm

en: Previous Track
sq: Titulli i mëparshëm

en: Stop
sq: Ndal

en: Stop Playback
sq: Ndalo dëgjimin

en: Debug:
sq: Kërkim gabimi:

en: Recent
sq: Kohët e fundit

en: Artists
sq: Artistët

en: Albums
sq: Albumët

en: Genres
sq: Zhanre

en: Tracks
sq: Titujtë

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
sq: Lista e dëgjimit

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
sq: Tani po dëgjoni

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
sq: Zgjidhë listën e dëgjimit

en: %1 track | %1 tracks
sq[0]: %1 Titull
sq[1]: %1 Titujë

en: Unknown Album
sq: Album i panjohurë

en: Unknown Artist
sq: Artist i panjohurë

en: %1 album | %1 albums
sq[0]: %1 Album
sq[1]: %1 Albume

en: Artist
sq: Artisti

en: Export Track
sq: Eksporto titujë

en: Genre
sq: Zhanër

en: No music found
sq: Nuk u gjindë asnjë muzikë

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
sq: Pamje të plotë

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
sq: Në Pritje

en: Playlist
sq: Lista e dëgjimit
