music-app - en to sr translation catalogue (76 entries)

en: Music
sr: Музика

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
sr: музика;песме;пуштање;песме;извођење;мелодије;

en: OK
sr: У реду

en: Imported file not found
sr: Увезена датотека није нађена

en: Wait
sr: Сачекај

en: Cancel
sr: Откажи

en: Waiting for file(s)...
sr: Чекам датотеке...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
sr: Преименуј листу песама

en: Enter playlist name
sr: Унеси име листе песама

en: Change
sr: Промени

en: Playlist already exists
sr: Списак песама већ постоји

en: Please type in a name.
sr: Унесите име.

en: New playlist
sr: Нови списак песама

en: Create
sr: Направи

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
sr: Трајно обриши листу песама?

en: This cannot be undone
sr: Ово не може бити опозвано

en: Remove
sr: Уклони

en: Cancel selection
sr: Откажи избор

en: Select All
sr: Изабери све

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
sr: Додај у списак песама

en: Add to queue
sr: Додај у ред

en: Delete
sr: Обриши

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
sr: Очисти ред

en: Search music
sr: Претражи музику

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
sr: Путања мора бити до датотеке

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
sr: песама је пуштено данас

en: No tracks played today
sr: Данас није пуштена ниједна песма

en: Add to Queue
sr: Додај у заказано

en: Loading...
sr: Учитавање...

en: No items found
sr: Ни једна ставка није пронађена

en: Tap to shuffle music
sr: Додирните да промешате музику

en: No playlists found
sr: Нису пронађене листе песама

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
sr: Добијте више од музике кликом на %1 икону да направите листе песама за свако расположење и ситуацију.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
sr: Пусти све

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
sr: Додај све у ред

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
sr: Измешај

en: Welcome to Music
sr: Добродошли у Music

en: Import your music
sr: Увезите вашу музику

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
sr: Повежите ваш уређај на било који рачунар и просто превуците датотеке у Music фолдер или убаците изменљиви медиј са музиком.

en: Download new music
sr: Преузмите нову музику

en: Directly import music bought while browsing online.
sr: Увезите директно музику купњену док претражујете интернет.

en: Start
sr: Почни

en: Skip
sr: Прескочи

en: Next
sr: Следећа

en: Next Track
sr: Следећа песма

en: Pause
sr: Паузирај

en: Play
sr: Пусти

en: Pause Playback
sr: Паузирај извођење

en: Continue or start playback
sr: Настави или почни извођење

en: Back
sr: Назад

en: Go back to last page
sr: Назад на последњу страну

en: Previous
sr: Претходна

en: Previous Track
sr: Претходна песма

en: Stop
sr: Заустави

en: Stop Playback
sr: Заустави извођење

en: Debug:
sr: Уклони бубе:

en: Recent
sr: Скорашње

en: Artists
sr: Извођачи

en: Albums
sr: Албуми

en: Genres
sr: Жанрови

en: Tracks
sr: Песме

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
sr: Списак песама

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
sr: Сада репродукује

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
sr: Одабери списак песама

en: %1 track | %1 tracks
sr[0]: %1 песма
sr[1]: %1 песме
sr[2]: %1 песама

en: Unknown Album
sr: Непознат албум

en: Unknown Artist
sr: Непознат извођач

en: Album
sr: Албум

en: %1 album | %1 albums
sr[0]: %1 албум
sr[1]: %1 албума
sr[2]: %1 албума

en: Artist
sr: Извођач

en: Export Track
sr: Извези песму

en: Genre
sr: Жанр

en: No music found
sr: Није нађена музика

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
sr: Пуни приказ

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
sr: Ред

en: Playlist
sr: Списак песама
