music-app - en to ta translation catalogue (76 entries)

en: Music
ta: இசை

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
ta: இசை;பாடல்கள்;இயக்கம்;தடங்கள்;இயக்கி;தாளங்கள்;

en: OK
ta: சரி

en: Imported file not found
ta: இறக்குமதி செய்த கோப்பினைக் காணவில்லை

en: Wait
ta: காத்திரு

en: Cancel
ta: தவிர்க்க

en: Waiting for file(s)...
ta: கோப்பு(களு)க்காக காத்திருக்கிறேன்…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
ta: பாடல் பட்டியலின் பெயரை மாற்றுக

en: Enter playlist name
ta: பாடல் பட்டியலின் பெயர்

en: Change
ta: மாற்றுக

en: Playlist already exists
ta: இப்பட்டியல் ஏற்கனவே உள்ளது

en: Please type in a name.
ta: பெயரை உள்ளிடுக.

en: New playlist
ta: புதிய இசைப்பட்டியல்

en: Create
ta: உருவாக்குக

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
ta: பாடல்பட்டியலை நிரந்தரமாக நீக்கவா?

en: This cannot be undone
ta: இச்செயலைத் தவிர்க் இயலாது

en: Remove
ta: நீக்குக

en: Cancel selection
ta: தேர்வினை நீக்குக

en: Select All
ta: அனைத்தையும் தேர்ந்தெடு

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
ta: பாடல்பட்டியலில் சேர்

en: Add to queue
ta: வரிசையில் சேர்

en: Delete
ta: நீக்குக

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
ta: வரிசையை துடைக்க

en: Search music
ta: இசையைத் தேடுக

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
ta: கோப்பின் பாதை கோப்பினை குறிக்க வேண்டும்

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
ta: இன்று பாடிய தடங்கள்

en: No tracks played today
ta: இன்று எந்த தடங்களும் பாடப்படவில்லை

en: Add to Queue
ta: வரிசையில் சேர்

en: Loading...
ta: ஏற்றுகிறது…

en: No items found
ta: எந்த உருப்படிகளையும் காணவில்லை

en: Tap to shuffle music
ta: இசை வரிசையை கலக்க தட்டவும்

en: No playlists found
ta: பாடல் பட்டியல்களைக் காணவில்லை

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
ta: இந்த இசை செயலியின் பல சிறப்பம்சங்களைப் பெற %1 சின்னத்தை தட்டி, எல்லாவகை மனநிலைக்கும் தருணத்திற்குமான பாடல் பட்டியலை உருவாக்குக.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
ta: முழுவதையும் இயக்கு

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
ta: முழுவதையும் வரிசெய்

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
ta: கலக்கு

en: Welcome to Music
ta: இசை செயலிக்கு வரவேற்கிறோம்

en: Import your music
ta: உங்கள் இசையை ஏற்றுக

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
ta: உங்கள் சாதனத்தை இணைத்து, இசைக் கோப்புறைக்கு இசையினை இழுக்க அல்லது இசையுடன் கூடிய நீக்கக்கூடிய ஊடகத்தை புகுத்துக.

en: Download new music
ta: புதிய இசையை தரவிறக்குக

en: Directly import music bought while browsing online.
ta: நிகழ்நிலையில் உலாவும்பொழுது வாங்கிய இசையை நேரடியாக ஏற்றுக.

en: Start
ta: தொடங்குக

en: Skip
ta: விட்டுத்தாவு

en: Next
ta: அடுத்து

en: Next Track
ta: அடுத்த பாடல்

en: Pause
ta: இடைநிறுத்துக

en: Play
ta: இயக்குக

en: Pause Playback
ta: இயக்கத்தை இடைநிறுத்துக

en: Continue or start playback
ta: இயக்கத்தை தொடரவும் அல்லது தொடங்கவும்

en: Back
ta: பின்செல்

en: Go back to last page
ta: கடைசி பக்கத்திற்குச் செல்

en: Previous
ta: முந்தைய

en: Previous Track
ta: முந்தையத் தடம்

en: Stop
ta: நிறுத்துக

en: Stop Playback
ta: பின்னணியை நிறுத்துக

en: Debug:
ta: பிழைத்திருத்துக:

en: Recent
ta: அண்மை

en: Artists
ta: இசைக்கலைஞர்கள்

en: Albums
ta: செருகேடுகள்

en: Genres
ta: பாணிகள்

en: Tracks
ta: பாடல்கள்

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
ta: பாடல் பட்டியல்கள்

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
ta: இப்பொழுது இயக்கத்தில்

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
ta: பாடல்பட்டியலை தேர்ந்தெடு

en: %1 track | %1 tracks
ta[0]: %1 தடம்
ta[1]: %1 தடங்கள்

en: Unknown Album
ta: தெரியாத செருகேடு

en: Unknown Artist
ta: தெரியாத இசைக்கலைஞர்

en: Album
ta: செருகேடு

en: %1 album | %1 albums
ta[0]: %1 செருகேடு
ta[1]: %1 செருகேடுகள்

en: Artist
ta: இசைக்கலைஞர்

en: Export Track
ta: பாடலை ஏற்றுமதிசெய்க

en: Genre
ta: பாணி

en: No music found
ta: எந்த இசையும் காணப்படவில்லை

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
ta: முழுப்பார்வை

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
ta: வரிசை

en: Playlist
ta: பாடல் பட்டியல்
