music-app - en to tr translation catalogue (76 entries)

en: Music
tr: Müzik

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
tr: müzik;şarkılar;oynatma;parçalar;oynatıcı;radyo;

en: OK
tr: Tamam

en: Imported file not found
tr: İçe aktarılan dosya bulunamadı

en: Wait
tr: Bekle

en: Cancel
tr: İptal

en: Waiting for file(s)...
tr: Dosya(lar) bekleniyor...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
tr: Çalma listesini adlandır

en: Enter playlist name
tr: Çalma listesi adı gir

en: Change
tr: Değiştir

en: Playlist already exists
tr: Çalma listesi zaten mevcut

en: Please type in a name.
tr: Lütfen bir isim girin

en: New playlist
tr: Yeni çalma listesi

en: Create
tr: Oluştur

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
tr: Çalma listesi kalıcı olarak silinsin mi?

en: This cannot be undone
tr: Bu geri alınamaz

en: Remove
tr: Kaldır

en: Cancel selection
tr: Seçimi iptal et

en: Select All
tr: Tümünü Seç

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
tr: Oynatma listesine ekle

en: Add to queue
tr: Çalma sırasına ekle

en: Delete
tr: Sil

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
tr: Kuyruğu temizle

en: Search music
tr: Müzik ara

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
tr: Dosya yolu bir dosya olmalı

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
tr: bugün oynatılan parçalar

en: No tracks played today
tr: Bugün parça oynatılmadı

en: Add to Queue
tr: Kuyruğa Ekle

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: No items found
tr: Hiçbir öge bulunamadı

en: Tap to shuffle music
tr: Müziği karıştırmak için dokunun

en: No playlists found
tr: Çalma listesi bulunamadı

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
tr: Çalma listelerini her ruh haline göre yapmak için %1 simgesine basarak Müzik'ten daha fazlasını alabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
tr: Tümünü oynat

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
tr: Tümünü beklet

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Welcome to Music
tr: Müziğe Hoş Geldiniz

en: Import your music
tr: Müziğinizi içe aktarın

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
tr: Cihazınızı herhangi bir bilgisayara bağlayın ve dosyaları Müzik klasörüne sürükleyin ya da müzik içeren çıkarılabilir bir aygıt takın.

en: Download new music
tr: Yeni müzik indir

en: Directly import music bought while browsing online.
tr: Çevrimiçi gezinirken satın alınan müziği doğrudan içe aktarın.

en: Start
tr: Başlat

en: Skip
tr: Atla

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Track
tr: Sonraki Parça

en: Pause
tr: Duraklat

en: Play
tr: Çal

en: Pause Playback
tr: Çalmayı Duraklat

en: Continue or start playback
tr: Çalmayı durdur veya başlat

en: Back
tr: Geri

en: Go back to last page
tr: Son sayfaya dön

en: Previous
tr: Önceki

en: Previous Track
tr: Önceki Parça

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop Playback
tr: Çalmayı Durdur

en: Debug:
tr: Hata Giderme:

en: Recent
tr: En son

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Albums
tr: Albümler

en: Genres
tr: Tarzlar

en: Tracks
tr: Parçalar

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
tr: Şu anda çalınan

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
tr: Çalma listesi seç

en: %1 track | %1 tracks
tr[0]: %1 parça
tr[1]: %1 parça

en: Unknown Album
tr: Bilinmeyen Albüm

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Album
tr: Albüm

en: %1 album | %1 albums
tr[0]: %1 albüm
tr[1]: %1 albüm

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Export Track
tr: Parçayı dışa aktar

en: Genre
tr: Tarz

en: No music found
tr: Müzik bulunamadı

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
tr: Tam görünüm

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
tr: Kuyruk

en: Playlist
tr: Çalma Listesi
