music-app - en to uk translation catalogue (83 entries)

en: Music
uk: Музика

en: A music application for Lomiri
uk: Музична програма для Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
uk: музика;композиції;пісні;програвач;плеєр;звук;

en: OK
uk: ОК

en: Imported file not found
uk: Імпортований файл не знайдено

en: Wait
uk: Зачекайте

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Waiting for file(s)...
uk: Очікуємо на файли…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
uk: Перейменувати список композицій

en: Enter playlist name
uk: Введіть назву списку композицій

en: Change
uk: Змінити

en: Playlist already exists
uk: Список відтворення вже існує

en: Please type in a name.
uk: Будь ласка, вкажіть назву.

en: New playlist
uk: Новий список відтворення

en: Create
uk: Створити

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
uk: Остаточно вилучити список композицій?

en: This cannot be undone
uk: Наслідки дії не можна буде скасувати

en: Remove
uk: Видалити

en: Cancel selection
uk: Скасувати позначення

en: Select All
uk: Вибрати все

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
uk: Додати до списку відтворення

en: Add to queue
uk: Додати до черги відтворення

en: Delete
uk: Видалити

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
uk: Очистити чергу

en: Search music
uk: Пошук музики

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
uk: Шлях до файла повинен починатися з %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
uk: Шлях має вказувати на файл

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
uk: Не вдалося скопіювати файл

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
uk: композицій відтворено сьогодні

en: No tracks played today
uk: Сьогодні нічого не відтворювалося

en: Add to Queue
uk: Додати до черги

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: No items found
uk: Записів не знайдено

en: Tap to shuffle music
uk: Натисніть, щоб перемішати список

en: No playlists found
uk: Списків відтворення не знайдено

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
uk: Отримайте якнайбільше від Музики: натисніть піктограму %1 для створення списків композицій для будь-якого настрою і приводу.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
uk: Відтворити все

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
uk: Обрати все

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
uk: Перемішати

en: Welcome to Music
uk: Вітаємо у Музиці

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
uk: Отримуйте задоволення від улюбленої музики за допомогою музичної програми Lomiri. Ознайомтеся з початковими довідковими даними або натисніть Пропустити, щоб перейти до прослуховування.

en: Import your music
uk: Імпортуйте свою музику

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
uk: З’єднайте свій пристрій із будь-яким комп’ютером і просто перетягніть файли до теки з музикою або вставте портативний носій із музичними записами.

en: Download new music
uk: Отримати нову музику

en: Directly import music bought while browsing online.
uk: Безпосередньо імпортувати музичні твори, придбані під час подорожей у інтернеті.

en: Start
uk: Почати

en: Skip
uk: Пропустити

en: Next
uk: Далі

en: Next Track
uk: Наступна композиція

en: Pause
uk: Пауза

en: Play
uk: Пуск

en: Pause Playback
uk: Призупинити відтворення

en: Continue or start playback
uk: Продовжити або розпочати відтворення

en: Back
uk: Назад

en: Go back to last page
uk: Повернутися до останньої сторінки

en: Previous
uk: Назад

en: Previous Track
uk: Попередня композиція

en: Stop
uk: Стоп

en: Stop Playback
uk: Зупинити відтворення

en: Debug:
uk: Діагностика:

en: Recent
uk: Нещодавні

en: Artists
uk: Виконавці

en: Albums
uk: Альбоми

en: Genres
uk: Жанри

en: Tracks
uk: Композиції

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
uk: Списки відтворення

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
uk: Зараз відтворюється

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
uk: Виберіть список відтворення

en: %1 track | %1 tracks
uk[0]: %1 композиція
uk[1]: %1 композиції
uk[2]: %1 композицій

en: Unknown Album
uk: Невідомий альбом

en: Various
uk: Різне

en: Unknown Artist
uk: Невідомий виконавець

en: Album
uk: Альбом

en: %1 album | %1 albums
uk[0]: %1 альбом
uk[1]: %1 альбоми
uk[2]: %1 альбомів

en: Artist
uk: Виконавець

en: Export Track
uk: Експортувати композицію

en: Genre
uk: Жанр

en: No music found
uk: Музики не знайдено

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
uk: Повний перегляд

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
uk: Додати до черги

en: Playlist
uk: Список відтворення

en: Settings
uk: Налаштування

en: Keep screen on while music is played
uk: Тримайте екран увімкненим під час відтворення музики
