music-app - en to da translation catalogue (70 entries)

en: Music
da: Musik

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
da: musik;sange;numre;afspil;spor;afspiller;melodier;

en: Imported file not found
da: Importeret fil findes ikke

en: Wait
da: Vent

en: Cancel
da: Annullér

en: Waiting for file(s)...
da: Venter på fil(er)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
da: Omdøb afspilningsliste

en: Enter playlist name
da: Udfyld afspilningslistenavn

en: Change
da: Skift

en: Playlist already exists
da: Afspilningslisten findes allerede

en: Please type in a name.
da: Indtast venligst et navn.

en: New playlist
da: Ny afspilningsliste

en: Create
da: Opret

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
da: Slet afspilningsliste permanent?

en: This cannot be undone
da: Dette kan ikke fortrydes

en: Remove
da: Fjern

en: Cancel selection
da: Annullér valg

en: Select All
da: Vælg alle

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
da: Føj til afspilningsliste

en: Add to queue
da: Føj til køen

en: Delete
da: Slet

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
da: Ryd kø

en: Search music
da: Søg efter musik

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
da: Stien skal føre til en fil

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
da: Spor afspillet idag

en: No tracks played today
da: Ingen spor afspillet idag

en: Add to Queue
da: Føj til afspilningsliste

en: Loading...
da: Indlæser...

en: No items found
da: Intet fundet

en: Tap to shuffle music
da: Tryk for at blande musik

en: No playlists found
da: Ingen afspilningslister fundet

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
da: Få mere ud af Musik ved at trykke på %1 knappen, og lav afspilningslister til enhver lejlighed.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
da: Afspil alle

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
da: Føj alle til kø

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
da: Bland

en: Welcome to Music
da: Velkommen til Musik

en: Import your music
da: Importér din musik

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
da: Forbind din enhed til en computer og træk filer til Musik mappen, eller indsæt et flytbart medie med musik.

en: Download new music
da: Hent ny musik

en: Directly import music bought while browsing online.
da: Importér musik der er købt online, direkte.

en: Skip
da: Spring over

en: Next
da: Næste

en: Next Track
da: Næste spor

en: Play
da: Afspil

en: Pause Playback
da: Sæt afspilning på pause

en: Continue or start playback
da: Fortsæt eller start afspilning

en: Back
da: Tilbage

en: Go back to last page
da: Gå tilbage til sidste side

en: Previous
da: Forrige

en: Previous Track
da: Forrige spor

en: Stop Playback
da: Stop afspilning

en: Debug:
da: Fejlsøgning:

en: Recent
da: Nylige

en: Artists
da: Kunstnere

en: Albums
da: Albummer

en: Genres
da: Genrer

en: Tracks
da: Spor

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
da: Afspilningslister

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
da: Afspiller nu

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
da: Vælg afspilningsliste

en: %1 track | %1 tracks
da[0]: %1 spor
da[1]: %1 spor

en: Unknown Album
da: Ukendt album

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: %1 album | %1 albums
da[0]: %1 album
da[1]: %1 albummer

en: Artist
da: Kunstner

en: Export Track
da: Eksportér Spor

en: No music found
da: Ingen musik fundet

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
da: Fuld oversigt

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
da: Føj til kø

en: Playlist
da: Afspilningsliste
