music-app - en to eo translation catalogue (82 entries)

en: Music
eo: Muziko

en: A music application for Lomiri
eo: Muzika programo por Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
eo: muziko;kanto;kantoj;ludi;ludilo;

en: OK
eo: Bone

en: Imported file not found
eo: Importita dosiero ne trovebla

en: Wait
eo: Atendu

en: Cancel
eo: Nuligi

en: Waiting for file(s)...
eo: Atendante dosiero(j)n...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
eo: Alinomigi ludliston

en: Enter playlist name
eo: Enigu ludlistan nomon

en: Change
eo: Ŝanĝi

en: Playlist already exists
eo: Ludlisto jam ekzistas

en: Please type in a name.
eo: Bonvolu tajpi nomon.

en: New playlist
eo: Nova ludlisto

en: Create
eo: Krei

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
eo: Ĉu vi volas forigi la ludliston permanente?

en: This cannot be undone
eo: Ĉi tio estas nemalfarebla

en: Remove
eo: Forigi

en: Cancel selection
eo: Nuligi elekton

en: Select All
eo: Elekti ĉion

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
eo: Aldoni al ludlisto

en: Add to queue
eo: Aldoni al atendovico

en: Delete
eo: Forigi

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
eo: Purigi atendovicon

en: Search music
eo: Serĉi muzikon

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
eo: Dosiervojo devas komenci per %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
eo: Dosiervojo devas esti dosiero

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
eo: Malsukcesis kopii dosieron

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
eo: trakoj luditaj hodiaŭ

en: No tracks played today
eo: Neniu trako ludita hodiaŭ

en: Add to Queue
eo: Aldoni al atendovico

en: Loading...
eo: Ŝargante…

en: No items found
eo: Neniu ero trovita

en: Tap to shuffle music
eo: Premu por miksi muzikon

en: No playlists found
eo: Neniu ludlisto trovita

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
eo: Profitu pli de Muziko premante la piktogramon %1 por komenci krei ludlistojn por ĉiuj atmosferoj kaj okazoj.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
eo: Ludi ĉiujn

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
eo: Envicigi ĉiujn

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
eo: MiksaĵoSe

en: Welcome to Music
eo: Bonvenon al Muziko

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
eo: Ĝuu vian preferatan muzikon dank’ al la programo Muziko de Lomiri. Faru mallongan lernoviziton, aŭ premu «Preterpasi» por ekaŭdi nun.

en: Import your music
eo: Importi vian muzikon

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
eo: Konektu vian aparaton al iu komputilo kaj simple ŝovu dosierojn al la Muzika dosiero aŭ enmetu demeteblan memorilon kun muziko.

en: Download new music
eo: Elŝuti novan muzikon

en: Directly import music bought while browsing online.
eo: Rekte importi muzikon aĉetitan dum retumado.

en: Start
eo: Komenci

en: Skip
eo: Preterpasi

en: Next
eo: Sekva

en: Next Track
eo: Sekva trako

en: Pause
eo: Paŭzo

en: Play
eo: Ludi

en: Pause Playback
eo: Paŭzi ludadon

en: Continue or start playback
eo: Daŭrigi aŭ komenci ludadon

en: Back
eo: Reen

en: Go back to last page
eo: Reiri al lasta paĝo

en: Previous
eo: Antaŭa

en: Previous Track
eo: Antaŭa trako

en: Stop
eo: Haltigi

en: Stop Playback
eo: Haltigi ludadon

en: Debug:
eo: Senerarigo:

en: Recent
eo: Ĵusaj

en: Artists
eo: Muzikistoj

en: Albums
eo: Albumoj

en: Genres
eo: Stiloj

en: Tracks
eo: Trakoj

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
eo: Ludlistoj

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
eo: Nun ludante

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
eo: Elekti ludliston

en: %1 track | %1 tracks
eo[0]: %1 trako
eo[1]: %1 trakoj

en: Unknown Album
eo: Nekonata albumo

en: Various
eo: Diversaj

en: Unknown Artist
eo: Nekonata muzikisto

en: Album
eo: Albumo

en: %1 album | %1 albums
eo[0]: %1 albumo
eo[1]: %1 albumoj

en: Artist
eo: Muzikisto

en: Export Track
eo: Elporti trakon

en: Genre
eo: Stilo

en: No music found
eo: Muziko ne estis trovita

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
eo: Plena vido

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
eo: Atendovico

en: Playlist
eo: Ludlisto

en: Settings
eo: Agordoj
