music-app - en to he translation catalogue (76 entries)

en: Music
he: מוזיקה

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
he: מוזיקה;שירים;נגינה;לנגן;השמעה;נגן;רצועות;מנגינות;

en: OK
he: אישור

en: Imported file not found
he: הקובץ שיובא לא נמצא

en: Wait
he: המתנה

en: Cancel
he: ביטול

en: Waiting for file(s)...
he: בהמתנה לקבצים…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
he: שינוי שם רשימה

en: Enter playlist name
he: נא להקליד שם רשימת נגינה

en: Change
he: שינוי

en: Playlist already exists
he: רשימת הנגינה כבר קיימת

en: Please type in a name.
he: נא להקליד שם.

en: New playlist
he: רשימת נגינה חדשה

en: Create
he: יצירה

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
he: למחוק את רשימת הנגינה לצמיתות?

en: This cannot be undone
he: לא ניתן לשחזר פעולה זאת

en: Remove
he: הסר

en: Cancel selection
he: ביטול הבחירה

en: Select All
he: לבחור הכול

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
he: הוספה לרשימת הנגינה

en: Add to queue
he: הוספה לתור

en: Delete
he: מחיקה

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
he: פינוי התור

en: Search music
he: חיפוש מוזיקה

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
he: נתיב הקובץ חייב להיות קובץ

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
he: רצועות שהתנגנו היום

en: No tracks played today
he: לא נוגנו רצועות היום

en: Add to Queue
he: הוספה לתור

en: Loading...
he: בטעינה…

en: No items found
he: לא נמצאו פריטים

en: Tap to shuffle music
he: יש לגעת כדי לערבב את המוזיקה

en: No playlists found
he: לא נמצאו רשימות השמעה

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
he: ניתן לקבל מוזיקה נוספת על ידי נגיעה בסמל %1 כדי להתחיל ליצור רשימות נגינה לכל מצב רוח או מאורע.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
he: לנגן את כולם

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
he: להוסיף הכול לתור

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
he: ערבוב

en: Welcome to Music
he: ברוך בואך לנגן המוזיקה

en: Import your music
he: ייבוא המוזיקה שלך

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
he: ניתן לחבר את ההתקן שלך לכל מחשב שהוא ולגרור קבצים לתיקיית המוזיקה בפשטות או להכניס אמצעי מדיה נתיקים עם מוזיקה.

en: Download new music
he: הורדת מוזיקה חדשה

en: Directly import music bought while browsing online.
he: יבוא של מוזיקה שרכשת בעת גלישה באינטרנט ישירות.

en: Start
he: התחלה

en: Skip
he: דלג

en: Next
he: הבא

en: Next Track
he: הרצועה הבאה

en: Pause
he: השהייה

en: Play
he: נגינה

en: Pause Playback
he: עצירת ההשמעה

en: Continue or start playback
he: להמשיך או להתחיל בנגינה

en: Back
he: חזרה

en: Go back to last page
he: חזרה לעמוד האחרון

en: Previous
he: הקודם

en: Previous Track
he: הרצועה הקודמת

en: Stop
he: עצירה

en: Stop Playback
he: עצירת הניגון

en: Debug:
he: ניפוי שגיאות:

en: Recent
he: לאחרונה

en: Artists
he: אמנים

en: Albums
he: אלבומים

en: Genres
he: סגנונות

en: Tracks
he: רצועות

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
he: רשימות נגינה

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
he: מושמע כעת

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
he: בחירת רשימת נגינה

en: %1 track | %1 tracks
he[0]: רצועה אחת
he[1]: %1 רצועות

en: Unknown Album
he: אלבום לא ידוע

en: Unknown Artist
he: אמן לא ידוע

en: Album
he: אלבום

en: %1 album | %1 albums
he[0]: אלבום %1
he[1]: %1 אלבומים

en: Artist
he: אמן

en: Export Track
he: ייצוא רצועה

en: Genre
he: סגנון

en: No music found
he: לא נמצאה מוזיקה

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
he: תצוגה מלאה

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
he: תור

en: Playlist
he: רשימת נגינה
