music-app - en to hu translation catalogue (80 entries)

en: Music
hu: Zene

en: A music application for Lomiri
hu: Zenelejátszó alkalmazás Lomirihez

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
hu: zene;dalok;lejátszás;számok;lejátszó;hangok;

en: Imported file not found
hu: Az importált fájl nem található

en: Wait
hu: Várakozás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Waiting for file(s)...
hu: Várakozás a fájlokra…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
hu: Lejátszólista átnevezése

en: Enter playlist name
hu: Név megadása

en: Change
hu: Módosítás

en: Playlist already exists
hu: A lejátszólista már létezik

en: Please type in a name.
hu: Adjon meg egy nevet.

en: New playlist
hu: Új lejátszólista

en: Create
hu: Létrehozás

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
hu: Lejátszólista végleges törlése?

en: This cannot be undone
hu: Nem vonható vissza

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Cancel selection
hu: Kijelölés megszüntetése

en: Select All
hu: Összes kijelölése

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
hu: Lejátszólistához

en: Add to queue
hu: Lejátszási sorhoz

en: Delete
hu: Törlés

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
hu: Sor törlése

en: Search music
hu: Zene keresése

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
hu: Az elérési útvonalnak ezzel kell kezdődnie: %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
hu: Az elérési útvonalon fájlnak kell lennie

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
hu: Fájl másolása sikertelen

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
hu: ma lejátszott szám

en: No tracks played today
hu: Nincs ma lejátszott szám

en: Add to Queue
hu: Lejátszási sorhoz

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: No items found
hu: Nincs találat

en: Tap to shuffle music
hu: Koppintson a zenelejátszáshoz

en: No playlists found
hu: Nem található lejátszólista

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
hu: Hozzon ki többet az alkalmazásból. A %1 ikonnal készíthet új lejátszólistát bármilyen alkalomhoz, vagy akár az aktuális hangulataihoz is.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
hu: Lejátszás

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
hu: Sorhoz adás

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
hu: Keverés

en: Welcome to Music
hu: Üdvözöljük a zenelejátszóban

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
hu: Élvezze kedvenc zenéit a Lomiri zenelejátszó alkalmazásával. Kövesse végig a rövid bemutatót, vagy kattintson a kihagyásra és kezdjen bele a zenehallgatásba.

en: Import your music
hu: Zenék importálása

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
hu: Csatlakoztassa az eszközt bármilyen számítógéphez, majd másolja át a zenéket a felcsatolt meghajtó Zenék mappájába.

en: Download new music
hu: Új zenék letöltése

en: Directly import music bought while browsing online.
hu: A böngészés közben vásárolt zenéit közvetlenül importálhatja az alkalmazásba.

en: Start
hu: Indítás

en: Skip
hu: Kihagyás

en: Next
hu: Köv.

en: Next Track
hu: Következő szám

en: Pause
hu: Szünet

en: Play
hu: Lejátszás

en: Pause Playback
hu: Lejátszás szüneteltetése

en: Continue or start playback
hu: Folytatás vagy a lejátszás indítása

en: Back
hu: Vissza

en: Go back to last page
hu: Vissza az előző oldalra

en: Previous
hu: Előző

en: Previous Track
hu: Előző szám

en: Stop
hu: Leállítás

en: Stop Playback
hu: Lejátszás leállítása

en: Debug:
hu: Hibakeresés:

en: Recent
hu: Legutóbbi

en: Artists
hu: Előadók

en: Albums
hu: Albumok

en: Genres
hu: Műfajok

en: Tracks
hu: Számok

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
hu: Lejátszólisták

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
hu: Most játszott

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
hu: Lista kiválasztása

en: %1 track | %1 tracks
hu[0]: %1 szám
hu[1]: %1 szám

en: Unknown Album
hu: Ismeretlen album

en: Various
hu: Számos

en: Unknown Artist
hu: Ismeretlen előadó

en: Artist
hu: Előadó

en: Export Track
hu: Szám exportálása

en: Genre
hu: Műfaj

en: No music found
hu: Nem található zene

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
hu: Teljes nézet

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
hu: Lejátszási sor

en: Playlist
hu: Lejátszólista

en: Settings
hu: Beállítások

en: Keep screen on while music is played
hu: Kijelző maradjon feloldva amíg zenelejátszás megy
