music-app - en to lt translation catalogue (57 entries)

en: Music
lt: Muzika

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
lt: muzika;dainos;giesmės;daina;giesmė;grotuvas;leistuvė;melodija;melodijos;

en: OK
lt: Gerai

en: Imported file not found
lt: Importuotas failas nerastas

en: Cancel
lt: Atsisakyti

en: Waiting for file(s)...
lt: Laukiama failo(-ų)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
lt: Pervadinti grojaraštį

en: Enter playlist name
lt: Įveskite grojaraščio pavadinimą

en: Change
lt: Keisti

en: Playlist already exists
lt: Grojaraštis jau yra

en: Please type in a name.
lt: Įrašykite pavadinimą.

en: New playlist
lt: Naujas grojaraštis

en: Create
lt: Sukurti

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
lt: Ištrinti grojaraštį visiems laikams?

en: Remove
lt: Šalinti

en: Select All
lt: Žymėti viską

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
lt: Pridėti į grojaraštį

en: Add to queue
lt: Pridėti į eilę

en: Delete
lt: Ištrinti

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
lt: Išvalyti eilę

en: Search music
lt: Ieškoti muzikos

en: Add to Queue
lt: Pridėti į eilę

en: Loading...
lt: Įkeliama...

en: No items found
lt: Nerasta jokių elementų

en: Tap to shuffle music
lt: Bakstelėkite, norėdami maišyti muziką

en: No playlists found
lt: Nerasta jokių grojaraščių

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
lt: Maišyti

en: Welcome to Music
lt: Sveiki atvykę į Muziką

en: Skip
lt: Praleisti

en: Next
lt: Kitas

en: Next Track
lt: Kitas takelis

en: Pause
lt: Pristabdyti

en: Pause Playback
lt: Pristabdyti atkūrimą

en: Continue or start playback
lt: Tęsti ar pradėti atkūrimą

en: Back
lt: Atgal

en: Go back to last page
lt: Grįžti į paskutinį puslapį

en: Previous
lt: Ankstesnis

en: Previous Track
lt: Ankstesnis takelis

en: Stop
lt: Stabdyti

en: Stop Playback
lt: Stabdyti atkūrimą

en: Recent
lt: Paskiausi

en: Artists
lt: Atlikėjai

en: Albums
lt: Albumai

en: Genres
lt: Žanrai

en: Tracks
lt: Takeliai

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
lt: Grojaraščiai

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
lt: Dabar atkuriama

en: %1 track | %1 tracks
lt[0]: %1 takelis
lt[1]: %1 takeliai
lt[2]: %1 takelių

en: Unknown Album
lt: Nežinomas albumas

en: Unknown Artist
lt: Nežinomas atlikėjas

en: Album
lt: Albumas

en: %1 album | %1 albums
lt[0]: %1 albumas
lt[1]: %1 albumai
lt[2]: %1 albumų

en: Artist
lt: Atlikėjas

en: Export Track
lt: Eksportuoti takelį

en: Genre
lt: Žanras

en: No music found
lt: Nerasta jokios muzikos

en: Playlist
lt: Grojaraštis
