music-app - en to el translation catalogue (83 entries)

en: Music
el: Μουσική

en: A music application for Lomiri
el: Μια εφαρμογή αναπαραγωγής μουσικής για το Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
el: μουσική;τραγούδια;αναπαραγωγή;κομμάτια;αναπαραγωγέας;μελωδίες;

en: OK
el: ΟΚ

en: Imported file not found
el: Το αρχείο που εισήχθη δεν βρέθηκε

en: Wait
el: Αναμονή

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Waiting for file(s)...
el: Αναμονή για αρχείο(α)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
el: Μετονομασία λίστας αναπαραγωγής

en: Enter playlist name
el: Εισάγετε όνομα λίστας αναπαραγωγής

en: Change
el: Αλλαγή

en: Playlist already exists
el: Η λίστα αναπαραγωγής υπάρχει ήδη

en: Please type in a name.
el: Παρακαλούμε εισάγετε ένα όνομα.

en: New playlist
el: Νέα λίστα αναπαραγωγής

en: Create
el: Δημιουργία

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
el: Θέλετε να διαγράψετε μόνιμα την λίστα αναπαραγωγής?

en: This cannot be undone
el: Αυτό δεν μπορεί να ανακτηθεί

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Cancel selection
el: Ακύρωση επιλογής

en: Select All
el: Επιλογή όλων

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
el: Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής

en: Add to queue
el: Προσθήκη στην ουρά

en: Delete
el: Διαγραφή

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
el: Εκκαθάριση σειράς αναμονής

en: Search music
el: Αναζήτηση μουσικής

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
el: Η διαδρομή αρχείου πρέπει να ξεκινάει με %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
el: Η διαδρομή αρχείου πρέπει να καταλήγει σε αρχείο

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
el: Αποτυχία αντιγραφής του αρχείου

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
el: κομμάτια που αναπαρήχθησαν σήμερα

en: No tracks played today
el: Κανένα κομμάτι δεν αναπαρήχθη σήμερα

en: Add to Queue
el: Προσθήκη στην ουρά

en: Loading...
el: Γίνεται φόρτωση...

en: No items found
el: Δε βρέθηκαν αντικείμενα

en: Tap to shuffle music
el: Αγγίξτε για ανακάτεμα της μουσικής

en: No playlists found
el: Δεν βρέθηκε καμία λίστα αναπαραγωγής

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
el: Εκμεταλευτείτε περισσότερο την εφαρμογή Μουσική με το να αγγίξτε το εικονίδιο %1 για να αρχίσετε να φτιάχνετε λίστες αναπαραγωγής για κάθε διάθεση και περίσταση.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
el: Αναπαραγωγή όλων

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
el: Όλα στην αναμονή

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Welcome to Music
el: Καλώς ορίσατε στην Μουσική

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
el: Απολαύστε την αγαπημένη σας μουσική με την εφαρμογή Μουσικής του Lomiri. Ξεναγηθείτε και μάθετε για το πως να ξεκινήσετε ή πατήστε παράβλεψη για να ξεκινήστε να ακούτε μουσική τώρα.

en: Import your music
el: Εισάγετε την μουσική σας

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
el: Συνδέστε την συσκευή σας σε οποιοδήποτε υπολογιστή και απλά σύρετε αρχεία στον φάκελο της Μουσικής ή εισάγετε αφαιρούμενο μέσο με μουσική.

en: Download new music
el: Λήψη νέων μουσικών κομματιών

en: Directly import music bought while browsing online.
el: Άμεση εισαγωγή μουσικής που αγοράζετε κατά την περιήγηση.

en: Start
el: Έναρξη

en: Skip
el: Παράλειψη

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Track
el: Επόμενο κομμάτι

en: Pause
el: Παύση

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Pause Playback
el: Παύση αναπαραγωγής

en: Continue or start playback
el: Συνέχιση ή έναρξη αναπαραγωγής

en: Back
el: Πίσω

en: Go back to last page
el: Επιστροφή στην τελευταία σελίδα

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Previous Track
el: Προηγούμενο κομμάτι

en: Stop
el: Διακοπή

en: Stop Playback
el: Διακοπή αναπαραγωγής

en: Debug:
el: Αποσφαλμάτωση:

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Artists
el: Καλλιτέχνες

en: Albums
el: Άλμπουμ

en: Genres
el: Είδη

en: Tracks
el: Κομμάτια

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
el: Λίστες αναπαραγωγής

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
el: Αναπαράγεται τώρα

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
el: Επιλογή λίστας αναπαραγωγής

en: %1 track | %1 tracks
el[0]: %1 κομμάτι
el[1]: %1 κομμάτια

en: Unknown Album
el: Άγνωστο άλμπουμ

en: Various
el: Διάφορα

en: Unknown Artist
el: Άγνωστος καλλιτέχνης

en: Album
el: Άλμπουμ

en: %1 album | %1 albums
el[0]: %1 άλμπουμ
el[1]: %1 άλμπουμς

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Export Track
el: Εξαγωγή κομματιών

en: Genre
el: Είδος μουσικής

en: No music found
el: Δε βρέθηκε μουσική

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
el: Πλήρης προβολή

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
el: Σειρά αναμονής

en: Playlist
el: Λίστα αναπαραγωγής

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Keep screen on while music is played
el: Κρατήστε την οθόνη, ενώ η μουσική παίζει
