music-app - en to eu translation catalogue (76 entries)

en: Music
eu: Musika

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
eu: musika;abestiak;kantak;kantuak;erreproduzitu;erreproduzitzailea;tonuak;

en: OK
eu: Ados

en: Imported file not found
eu: Inportatutako fitxategia ez da aurkitu

en: Wait
eu: Itxaron

en: Cancel
eu: Utzi

en: Waiting for file(s)...
eu: Fitxategi(ar)en zain...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
eu: Berrizendatu erreprodukzio-zerrenda

en: Enter playlist name
eu: Idatzi erreprodukzio-zerrendaren izena

en: Change
eu: Aldatu

en: Playlist already exists
eu: Dagoeneko existitzen da erreprodukzio-zerrenda

en: Please type in a name.
eu: Idatzi izen bat.

en: New playlist
eu: Erreprodukzio-zerrenda berria

en: Create
eu: Sortu

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
eu: Erreprodukzio-zerrenda behin betiko ezabatu?

en: This cannot be undone
eu: Hau ezin da desegin

en: Remove
eu: Ezabatu

en: Cancel selection
eu: Hautapena ezeztatu

en: Select All
eu: Guztia Hautatu

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
eu: Gehitu erreprodukzio-zerrendara

en: Add to queue
eu: Gehitu ilarara

en: Delete
eu: Ezabatu

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
eu: Garbitu ilara

en: Search music
eu: Bilatu musika

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
eu: Bide-izena fitxategi bat izan behar da

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
eu: gaur erreproduzitutako pistak

en: No tracks played today
eu: Gaur erreproduzituriko pistarik ez

en: Add to Queue
eu: Gehitu ilarari

en: Loading...
eu: Kargatzen...

en: No items found
eu: Ez da elementurik aurkitu

en: Tap to shuffle music
eu: Ukitu musika nahasteko

en: No playlists found
eu: Ez da erreprodukzio-zerrendarik aurkitu

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
eu: Atera zukua Musikari, ukitu %1 ikonoa aldarte eta une desberdinetarako erreprodukzio-zerrendak sortzen hasteko.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
eu: Guztia erreproduzitu

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
eu: Jarri dena ilaran

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
eu: Nahastu

en: Welcome to Music
eu: Ongi etorri Musikara

en: Import your music
eu: Inportatu musika

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
eu: Konektatu zure gailua edozein ordenagailutara eta arrastatu fitxategiak Musika karpetara edo sartu musikadun euskarri aldagarri bat.

en: Download new music
eu: Deskargatu musika berria

en: Directly import music bought while browsing online.
eu: Inportatu online erositako musika zuzenean.

en: Start
eu: Hasi

en: Skip
eu: Saltatu

en: Next
eu: Hurrengoa

en: Next Track
eu: Hurrengo pista

en: Pause
eu: Pausatu

en: Play
eu: Erreproduzitu

en: Pause Playback
eu: Pausatu erreprodukzioa

en: Continue or start playback
eu: Jarraitu edo hasi erreprodukzioa

en: Back
eu: Atzera

en: Go back to last page
eu: Itzuli azken orrira

en: Previous
eu: Aurrekoa

en: Previous Track
eu: Aurreko pista

en: Stop
eu: Gelditu

en: Stop Playback
eu: Gelditu erreprodukzioa

en: Debug:
eu: Arazketa:

en: Recent
eu: Azkenak

en: Artists
eu: Artistak

en: Albums
eu: Albumak

en: Genres
eu: Generoak

en: Tracks
eu: Pistak

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
eu: Zerrendak

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
eu: Orain erreproduzitzen

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
eu: Hautatu erreprodukzio-zerrenda

en: %1 track | %1 tracks
eu[0]: Pista %1
eu[1]: %1 pista

en: Unknown Album
eu: Album ezezaguna

en: Unknown Artist
eu: Artista ezezaguna

en: Album
eu: Albuma

en: %1 album | %1 albums
eu[0]: Album %1
eu[1]: %1 album

en: Artist
eu: Artista

en: Export Track
eu: Pista exportatu

en: Genre
eu: Generoa

en: No music found
eu: Ez da musikarik aurkitu

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
eu: Ikuspegi osoa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
eu: Jarri ilaran

en: Playlist
eu: Erreprodukzio-zerrenda
