music-app - en to fo translation catalogue (70 entries)

en: Music
fo: Tónleikur

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
fo: tónleikur;sangir;spæl;sangir;spælari;nótar

en: Imported file not found
fo: Innflutti fílan varð ikki funnin

en: Wait
fo: Bíða

en: Cancel
fo: Angra

en: Waiting for file(s)...
fo: Bíðar eftir fíla/fílur

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
fo: Nýnevn tónleikalistan

en: Enter playlist name
fo: Nevn tónleikalistan

en: Change
fo: Broyt

en: Playlist already exists
fo: Tónleikalistin er longu til

en: Please type in a name.
fo: Vinarliga skriva navn

en: New playlist
fo: Nýggjur tónleikalisti

en: Create
fo: Stovna

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
fo: Strika tónleikalistan?

en: This cannot be undone
fo: Hetta kann ikki angrast

en: Remove
fo: Strika

en: Cancel selection
fo: Angra val

en: Select All
fo: Vel alt

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
fo: Skoyt uppí tónleikalistan

en: Add to queue
fo: Skoyt uppí bíðirøðina

en: Delete
fo: Strika

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
fo: Rudda bíðirøð

en: Search music
fo: Leita eftir tónleiki

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
fo: Fíluleiðin skal vera ein fíla

en: Add to Queue
fo: Skoyt uppí bíðirøð

en: Loading...
fo: Lesur inn...

en: No items found
fo: Ongar lutir funnir

en: Tap to shuffle music
fo: Pikka fyri at blanda tónleikin

en: No playlists found
fo: Eingin tónleikalisti funnin

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
fo: Fá meir burturúr Music við at pikka %1, fyri at gera tónleikalistar fyri hvørja kenning og hending.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
fo: Spæl alt

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
fo: Skoyt alt uppí bíðirøð

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
fo: Blanda

en: Welcome to Music
fo: Vælkomin til Music

en: Import your music
fo: Innflut tónleik tín

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
fo: Sambind tína snildfon ella teldil til eina teldu, og toga fílurnar til tónleikamappuna, ella innset leysamiðlar við tónleiki.

en: Download new music
fo: Tak nýggjan tónleik niður

en: Directly import music bought while browsing online.
fo: Innflyt tónleiki beinleiðis keypt ímeðan kaðað varð á alnetinum.

en: Start
fo: Byrja

en: Skip
fo: Leyp um

en: Next
fo: Næsta

en: Next Track
fo: Næsti sangur

en: Pause
fo: Steðga

en: Play
fo: Spæl

en: Pause Playback
fo: Steðga avspæling

en: Continue or start playback
fo: Hald á fram ella byrja avspæling

en: Back
fo: Aftur

en: Go back to last page
fo: Far aftur til seinastu síðu

en: Previous
fo: Fyrra

en: Previous Track
fo: Fyrri sangur

en: Stop
fo: Steðga

en: Stop Playback
fo: Steðga avspæling

en: Debug:
fo: Kemb:

en: Recent
fo: Seinastu

en: Artists
fo: Listafólk

en: Albums
fo: Plátur

en: Genres
fo: Sløg

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
fo: Tónleikalistar

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
fo: Spælir

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
fo: Vel tónleikalisti

en: Unknown Album
fo: Ókend pláta

en: Unknown Artist
fo: Ókent listarfólk

en: Album
fo: Pláta

en: %1 album | %1 albums
fo[0]: %1 pláta
fo[1]: %1 plátur

en: Artist
fo: Listarfólk

en: Genre
fo: Slag

en: No music found
fo: Eingin tónleikur funnin

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
fo: Fult sýni

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
fo: Bíðirøð

en: Playlist
fo: Tónleikalisti
