music-app - en to sc translation catalogue (72 entries)

en: Music
sc: Mùsica

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
sc: mùsica;cantzones;reprodue;riprodutore;album;

en: OK
sc: AB

en: Imported file not found
sc: No s'est agatadu su file importadu

en: Wait
sc: Iseta

en: Cancel
sc: Annulla

en: Waiting for file(s)...
sc: Isetende is archìvios...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
sc: Muda su nòmine de sa lista de riprodutzione

en: Enter playlist name
sc: Inserta·nche su nòmine de sa lista de riprodutzione

en: Change
sc: Muda

en: Playlist already exists
sc: Custa lista de riprodutzione esistet giai

en: Please type in a name.
sc: Inserta·nche unu nòmine.

en: New playlist
sc: Playlist noa

en: Create
sc: Crea

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
sc: Boles cantzellare custa lista de riprodutzione de manera definitiva?

en: This cannot be undone
sc: Custa atzione non la podes annullare

en: Remove
sc: Boga

en: Cancel selection
sc: Annulla sa seletzione

en: Select All
sc: Seletziona totus

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
sc: Agiunghe a sa lista de riprodutzione

en: Add to queue
sc: Agiunghe a s'elencu

en: Delete
sc: Cantzella

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
sc: Lìmpia s'elencu

en: Search music
sc: Chirca mùsica

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
sc: Su percursu depet èssere un'archìviu

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
sc: cantzones reprodùidas oe

en: No tracks played today
sc: Nissuna cantzone reprodùida oe

en: Add to Queue
sc: Imbia a s'elencu

en: Loading...
sc: Carrighende...

en: No items found
sc: Nissunu cuntenutu agatadu

en: Tap to shuffle music
sc: Toca pro reprodùere in modalidade casuale

en: No playlists found
sc: Nissuna lista de riprodutzione agatada

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
sc: Preme s'icona %1 pro creare lista de riprodutzione segundu s'umore tuo o pro cale si siat àtera ocasione.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
sc: Reprodue totu

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
sc: Imbia totu a s'elencu

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
sc: Casuale

en: Welcome to Music
sc: Bene bènnidu a Mùsica

en: Import your music
sc: Importa mùsica

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
sc: Connete su dispositivu tuo a un'elaboradore de iscrivania e traga is archìvios in sa cartella Mùsica o inserta·nche unu dispositivu rimovìbile cun mùsica.

en: Download new music
sc: Iscàrriga àtera mùsica

en: Directly import music bought while browsing online.
sc: Importa in automàticu sa mùsica chi compras in lìnia.

en: Start
sc: Cumintza

en: Skip
sc: Brinca

en: Next
sc: Sighi

en: Next Track
sc: Cantzone imbeniente

en: Pause
sc: Pàusa

en: Play
sc: Reprodue

en: Pause Playback
sc: Pone sa riprodutzione in pàusa

en: Continue or start playback
sc: Sighi o cumintza sa riprodutzione

en: Back
sc: In segus

en: Go back to last page
sc: Bae a s'ùrtima pàgina

en: Previous
sc: Pretzedente

en: Previous Track
sc: Cantzone pretzedente

en: Stop
sc: Firma

en: Stop Playback
sc: Firma sa riprodutzione

en: Debug:
sc: Curretzione de faddinas:

en: Recent
sc: Reghentes

en: Artists
sc: Artistas

en: Genres
sc: Istiles

en: Tracks
sc: Cantzones

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
sc: Playlist

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
sc: S'est reproduende

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
sc: Seletziona lista de riprodutzione

en: %1 track | %1 tracks
sc[0]: %1 cantzone
sc[1]: %1 cantzones

en: Unknown Album
sc: Album disconnotu

en: Unknown Artist
sc: Artista disconnotu

en: Artist
sc: Artista

en: Export Track
sc: Esporta petzu

en: Genre
sc: Istile

en: No music found
sc: Nissuna cantzone agatada

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
sc: Visualizatzione intrea

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
sc: Elencu
