music-app - en to am translation catalogue (75 entries)

en: Music
am: ሙዚቃ

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
am: ሙዚቃ;ዘፈኖች;ማጫወቻ;ተረኞች;ማጫወቻዜማ;

en: OK
am: እሺ

en: Imported file not found
am: የመጣውን ፋይል ማግኘት አልተቻለም

en: Wait
am: ይጠብቁ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Waiting for file(s)...
am: በ መጠበቅ ላይ ፋይል(ሎች)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
am: የማጫወቻ ዝርዝር እንደገና መሰየሚያ

en: Enter playlist name
am: የማጫወቻ ዝርዝር ስም ያስገቡ

en: Change
am: መቀየሪያ

en: Playlist already exists
am: የማጫወቻው ዝርዝር ቀደም ሲል ነበር

en: Please type in a name.
am: እባክዎን ስም ይጻፉ.

en: New playlist
am: አዲስ የማጫወቻ ዝርዝር

en: Create
am: መፍጠሪያ

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
am: የማጫወቻ ዝርዝር በቋሚነት ላጥፋው?

en: This cannot be undone
am: ይህን ተግባር መተው አይቻልም

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: Cancel selection
am: ምርጫውን መሰረዣ

en: Select All
am: ሁሉንም መምረጫ

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
am: ወደ ማጫወቻ ዝርዝር መጨመሪያ

en: Add to queue
am: ወደ ተረኛ መጨመሪያ

en: Delete
am: ማጥፊያ

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
am: ወረፋውን ምጽጃ

en: Search music
am: ሙዚቃ መፈለጊያ

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
am: የ ፋይል መንገድ ፋይል መሆን አለበት

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
am: ዛሬ የ ተጫወቱ ተረኞች

en: No tracks played today
am: ዛሬ ምንም ተረኞች አልተጫወቱም

en: Add to Queue
am: ወደ ወረፋ መጨመሪያ

en: Loading...
am: በ መጫን ላይ...

en: No items found
am: ምንም እቃዎች አልተገኙም

en: Tap to shuffle music
am: መታ ያድርጉ ሙዚቃውን ለ መቀላቀል

en: No playlists found
am: ምንም የ ማጫወቻ ዝርዝር አልተገኘም

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
am: መታ በ ማድረግ ተጨማሪ ነገሮችን ስለ ሙዚቃ ያግኙ  %1 ምልክቱን በ መጫን ለ እያንዳንዱ ሁኔታ እና ስሜት የ ማጫወቻ ዝርዝር ያሰናዱ

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
am: ሁሉንም ማጫወቻ

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
am: ሁሉንም ወረፋ ማስጠበቂያ

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
am: መበወዣ

en: Welcome to Music
am: እንኳን ደህና መጡ ወደ ሙዚቃ

en: Import your music
am: የ እርስዎን ሙዚቃ ያምጡ

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
am: የ እርስዎን አካላት ከ ኮምፒዩተር ጋር ያገናኙ እና በ ቀላሉ ፋይሎችን በ መጎተት ወደ ሙዚቃ ፎልደር ውስጥ ይጨምሩ: ወይንም የሚወልቁ የ ሙዚቃ መገናኛዎችን ይሰኩ:

en: Download new music
am: አዲስ ሙዚቃ ያውርዱ

en: Directly import music bought while browsing online.
am: ኢንተርኔትን በ መቃኘት ላይ እንዳሉ የገዙዋቸውን ሙዚቃ በ ቀጥታ ማምጫ

en: Start
am: መጀመሪያ

en: Skip
am: መዝለያ

en: Next
am: ይቀጥሉ

en: Next Track
am: የሚቀጥለው ተረኛ

en: Pause
am: ማስቆሚያ

en: Play
am: ማጫወቻ

en: Pause Playback
am: በድጋሚ ማጫወቱን ማስቆሚያ

en: Continue or start playback
am: በድጋሚ ማጫወቱን መቀጠያ ወይንም ማስጀመሪያ

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: Go back to last page
am: ወደ መጨረሻው ገጽ መሄጃ

en: Previous
am: ቀደም ያለው

en: Previous Track
am: ቀደም ያለው ተረኛ

en: Stop
am: ማስቆሚያ

en: Stop Playback
am: በድጋሚ ማጫወቱን ማስቆሚያ

en: Recent
am: የ ቅርብ ጊዜ

en: Artists
am: ተዋንያን

en: Albums
am: አልበሞች

en: Genres
am: ምድብ

en: Tracks
am: ተረኞች

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
am: የማጫወቻ ዝርዝር

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
am: አሁን የሚጫወተው

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
am: የማጫወቻ ዝርዝር ይምረጡ

en: %1 track | %1 tracks
am[0]: %1 ተረኛ
am[1]: %1 ተረኞች

en: Unknown Album
am: ያልታወቀ አልበም

en: Unknown Artist
am: ያልታወቀ ድምፃዊ

en: Album
am: አልበም

en: %1 album | %1 albums
am[0]: %1 አልበም
am[1]: %1 አልበሞች

en: Artist
am: ተዋናይ

en: Export Track
am: ተረኛ መላኪያ

en: Genre
am: መለያ

en: No music found
am: ምንም ሙዚቃ አልተገኘም

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
am: በ ሙሉ መመልከቻ

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
am: ወረፋ

en: Playlist
am: የማጫወቻ ዝርዝር
