music-app - en to gl translation catalogue (76 entries)

en: Music
gl: Música

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
gl: música;cancións;reproducir;pistas;reprodutor;tons;

en: OK
gl: Aceptar

en: Imported file not found
gl: Non foi posíbel atopar o ficheiro importado

en: Wait
gl: Agarde

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Waiting for file(s)...
gl: Agardando polo ficheiro(s)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
gl: Renomear a lista

en: Enter playlist name
gl: Introduza o nome da lista

en: Change
gl: Cambiar

en: Playlist already exists
gl: A lista xa existe

en: Please type in a name.
gl: Escriba un nome.

en: New playlist
gl: Lista nova

en: Create
gl: Crear

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
gl: Eliminar a lista permanentemente?

en: This cannot be undone
gl: Isto non se pode desfacer

en: Remove
gl: Eliminar

en: Cancel selection
gl: Cancelar selección

en: Select All
gl: Seleccionar todo

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
gl: Engadir á lista

en: Add to queue
gl: Engadir á cola

en: Delete
gl: Eliminar

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
gl: Borrar a cola

en: Search music
gl: Buscar música

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
gl: A ruta do ficheiro debe ser un ficheiro

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
gl: pistas reproducidas hoxe

en: No tracks played today
gl: Non se reproduciu ningunha pista hoxe

en: Add to Queue
gl: Engadir á cola

en: Loading...
gl: Cargando...

en: No items found
gl: Non se atopou ningún elemento

en: Tap to shuffle music
gl: Toque para escoitar ao chou

en: No playlists found
gl: Non se atoparon listas

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
gl: Consiga máis do aplicativo Música tocando na icona %1 e comece a facer listas de reprodución para cada estado de ánimo e ocasión.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
gl: Reprod. todo

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
gl: Todas á cola

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
gl: Ao chou

en: Welcome to Music
gl: Benvido á Música

en: Import your music
gl: Importar música

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
gl: Conecte o dispositivo a calquera computador e arrastre os ficheiros ao cartafol Música ou insira unha unidade extraíbel con música.

en: Download new music
gl: Descargar música nova

en: Directly import music bought while browsing online.
gl: Importar directamente a música mercada en liña.

en: Start
gl: Empezar

en: Skip
gl: Saltar

en: Next
gl: Seg.

en: Next Track
gl: Pista seguinte

en: Pause
gl: Pausar

en: Play
gl: Reproducir

en: Pause Playback
gl: Pausar reprodución

en: Continue or start playback
gl: Continuar ou iniciar reprodución

en: Back
gl: Atrás

en: Go back to last page
gl: Volver á última páxina

en: Previous
gl: Anterior

en: Previous Track
gl: Pista anterior

en: Stop
gl: Parar

en: Stop Playback
gl: Parar reprodución

en: Debug:
gl: Depurar:

en: Recent
gl: Recentes

en: Artists
gl: Artistas

en: Albums
gl: Álbums

en: Genres
gl: Xéneros

en: Tracks
gl: Pistas

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
gl: Listas de reprodución

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
gl: En reprodución

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
gl: Seleccionar lista

en: %1 track | %1 tracks
gl[0]: %1 pista
gl[1]: %1 pistas

en: Unknown Album
gl: Álbum descoñecido

en: Unknown Artist
gl: Artista descoñecido

en: Album
gl: Álbum

en: %1 album | %1 albums
gl[0]: %1 álbum
gl[1]: %1 álbums

en: Artist
gl: Artista

en: Export Track
gl: Exportar pista

en: Genre
gl: Xénero

en: No music found
gl: Non foi posíbel atopar música

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
gl: Vista completa

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
gl: Cola

en: Playlist
gl: Lista de reprodución
