music-app - en to id translation catalogue (72 entries)

en: Music
id: Musik

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
id: musik;lagu;putar;trek;player;tunes;

en: OK
id: OKE

en: Imported file not found
id: Berkas yang diimpor tak ketemu

en: Wait
id: Tunggu

en: Cancel
id: Batal

en: Waiting for file(s)...
id: Menunggu berkas...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
id: Ganti nama daftar putar

en: Enter playlist name
id: Masukkan nama daftar putar

en: Change
id: Ubah

en: Playlist already exists
id: Daftar putar sudah ada

en: Please type in a name.
id: Silakan ketik nama.

en: New playlist
id: Daftar putar baru

en: Create
id: Buat

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
id: Hapus daftar putar secara permanen?

en: This cannot be undone
id: Ini tidak dapat dibatalkan

en: Remove
id: Hapus

en: Cancel selection
id: Batalkan pilihan

en: Select All
id: Pilih semua

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
id: Tmbh ke dft putar

en: Add to queue
id: Tambah ke antrian

en: Delete
id: Hapus

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
id: Bersihkan antrian

en: Search music
id: Cari musik

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
id: Lokasi berkas harus berupa berkas

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
id: trek diputar hari ini

en: No tracks played today
id: TIdak ada trek diputar hari ini

en: Add to Queue
id: Tambah ke Antrian

en: Loading...
id: Memuat...

en: No items found
id: Tidak ada item yang ditemukan

en: Tap to shuffle music
id: Tap untuk mengacak musik

en: No playlists found
id: Tidak ada daftar putar yang ditemukan

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
id: Dapatkan lebih banyak Musik dengan men-tap ikon %1 untuk memulai membuat daftar putar untuk setiap suasana hati dan kejadian.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
id: Putar semua

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
id: Antrekan semua

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
id: Acak

en: Welcome to Music
id: Selamat Datang di Musik

en: Import your music
id: Impor musik Anda

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
id: Hubungkan perangkat Anda ke setiap komputer dan dengan gampang menyeret file ke folder Musik atau memasukkan perangkat yang dapat dilepas dengan musik.

en: Download new music
id: Unduh musik baru

en: Directly import music bought while browsing online.
id: Langsung mengimpor musik yang dibeli ketika mencari daring.

en: Start
id: Mulai

en: Skip
id: Lewati

en: Next
id: Selanjutnya

en: Next Track
id: Trek Selanjutnya

en: Pause
id: Jeda

en: Play
id: Putar

en: Pause Playback
id: Menjeda Pemutaran

en: Continue or start playback
id: Melanjutkan atau menahan pemutaran

en: Back
id: Kembali

en: Go back to last page
id: Kembali ke halaman terakhir

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Previous Track
id: Trek Sebelumnya

en: Stop
id: Berhenti

en: Stop Playback
id: Menghentikan Pemutaran

en: Recent
id: Baru-baru Ini

en: Artists
id: Artis

en: Albums
id: Album

en: Genres
id: Genre

en: Tracks
id: Trek

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
id: Daftar Putar

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
id: Diputar

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
id: Pilih daftar putar

en: %1 track | %1 tracks
id[0]: Trek %1

en: Unknown Album
id: Album Tak Dikenal

en: Unknown Artist
id: Artis Tak Dikenal

en: Artist
id: Artis

en: Export Track
id: Ekspor Trek

en: No music found
id: Tak ada musik

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
id: Tampilan penuh

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
id: Antrian

en: Playlist
id: Daftar Putar
