music-app - en to br translation catalogue (76 entries)

en: Music
br: Sonerezh

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
br: sonerezh;tonioù;lenn;tonioù;lennet;tonioù;

en: OK
br: Mat eo

en: Imported file not found
br: N'eo ket bet kavet ar restr enporzhiet

en: Wait
br: Gortoz

en: Cancel
br: Nullañ

en: Waiting for file(s)...
br: O c'hortoz ur restr pe restroù...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
br: Adenvel ar roll-tonioù

en: Enter playlist name
br: Merkañ anv ar roll-tonioù

en: Change
br: Cheñch

en: Playlist already exists
br: Ar roll tonioù zo anezhañ dija

en: Please type in a name.
br: Skrivit un anv, mar plij.

en: New playlist
br: Roll-tonioù nevez

en: Create
br: Krouiñ

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
br: Dilemel ar roll-tonioù da viken ?

en: This cannot be undone
br: Ne c'hall ket bezañ nullet

en: Remove
br: Dilemel

en: Cancel selection
br: Nullañ an diuzadur

en: Select All
br: Diuzañ pep tra

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
br: Ouzhpennañ d'ar roll-tonioù

en: Add to queue
br: Ouzhpennañ d'al lostennad

en: Delete
br: Diverkañ

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
br: Goulloiñ al lostenn

en: Search music
br: Klask sonerezh

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
br: Hent ar restroù a rank bezañ ur restr

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
br: tonioù lennet hiziv

en: No tracks played today
br: N'eus bet lennet ton ebet hiziv

en: Add to Queue
br: Ouzhpennañ d'al lostennad

en: Loading...
br: O kargañ...

en: No items found
br: N'eus bet kavet elfenn ebet

en: Tap to shuffle music
br: Touch evit sonerezh mesk-ha-mesk

en: No playlists found
br: N'eus bet kavet roll-tonioù ebet

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
br: Tapit muioc'h a sonerezh o pouezañ war an arlun %1 evit kregiñ da grouiñ rolloù-tonioù diouzh hoc'h imor hag an degouezhioù.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
br: Lenn pep tra

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
br: Lakaat pep tra el lostenn

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
br: Sonerezh mesk-ha-mesk

en: Welcome to Music
br: Deuet-mat oc'h e Sonerezh

en: Import your music
br: Enporzhiañ ho sonerezh

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
br: Kevreit ho penveg ouzh un urzhiataer bennak ha riklit restroù er renkell Sonerezh pe ensoc'hit ur media lem-laka gant sonerezh ennañ.

en: Download new music
br: Pellgargañ sonerezh nevez

en: Directly import music bought while browsing online.
br: Enporzhiañ war-eeun sonerezh prenet enlinenn.

en: Start
br: Loc'hañ

en: Skip
br: Lammat

en: Next
br: War-lerc'h

en: Next Track
br: Ton da-heul

en: Pause
br: Ehan

en: Play
br: Lenn

en: Pause Playback
br: Ehanañ

en: Continue or start playback
br: Derc'hel da lenn pe kregiñ da lenn

en: Back
br: Distreiñ

en: Go back to last page
br: Distro d'ar bajenn diwezhañ

en: Previous
br: Diaraok

en: Previous Track
br: Ton diaraok

en: Stop
br: Paouez

en: Stop Playback
br: Paouez da lenn

en: Debug:
br: Dizreinañ :

en: Recent
br: Nevez zo

en: Artists
br: Arzourien

en: Albums
br: Albomoù

en: Genres
br: Stiloù

en: Tracks
br: Tonioù

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
br: Rolloù-tonioù

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
br: Lennet bremañ

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
br: Diuzañ ur roll-tonioù

en: %1 track | %1 tracks
br[0]: %1 ton
br[1]: %1 a donioù

en: Unknown Album
br: Albom dianav

en: Unknown Artist
br: Arzour dianav

en: Album
br: Albom

en: %1 album | %1 albums
br[0]: %1 albom
br[1]: %1 albom

en: Artist
br: Arzour

en: Export Track
br: Ezporzhiañ an ton

en: Genre
br: Stil

en: No music found
br: N'eus ket bet kavet sonerezh

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
br: Gwek klok

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
br: Lostenn

en: Playlist
br: Roll tonioù
