music-app - en to cy translation catalogue (69 entries)

en: Music
cy: Cerddoriaeth

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
cy: cerddoriaeth;caneuon;chwarae;traciau;chwaraewr;tonau;

en: OK
cy: Iawn

en: Imported file not found
cy: Methwyd canfod y ffeil fewnforiwyd

en: Wait
cy: Arhoswch

en: Cancel
cy: Diddymu

en: Waiting for file(s)...
cy: Aros am ffeil(iau)...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
cy: Ailenwi rhestr chwarae

en: Enter playlist name
cy: Enwi rhestr chwarae

en: Change
cy: Newid

en: Playlist already exists
cy: Rhestr chwarae eisoes yn bodoli

en: Please type in a name.
cy: Teipiwch enw

en: New playlist
cy: Rhestr chwarae newydd

en: Create
cy: Creu

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
cy: Dileu rhestr chwarae am byth?

en: This cannot be undone
cy: Does dim modd dadwneud hyn

en: Remove
cy: Tynnu

en: Cancel selection
cy: Diddymu'r dewis

en: Select All
cy: Dewis y Cyfan

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
cy: Ychwanegu at restr chwarae

en: Add to queue
cy: Ychwanegu at y ciw

en: Delete
cy: Dileu

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
cy: Clirio'r ciw

en: Search music
cy: Chwilio cerddoriaeth

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
cy: Rhaid i'r llwybr ffeil fod yn ffeil

en: Add to Queue
cy: Ychwanegu at y Ciw

en: Loading...
cy: Llwytho...

en: No items found
cy: Heb ganfod eitemau

en: Tap to shuffle music
cy: Tapiwch i shifflo cerddoriaeth

en: No playlists found
cy: Heb ganfod rhestrau chwarae

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
cy: Gwnech yn fawr o Cerddoriaeth drwy dapio'r eicon %1 i greu rhestrau chwarae ar gyfer pob achlysur.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
cy: Chwarae'r cyfan

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
cy: Ciwio'r cyfan

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
cy: Shifflo

en: Welcome to Music
cy: Croeso i Cerddoriaeth

en: Import your music
cy: Mewnforio ecih cerddoriaeth

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
cy: Cysylltwch eich dyfais i unrhyw gyfrifiadur a llusgwch ffeiliau i'r blygell Cerddoriaeth neu gysylltu cyfrwng cludadwy sy'n cynnwys cerddoriaeth.

en: Download new music
cy: Llwytho cerddoriaeth newydd

en: Directly import music bought while browsing online.
cy: Mewnforio cerddoriaeth brynwyd wrth bori arlein yn uniongyrchol.

en: Start
cy: Cychwyn

en: Skip
cy: Neidio

en: Next
cy: Nesaf

en: Next Track
cy: Trac Nesaf

en: Pause
cy: Seibio

en: Play
cy: Chwarae

en: Pause Playback
cy: Seibio Chwarae

en: Continue or start playback
cy: Parhau neu gychwyn chwarae

en: Back
cy: Nôl

en: Go back to last page
cy: Nôl i'r dudalen flaenorol

en: Previous
cy: Blaenorol

en: Previous Track
cy: Trac Blaenorol

en: Stop
cy: Atal

en: Stop Playback
cy: Atal Chwarae

en: Debug:
cy: Dadfygio:

en: Recent
cy: Diweddar

en: Artists
cy: Artistiaid

en: Albums
cy: Albymau

en: Genres
cy: Mathau

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
cy: Rhestr Chwarae

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
cy: Yn chwarae nawr

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
cy: Dewis rhestr chwarae

en: Unknown Album
cy: Albwm Anhysbys

en: Unknown Artist
cy: Artist Anhysbys

en: Album
cy: Albwm

en: %1 album | %1 albums
cy[0]: %1 albwm
cy[1]: %1 albwm
cy[2]: %1 albwm
cy[3]: %1 albwm

en: Genre
cy: Math

en: No music found
cy: Heb ganfod cerddoriaeth

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
cy: Ciw

en: Playlist
cy: Rhestr chwarae
