music-app - en to hr translation catalogue (76 entries)

en: Music
hr: Glazba

en: A music application for Lomiri
hr: Aplikacija za glazbu za Lomiri

en: OK
hr: U redu

en: Imported file not found
hr: Uvezena datoteka nije pronađena

en: Wait
hr: Čekaj

en: Cancel
hr: Odustani

en: Waiting for file(s)...
hr: Čekanje datoteke/a...

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
hr: Preimenuj popis izvođenja

en: Enter playlist name
hr: Unesite ime popisa izvođenja

en: Change
hr: Promijeni

en: Playlist already exists
hr: Popis izvođenja već postoji

en: Please type in a name.
hr: Upišite ime.

en: New playlist
hr: Novi popis izvođenja

en: Create
hr: Stvori

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
hr: Trajno izbrisati listu izvođenja?

en: This cannot be undone
hr: Ova akcija se ne može poništiti

en: Remove
hr: Ukloni

en: Cancel selection
hr: Prekini odabir

en: Select All
hr: Odaberi sve

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
hr: Dodajte u popis izvođenja

en: Add to queue
hr: Dodaj u red čekanja

en: Delete
hr: Obriši

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
hr: Očisti čekanje

en: Search music
hr: Pretraži glazbu

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
hr: Putanja datoteke mora započeti s %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
hr: Putanja datoteke mora biti datoteka

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
hr: Danas odslušane pjesme

en: No tracks played today
hr: Nema danas odslušanih pjesama

en: Add to Queue
hr: Dodaj na red čekanja

en: Loading...
hr: Učitavanje...

en: No items found
hr: Nema pronađenih stavki

en: Tap to shuffle music
hr: Dodirnite za miješanje glazbe

en: No playlists found
hr: Liste izvođenja nisu pronađene

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
hr: Reproduciraj sve

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
hr: Dodaj sve

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
hr: Izmiješaj

en: Welcome to Music
hr: Dobro došli u Glazbu

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
hr: Uživajte u svojoj omiljenoj glazbi s Lomiri aplikacijom „Glazba”. Pročitajte kratki uvod ili pritisnite „Preskoči” da počnete slušati.

en: Import your music
hr: Uvezite svoju glazbu

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
hr: Spojite uređaj na bilo koje računalo i jednostavno povucite datoteke u mapu 'Glazba' ili ubacite prijenosni medij sa glazbom.

en: Download new music
hr: Preuzmite novu glazbu

en: Directly import music bought while browsing online.
hr: Izravno uvezite glazbu koju kupite surfajući.

en: Start
hr: Pokreni

en: Skip
hr: Preskoči

en: Next
hr: Sljedeća

en: Next Track
hr: Sljedeća pjesma

en: Pause
hr: Pauza

en: Play
hr: Pokreni

en: Pause Playback
hr: Pauziraj izvođenje

en: Continue or start playback
hr: Nastavak ili početak izvođenja

en: Back
hr: Natrag

en: Go back to last page
hr: Natrag do zadnje stranice

en: Previous
hr: Prethodna

en: Previous Track
hr: Prethodna pjesma

en: Stop
hr: Zaustavi

en: Stop Playback
hr: Zaustavi izvođenje

en: Recent
hr: Nedavno

en: Artists
hr: Izvođači

en: Albums
hr: Albumi

en: Genres
hr: Žanrovi

en: Tracks
hr: Pjesme

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
hr: Popisi izvođenja

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
hr: Trenutno se reproducira

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
hr: Odaberite popis izvođenja

en: %1 track | %1 tracks
hr[0]: %1 pjesma
hr[1]: %1 pjesme
hr[2]: %1 pjesama

en: Unknown Album
hr: Nepoznati album

en: Unknown Artist
hr: Nepoznati izvođač

en: %1 album | %1 albums
hr[0]: %1 album
hr[1]: %1 albuma
hr[2]: %1 albuma

en: Artist
hr: Izvođač

en: Export Track
hr: Izvezi Zapis

en: Genre
hr: Žanr

en: No music found
hr: Glazba nije pronađena

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
hr: Puni prikaz

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
hr: Red čekanja

en: Playlist
hr: Popis izvođenja

en: Settings
hr: Postavke
