music-app - en to sv translation catalogue (78 entries)

en: Music
sv: Musik

en: A music application for Lomiri
sv: En musikapp för Lomiri

en: music;songs;play;tracks;player;tunes;
sv: musik;sånger;spela;spår;spelare;låtar

en: Imported file not found
sv: Importerad fil hittades inte

en: Wait
sv: Vänta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Waiting for file(s)...
sv: Väntar på fil(er)…

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to rename a playlist
en: Rename playlist
sv: Byt namn på spellista

en: Enter playlist name
sv: Ange namn spellista

en: Change
sv: Ändra

en: Playlist already exists
sv: Spellistan finns redan

en: Please type in a name.
sv: Fyll i ett namn.

en: New playlist
sv: Ny spellista

en: Create
sv: Skapa

note: TRANSLATORS: this is a title of a dialog with a prompt to delete a playlist
en: Permanently delete playlist?
sv: Ta bort spellista permanent?

en: This cannot be undone
sv: Detta kan inte ångras

en: Remove
sv: Ta bort

en: Cancel selection
sv: Avbryt val

en: Select All
sv: Välj alla

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Add to playlist
sv: Lägg till i spellista

en: Add to queue
sv: Lägg till i kö

en: Delete
sv: Radera

note: TRANSLATORS: this action appears in the overflow drawer with limited space (around 18 characters)
en: Clear queue
sv: Rensa kö

en: Search music
sv: Sök musik

note: TRANSLATORS: This string represents that the target destination filepath does not start with ~/Music/Imported/
en: Filepath must start with %1
sv: Filsökväg måste starta med %1

note: TRANSLATORS: This string represents that a blank filepath destination has been used
en: Filepath must be a file
sv: Sökvägen måste vara en fil

note: TRANSLATORS: This string represents that there was failure moving the file to the target destination
en: Failed to copy file
sv: Misslyckades att kopiera fil

note: TRANSLATORS: this refers to a number of tracks greater than one. The actual number will be prepended to the string automatically (plural forms are not yet fully supported in usermetrics, the library that displays that string)
en: tracks played today
sv: låtar spelade idag

en: No tracks played today
sv: Inga låtar spelade idag

en: Add to Queue
sv: Lägg till i spelkön

en: Loading...
sv: Läser in…

en: No items found
sv: Inga objekt hittades

en: Tap to shuffle music
sv: Tryck för att slumpa musiken

en: No playlists found
sv: Hittade inga spellistor

en: Get more out of Music by tapping the %1 icon to start making playlists for every mood and occasion.
sv: Få ut mer av Musik genom att trycka ikonen %1 för börja skapa spellistor för varje stämning och tillfälle.

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Play all
sv: Spela alla

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Queue all
sv: Köa alla

note: TRANSLATORS: this appears in a button with limited space (around 14 characters)
en: Shuffle
sv: Slumpvis

en: Welcome to Music
sv: Välkommen till Musik

en: Enjoy your favorite music with Lomiri's Music App. Take a short tour on how to get started or press skip to start listening now.
sv: Njut av din favoritmusik med Lomiri's musikapp. Ta en guidad tur för att komma igång eller hoppa över för att börja lyssna direkt.

en: Import your music
sv: Importera din musik

en: Connect your device to any computer and simply drag files to the Music folder or insert removable media with music.
sv: Anslut din enhet till en dator och dra filer till mappen Musik eller infoga borttagbar media med musik.

en: Download new music
sv: Hämta ny musik

en: Directly import music bought while browsing online.
sv: Direktimportera köpt musik under bläddring på nätet.

en: Start
sv: Starta

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Next
sv: Nästa

en: Next Track
sv: Nästa spår

en: Pause
sv: Pausa

en: Play
sv: Spela

en: Pause Playback
sv: Pausa uppspelning

en: Continue or start playback
sv: Fortsätt eller starta uppspelning

en: Back
sv: Bakåt

en: Go back to last page
sv: Gå tillbaka till senaste sidan

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Track
sv: Föregående spår

en: Stop
sv: Stoppa

en: Stop Playback
sv: Stoppa uppspelning

en: Debug:
sv: Avlusa:

en: Recent
sv: Nyligen

en: Artists
sv: Artister

en: Albums
sv: Album

en: Genres
sv: Genrer

en: Tracks
sv: Låtar

note: TRANSLATORS: this is the name of the playlists page shown in the tab header. Remember to keep the translation short to fit the screen width
en: Playlists
sv: Spellistor

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Now playing
sv: Spelar nu

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Select playlist
sv: Välj spellista

en: %1 track | %1 tracks
sv[0]: %1 låt
sv[1]: %1 låtar

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: Various
sv: Diverse

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Export Track
sv: Exportera låt

en: No music found
sv: Ingen musik funnen

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Full view
sv: Fullständig vy

note: TRANSLATORS: this appears in the header with limited space (around 20 characters)
en: Queue
sv: Kö

en: Playlist
sv: Spellista

en: Settings
sv: Inställningar

en: Keep screen on while music is played
sv: Behåll skärmen på medan musik spelas
