lomiri-settings-components - en to ja translation catalogue (103 entries)

[ctx: Header text: keep it short and upper case]
en: WEEK
ja: 週間

en: Fingerprint Name
ja: 指紋の名前

en: Delete Fingerprint
ja: 指紋の削除

en: Sorry, the fingerprint could not be deleted.
ja: 申し訳ありませんが、指紋を削除できませんでした。

en: Fingerprint ID
ja: 指紋ID

en: Finger %1
ja: 指

en: Passcode required
ja: パスコードが必要です

en: You must set a passcode to use fingerprint ID
ja: 指紋認証IDを使用するには、パスコードを設定する必要があります

en: Set Passcode…
ja: パスコードを設定…

en: Add fingerprint
ja: 指紋を追加

en: Remove All…
ja: すべて削除…

en: Are you sure you want to forget all stored fingerprints?
ja: 保存されているすべての指紋を忘れてもよろしいですか?

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Sorry, the reader doesn’t seem to be working.
ja: 申し訳ありませんが、リーダーが動作していないようです。

en: Tap your finger repeatedly on the reader.
ja: リーダーを指で繰り返しタップします。

en: Keep your finger on the reader for longer.
ja: リーダーから指を離さない時間を長くしてください。

en: Back
ja: 戻る

en: All done!
ja: すべて完了！

en: Swipe your finger over the reader.
ja: 指をリーダーの上でスワイプします。

en: Next
ja: 次

en: Roaming
ja: ローミング

en: Unlock SIM
ja: SIMロック解除

en: Message
ja: メッセージ

en: Call back
ja: 折り返し電話

en: Send
ja: 送信

en: Accept
ja: 応答

en: Choose…
ja: 選択…

en: None
ja: なし

en: Authentication type:
ja: 認証の種類:

en: Certificates (TLS)
ja: 証明書 (TLS)

en: Password
ja: パスワード

en: Password with certificates (TLS)
ja: 証明書付きパスワード (TLS)

en: Static key
ja: 固定キー

en: Server:
ja: サーバー:

en: Port:
ja: ポート:

en: Use custom gateway port
ja: カスタムゲートウェイポートを使用する

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Client certificate:
ja: クライアント証明書:

en: Choose Certificate…
ja: 証明書を選択…

en: Private key:
ja: 秘密鍵:

en: Choose Key…
ja: 鍵を選択…

en: Key password:
ja: 鍵のパスワード:

en: CA certificate:
ja: CA証明書:

en: Static key:
ja: 静的キー：

en: Key direction:
ja: 主要な方向性:

en: Remote IP:
ja: リモートIP:

en: Local IP:
ja: ローカルIP:

en: Use additional TLS authentication:
ja: 追加のTLS認証を使用する:

en: TLS key:
ja: TLS鍵:

en: Verify peer certificate:
ja: peer証明書を確認します：

en: Peer certificate TLS type:
ja: Peer証明書の TLS タイプ：

en: Server
ja: サーバー

en: Client
ja: クライアント

en: Cipher:
ja: 暗号：

en: Default
ja: デフォルト

en: Compress data
ja: データを圧縮する

en: User:
ja: ユーザー:

en: NT Domain:
ja: NTドメイン:

en: Authentication methods:
ja: 認証方法:

en: Use Point-to-Point encryption
ja: ポイント・ツー・ポイント暗号化を使用する

en: All Available (Default)
ja: すべて利用可能 (デフォルト)

en: 128-bit (most secure)
ja: 128-bit (最も安全)

en: 40-bit (less secure)
ja: 40-bit (安全性が低い)

en: Allow stateful encryption
ja: ステートフル暗号化を許可する

en: Allow BSD data compression
ja: BSDデータ圧縮を許可する

en: Allow Deflate data compression
ja: Deflateによるデータ圧縮を許可する

en: Use TCP Header compression
ja: TCPヘッダー圧縮を使用する

en: Send PPP echo packets
ja: PPP エコーパケットを送信する

en: You’re using this VPN for all Internet traffic.
ja: すべてのインターネットトラフィックにこのVPNを使用することになります。

en: Your Wi-Fi/mobile provider can see when and how much you use the Internet, but not what for.
ja: Wi-Fi／モバイル・プロバイダは、あなたがいつ、どれだけインターネットを使ったかを知ることはできますが、何に使ったかは知ることはできません。

en: The VPN provider can see or modify your Internet traffic.
ja: VPNプロバイダーは、あなたのインターネットトラフィックを見たり、変更したりすることができます。

en: Web sites and other service providers can still monitor your use.
ja: ウェブサイトやその他のサービス・プロバイダーは、あなたの利用を監視することができます。

en: Your Wi-Fi/mobile provider can still see when and how much you use the Internet.
ja: Wi-Fi／モバイル・プロバイダは、あなたがいつ、どれだけインターネットを使ったかを知ることができます。

en: The DNS provider can see which Web sites and other services you use.
ja: DNSプロバイダーは、あなたがどのウェブサイトやその他のサービスを利用しているかを知ることができる。

en: This VPN is not safe to use.
ja: このVPNは安全に使用することはできません。

en: The server certificate is not valid. The VPN provider may be being impersonated.
ja: サーバー証明書が有効ではありません。VPNプロバイダが偽装されている可能性があります。

en: Details: %1
ja: 詳細：

en: The certificate was not found.
ja: 証明書が見つかりませんでした。

en: The certificate is empty.
ja: 証明書は空です。

en: The certificate is self signed.
ja: この証明書は自己署名されています。

en: The certificate has expired.
ja: 証明書の有効期限が切れています。

en: The certificate is blacklisted.
ja: この証明書はブラックリストに登録されています。

en: It does not provide a certificate. The VPN provider could be impersonated.
ja: 証明書を提供しません。VPNプロバイダーがなりすまされている可能性があります。

en: This VPN configuration is not installed.
ja: このVPN設定はインストールされていません。

en: If you install it:
ja: インストールすれば：

en: The DNS provider can see which Web sites and other services you use.
ja: DNSプロバイダーは、あなたがどのウェブサイトやその他のサービスを利用しているかを知ることができます。

en: This VPN is set up, but not in use now.
ja: このVPNは設定されているが、現在は使用していません。

en: When you use it:
ja: いつ使うのか：

en: You’re using this VPN for specific services.
ja: あなたは特定のサービスのためにこのVPNを使用しています。

en: Your traffic to these services is private to them and the VPN provider.
ja: これらのサービスに対するあなたのトラフィックは、そのサービスとVPNプロバイダーのプライベートなものです。

en: Your Wi-Fi/mobile provider can track your use of any other services.
ja: あなたのWi-Fi/携帯電話プロバイダーは、あなたの他のサービスの利用を追跡することができます。

en: Set up VPN
ja: VPNの設定

en: Delete configuration
ja: 設定を削除する

en: VPN “%1”
ja: VPN

en: Change
ja: 変更

en: Install
ja: インストール

en: Use this VPN for:
ja: このVPNを以下の用途にご利用ください：

en: All network connections
ja: 全てのネットワーク接続

en: Its own network
ja: 独自のネットワーク

en: Type:
ja: タイプ:
