lomiri-settings-components - en to sv translation catalogue (98 entries)

[ctx: Header text: keep it short and upper case]
en: WEEK
sv: VECKA

en: Fingerprint Name
sv: Fingeravtrycks namn

en: Delete Fingerprint
sv: Ta bort fingeravtryck

en: Sorry, the fingerprint could not be deleted.
sv: Tyvärr, fingeravtrycket kunde inte raderas.

en: Fingerprint ID
sv: Fingeravtrycks ID

en: Passcode required
sv: Lösenkod krävs

en: You must set a passcode to use fingerprint ID
sv: Du måste ställa in en lösenkod för att använda fingeravtrycks-ID

en: Set Passcode…
sv: Välj lösenkod…

en: Add fingerprint
sv: Lägg till fingeravtryck

en: Remove All…
sv: Ta bort alla…

en: Are you sure you want to forget all stored fingerprints?
sv: Är du säker på att du vill glömma alla lagrade fingeravtryck?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Sorry, the reader doesn’t seem to be working.
sv: Tyvärr, läsaren verkar inte fungera.

en: Tap your finger repeatedly on the reader.
sv: Tryck ditt finger upprepade gånger mot läsaren.

en: Keep your finger on the reader for longer.
sv: Behåll ditt finger på läsaren längre.

en: Back
sv: Bakåt

en: All done!
sv: Allt klart!

en: Swipe your finger over the reader.
sv: Svep ditt finger över läsaren.

en: Next
sv: Nästa

en: Unlock SIM
sv: Lås upp SIM

en: Message
sv: Meddelande

en: Call back
sv: Ring tillbaka

en: Send
sv: Skicka

en: Accept
sv: Acceptera

en: Choose…
sv: Välj…

en: None
sv: Ingen

en: Authentication type:
sv: Autentiseringstyp:

en: Certificates (TLS)
sv: Certifikat (TLS)

en: Password
sv: Lösenord

en: Password with certificates (TLS)
sv: Lösenord med certifikat (TLS)

en: Static key
sv: Statisk nyckel

en: Use custom gateway port
sv: Använd anpassad gateway port

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Client certificate:
sv: Klient certifikat:

en: Choose Certificate…
sv: Välj certifikat…

en: Private key:
sv: Privat nyckel:

en: Choose Key…
sv: Välj nyckel…

en: Key password:
sv: Nyckel lösenord:

en: CA certificate:
sv: CA certifikat:

en: Static key:
sv: Statisk nyckel:

en: Key direction:
sv: Nyckelriktning:

en: Remote IP:
sv: Fjärr IP:

en: Local IP:
sv: Lokal IP:

en: Use additional TLS authentication:
sv: Använd ytterligare TLS-autentisering:

en: TLS key:
sv: TLS nyckel:

en: Verify peer certificate:
sv: Verifiera peer certifikat:

en: Peer certificate TLS type:
sv: Peer certifikat TLS-typ:

en: Client
sv: Klient

en: Cipher:
sv: Chiffer:

en: Default
sv: Standard

en: Compress data
sv: Komprimera data

en: User:
sv: Användare:

en: NT Domain:
sv: NT domän:

en: Authentication methods:
sv: Autentiseringsmetoder:

en: Use Point-to-Point encryption
sv: Använd punkt-till-punkt kryptering

en: All Available (Default)
sv: Alla tillgängliga (standard)

en: 128-bit (most secure)
sv: 128-bitar (mest säker)

en: 40-bit (less secure)
sv: 40-bitar (mindre säker)

en: Allow stateful encryption
sv: Tillåt tillståndsbestämd kryptering

en: Allow BSD data compression
sv: Tillåt BSD datakomprimering

en: Allow Deflate data compression
sv: Tillåt Deflate datakomprimering

en: Use TCP Header compression
sv: Använd TCP-huvud komprimering

en: Send PPP echo packets
sv: Skicka PPP echo-paket

en: You’re using this VPN for all Internet traffic.
sv: Du använder denna VPN för all internettrafik.

en: Your Wi-Fi/mobile provider can see when and how much you use the Internet, but not what for.
sv: Din Wi-Fi/mobiloperatör kan se när och hur mycket du använder Internet, men inte för vad.

en: The VPN provider can see or modify your Internet traffic.
sv: VPN-leverantören kan se eller ändra din internettrafik.

en: Web sites and other service providers can still monitor your use.
sv: Webbplatser och andra tjänsteleverantörer kan fortfarande övervaka din användning.

en: Your Wi-Fi/mobile provider can still see when and how much you use the Internet.
sv: Din Wi-Fi/mobiloperatör kan fortfarande se när och hur mycket du använder Internet.

en: The DNS provider can see which Web sites and other services you use.
sv: DNS-leverantören kan se vilka webbplatser och andra tjänster du använder.

en: This VPN is not safe to use.
sv: Denna VPN är inte den mest säkra att använda.

en: The server certificate is not valid. The VPN provider may be being impersonated.
sv: Servercertifikatet är inte giltigt. VPN-leverantören kan vara personifierad.

en: Details: %1
sv: Detaljer: %1

en: The certificate was not found.
sv: Certifikatet hittades inte.

en: The certificate is empty.
sv: Certifikatet är tomt.

en: The certificate is self signed.
sv: Certifikatet är självsignerat.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet har löpt ut.

en: The certificate is blacklisted.
sv: Certifikatet är svartlistat.

en: It does not provide a certificate. The VPN provider could be impersonated.
sv: Det ger inte ett certifikat. VPN-leverantören kan vara personifierad.

en: This VPN configuration is not installed.
sv: Denna VPN-konfiguration är inte installerad.

en: If you install it:
sv: Om du installerade det:

en: The DNS provider can see which Web sites and other services you use.
sv: DNS-leverantören kan se vilka webbplatser och andra tjänster du använder.

en: This VPN is set up, but not in use now.
sv: Denna VPN är inställd, men används inte just nu.

en: When you use it:
sv: När du använder den:

en: You’re using this VPN for specific services.
sv: Du använder denna VPN för dessa specifika tjänster.

en: Your traffic to these services is private to them and the VPN provider.
sv: Din trafik till dessa tjänster är privat till dem och VPN-leverantören.

en: Your Wi-Fi/mobile provider can track your use of any other services.
sv: Din Wi-Fi/mobiloperatör kan spåra din användning av andra tjänster.

en: Set up VPN
sv: Ställ in VPN

en: Delete configuration
sv: Ta bort konfiguration

en: VPN “%1”
sv: VPN “%1“

en: Change
sv: Ändra

en: Install
sv: Installera

en: Use this VPN for:
sv: Använd denna VPN för:

en: All network connections
sv: Alla nätverksanslutningar

en: Its own network
sv: Dess egna nätverk

en: Type:
sv: Typ:
