lomiri-system-settings-security-privacy - en to ar translation catalogue (61 entries)

en: App permissions
ar: أذون التطبيق

en: Apps that you have granted access to:
ar: تطبيقات سُمح لها النفاذ الى:

en: Camera
ar: الكاميرا

en: Apps that have requested access to your camera
ar: تطبيقات طلبت النفاذ الى الكاميرا

en: Location
ar: الموقع

en: Apps that have requested access to your location
ar: تطبيقات طلبت النفاذ الى موقعك

en: Microphone
ar: مِكروفون

en: Apps that have requested access to your microphone
ar: تطبيقات طلبت النفاذ الى المِكروفون

en: Online Accounts…
ar: حسابات الإنترنت…

en: Let the device detect your location:
ar: اسمح للتطبيق اكتشاف موقعك:

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ar: يستخدم نظام تحديد المواقع (GPS) للكشف عن موقعك. عندما يتوقف، سينطفئ نظام تحديد المواقع لتوفير البطارية.

en: Let apps access this location:
ar: اسماح للتطبيقات النفاذ لهذا الموقع:

en: None requested
ar: لم يُطلب

en: Lock security
ar: قفل الأمان

en: Change passcode…
ar: غيّر الرمز السري…

en: Change passphrase…
ar: غيّر العبارة السرية…

en: Switch to swipe
ar: بدّل لتمرر

en: Switch to passcode
ar: بدّل الى الرمز السري

en: Switch to passphrase
ar: بدّل إلى العبارة السرية

en: Existing passcode
ar: الرمز السري الحالي

en: Existing passphrase
ar: العبارة السرية الحالية

en: Choose passcode
ar: اختر رمزًا سريًا

en: Choose passphrase
ar: اختر عبارة سرية

en: Confirm passcode
ar: أكد الرمز السري

en: Confirm passphrase
ar: أكد العبارة السرية

en: Those passcodes don't match. Try again.
ar: الرمزان لا يتطابقان. حاول مجددا.

en: Those passphrases don't match. Try again.
ar: العبارتان لا تتطابقان. حاول مجددا.

en: Cancel
ar: ألغ

en: Change
ar: غيِّر

en: Set
ar: عيّن

en: Unlock the device using:
ar: فك إيصاد الهاتف باستخدام:

en: Swipe (no security)
ar: مرر (دون تأمين)

en: Fingerprint
ar: البصمة

en: Fingerprint ID
ar: معرّف البصمة

en: Security & Privacy
ar: الأمن والخصوصية

en: Security
ar: الأمان

en: Locking and unlocking
ar: الإيصاد وفك الإيصاد

en: SIM PIN
ar: رقم هوية شريحة الهاتف

en: On
ar: مفتوح

en: Off
ar: مغلق

en: Encryption
ar: التعمية

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
ar: تحمي التعمية بياناتك عند وصل الهاتف بحاسوب أو جهاز آخر.

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Stats on welcome screen
ar: الإحصائات على شاشة الترحيب

en: Messages on welcome screen
ar: الرسائل على شاشة الترحيب

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
ar: لا شيء

en: Passcode
ar: الرمز السري

en: Passphrase
ar: عبارة سرية

en: Lock when idle
ar: الإيصاد عند الخمول

en: Sleep when idle
ar: السُبات عند الخمول

en: Never
ar: أبدا

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
ar[0]: بعد أقل من ثانية (%1)
ar[1]: بعد ثانية واحدة (%1)
ar[2]: بعد ثانيتين (%1)
ar[3]: بعد %1 ثوان
ar[4]: بعد %1 ثانية
ar[5]: بعد %1 ثانية

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ar[0]: بعد أقل من دقيقة (%1)
ar[1]: بعد دقيقة واحدة (%1)
ar[2]: بعد دقيقتين (%1)
ar[3]: بعد %1 دقائق
ar[4]: بعد %1 دقيقة
ar[5]: بعد %1 دقيقة

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ar[0]: انتهى عدد المحاولات المسموحة.
ar[1]: يسمح لك بمحاولة واحدة.
ar[2]: يسمح لك بمحاولتين.
ar[3]: يسمح لك بـ %1 محاولات.
ar[4]: يسمح لك بـ %1 محاولة.
ar[5]: يسمح لك بـ %1 محاولة.

en: Lock
ar: أوصد

en: Unlock
ar: فك الإيصاد

en: Locked
ar: موصود

en: Unlock…
ar: فك الإيصاد…

en: Incorrect passcode. Try again.
ar: كلمة السر خاطئة. أعد المحاولة.

en: Incorrect passphrase. Try again.
ar: العبارة السرية خاطئة. أعد المحاولة.

en: Could not set security mode
ar: تعذر تعيين الوضع الآمن
