lomiri-system-settings-security-privacy - en to ja translation catalogue (70 entries)

en: Apps that you have granted access to:
ja: アクセスを許可したアプリ:

en: Camera
ja: カメラ

en: Apps that have requested access to your camera
ja: カメラへのアクセスを求めているアプリ

en: Location
ja: 場所

en: Apps that have requested access to your location
ja: 位置情報へのアクセスを求めているアプリ

en: Microphone
ja: マイク

en: Apps that have requested access to your microphone
ja: マイクへのアクセスを求めているアプリ

en: Apps may also request access to online accounts.
ja: アプリがオンラインアカウントへのアクセスを要求しています。

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにGPSを使用します。オフにすると、GPSがオフの時にバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-FiとGPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-Fi（現在オフになっています）とGPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-Fi、モバイルネットワーク、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-Fi、モバイルネットワーク（現在は未接続です）、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-Fi（現在オフになっています）、モバイルネットワーク、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
ja: 大まかな位置を推定するためにWi-Fi（現在オフになっています）、モバイルネットワーク（現在は未接続です）、GPSを使用します。位置情報の検知をオフにするとバッテリーの消費を減らせます。

en: Lock security
ja: ロックとセキュリティ

en: Change passcode…
ja: パスコードの変更…

en: Change passphrase…
ja: パスフレーズの変更…

en: Switch to swipe
ja: スワイプへの変更

en: Switch to passcode
ja: パスコードの切り替え

en: Switch to passphrase
ja: パスフレーズへの変更

en: Existing passcode
ja: 既存のパスコード

en: Existing passphrase
ja: 既存のパスフレーズ

en: Choose passcode
ja: パスコードを選択

en: Choose passphrase
ja: パスフレーズの入力

en: Confirm passcode
ja: パスコードの確認

en: Confirm passphrase
ja: パスフレーズの確認

en: Those passcodes don't match. Try again.
ja: パスコードが一致していません。再度試してください。

en: Those passphrases don't match. Try again.
ja: パスフレーズが一致しませんでした。再試行してください。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Unset
ja: 解除

en: Change
ja: 変更

en: Set
ja: 設定

en: Unlock the device using:
ja: 次の方式でデバイスのロックを解除：

en: Swipe (no security)
ja: スワイプ（セキュリティなし）

en: Passcode...
ja: パスコード…

en: Passphrase...
ja: パスフレーズ…

en: No fingerprints set
ja: 指紋が設定されていません

en: Fingerprint ID
ja: 指紋ID

en: Security & Privacy
ja: セキュリティとプライバシー

en: Security
ja: セキュリティー

en: On
ja: オン

en: Off
ja: オフ

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
ja: 暗号化するとスマートフォンがPCや他のデバイスからアクセスされたときにスマートフォン上のデータを保護します。

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Stats on welcome screen
ja: ようこそ画面の状態

en: Messages on welcome screen
ja: ようこそ画面のメッセージ

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
ja: なし

en: Passcode
ja: パスコード

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Lock when idle
ja: 無操作時にロックする

en: Sleep when idle
ja: 無操作時にスリープする

en: Never
ja: 繰り返さない

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
ja[0]: %1秒後

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
ja[0]: %1分後

en: Sleep locks immediately
ja: スリープしたら即時にロックする

en: Change SIM PIN
ja: SIM PINの変更

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
ja[0]: PINが正しくありません。あと%1回試せます。

en: Current PIN:
ja: 現在のPIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
ja[0]: %1回試行可能です。

en: Choose new PIN:
ja: 新しいPIN:

en: Confirm new PIN:
ja: PINの確認:

en: PINs don't match. Try again.
ja: PINが一致しません。再度試してください。

en: Enter SIM PIN
ja: SIM PINの入力

en: Enter Previous SIM PIN
ja: 以前のSIM PINの入力

en: Lock
ja: ロック

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Change PIN…
ja: PINの変更...

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
ja: PINの入力に複数回失敗すると、SIMは完全にロックされます。
