lomiri-system-settings-security-privacy - en to sv translation catalogue (109 entries)

en: App permissions
sv: App behörigheter

en: Apps that you have granted access to:
sv: Appar du har begärt åtkomst till:

en: Camera
sv: Kamera

en: Apps that have requested access to your camera
sv: Program som har begärt åtkomst till din kamera

en: Location
sv: Plats

en: Apps that have requested access to your location
sv: Appar som har begärt åtkomst till din plats

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Apps that have requested access to your microphone
sv: Appar som har begärt åtkomst till din mikrofon

en: Apps may also request access to online accounts.
sv: Appar kan också begära åtkomst till onlinekonton.

en: Online Accounts…
sv: Onlinekonton…

en: Let the device detect your location:
sv: Låt enheten upptäcka din plats:

en: Using GPS only (less accurate)
sv: Använder GPS endast (mindre exakt)

en: Using GPS
sv: Använder GPS

en: Using GPS, anonymized Wi-Fi and cellular network info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
sv: Med hjälp av GPS, anonymiserad Wi-Fi och mobilnätverks info. <br>Genom att välja det här alternativet accepterar du <a href='%1'>Nokia HERE Villkor</a>.

en: Using GPS and anonymized Wi-Fi info.<br>By selecting this option you accept the <a href='%1'>Nokia HERE terms and conditions</a>.
sv: Med hjälp av GPS och anonymiserad Wi-Fi info. <br>Genom att välja det här alternativet accepterar du <a href='%1'>Nokia HERE Villkor</a>.

en: Not at all
sv: Inte alls

en: Uses GPS to detect your rough location. When off, GPS turns off to save battery.
sv: Använd GPS för att bestämma din ungefärliga plats. När avstängd, stängs GPS av för att spara batteri.

en: Uses Wi-Fi and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Uses Wi-Fi (currently off) and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi (avstängd) och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi, mastlokalisering och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Uses Wi-Fi, cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi, mastlokalisering (ingen aktuell anslutning till mast) och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations, and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi (för tillfället avstängd), mastlokalisering och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Uses Wi-Fi (currently off), cell tower locations (no current cellular connection), and GPS to detect your rough location. Turning off location detection saves battery.
sv: Använder Wi-Fi (för tillfället avstängt), mastlokalisering (ingen aktuell anslutning till mast) och GPS för att bestämma din ungefärliga plats. Att slå av platsbestämning sparar batteri.

en: Let apps access this location:
sv: Tillåt appar att ha åtkomst till den här platsen:

en: None requested
sv: Ingen begärdes

en: Lock security
sv: Säkerhetslås

en: Change passcode…
sv: Ändra lösenkod…

en: Change passphrase…
sv: Ändra lösenfras…

en: Switch to swipe
sv: Byt till gest

en: Switch to passcode
sv: Byt till lösenkod

en: Switch to passphrase
sv: Byt till lösenfras

en: Existing passcode
sv: Befintlig lösenkod

en: Existing passphrase
sv: Befintlig lösenfras

en: Choose passcode
sv: Välj lösenkod

en: Choose passphrase
sv: Välj lösenfras

en: Confirm passcode
sv: Bekräfta lösenkod

en: Confirm passphrase
sv: Bekräfta lösenfras

en: Those passcodes don't match. Try again.
sv: Lösenkoderna stämmer inte överens. Försök igen.

en: Those passphrases don't match. Try again.
sv: Lösenfraserna stämmer inte med varandra. Prova igen.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unset
sv: Inaktivera

en: Change
sv: Ändra

en: Set
sv: Ställ in

en: Unlock the device using:
sv: Lås upp enheten med:

en: Swipe (no security)
sv: Gest (ingen säkerhet)

en: Passcode...
sv: Lösenkod...

en: Passphrase...
sv: Lösenfras...

en: Biometrics:
sv: Biometri:

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

en: No fingerprints set
sv: Inga fingeravtryck inställda

en: Fingerprint can only be used with passcode or password unlock method
sv: Fingeravtryck kan endast användas med lösenord eller lösenordsupplåsningsmetod

en: Fingerprint ID
sv: Fingeravtrycks ID

en: Security & Privacy
sv: Säkerhet & sekretess

en: Security
sv: Säkerhet

en: Locking and unlocking
sv: Låsning och upplåsning

en: SIM PIN
sv: SIM-PIN

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encryption protects against access to phone data when the phone is connected to a PC or other device.
sv: Kryptering skyddar mot åtkomst till telefondata när telefonen är ansluten till en PC eller en annan enhet.

en: Privacy
sv: Sekretess

en: Stats on welcome screen
sv: Statistik på välkomstskärmen

en: Messages on welcome screen
sv: Meddelanden på välkomstskärmen

[ctx: Unlock with swipe]
en: None
sv: Ingen

en: Passcode
sv: Lösenkod

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Lock when idle
sv: Lås om inaktiv

en: Sleep when idle
sv: Vänteläge om inaktiv

en: Never
sv: Aldrig

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
sv[0]: Efter %1 sekund
sv[1]: Efter %1 sekunder

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
sv[0]: Efter %1 minut
sv[1]: Efter %1 minuter

en: Sleep locks immediately
sv: Vänteläge låser omedelbart

en: When locked:
sv: När låst:

en: Allow Launcher
sv: Tillåt programstartare

en: Allow quick settings
sv: Tillåt snabbinställningar

en: Hide notifications content
sv: Dölj aviseringars innehåll

en: Turn on lock security to restrict access when the device is locked.
sv: Slå på låssäkerhet för att begränsa åtkomsten när enheten är låst.

en: Other apps and functions will prompt you to unlock.
sv: Andra program och funktioner kommer att be dig att låsa upp.

en: Digits passcode
sv: Lösenord med siffror

en: Back
sv: Bakåt

en: edit
sv: redigera

en: Default keyboard input
sv: Standard tangentbordsinmatning

en: Keyboard prompt
sv: Tangentbordsprompt

en: Circle pattern
sv: Cirkelmönster

en: Click or swipe on digits to unlock
sv: Klicka eller svep på siffror för att låsa upp

en: Select pin code prompt:
sv: Välj PIN-kod prompt:

en: Change SIM PIN
sv: Ändra SIM PIN

en: Incorrect PIN. %1 attempt remaining. | Incorrect PIN. %1 attempts remaining.
sv[0]: Felaktig PIN. %1 försök återstår.
sv[1]: Felaktig PIN. %1 försök återstår.

en: No more attempts allowed
sv: Inga fler försök tillåtna.

en: Current PIN:
sv: Nuvarande PIN:

en: %1 attempt allowed. | %1 attempts allowed.
sv[0]: %1 försök tillåtet.
sv[1]: %1 försök tillåtna.

en: Choose new PIN:
sv: Välj ny PIN:

en: Confirm new PIN:
sv: Bekräfta ny PIN:

en: PINs don't match. Try again.
sv: PIN stämmer inte överens. Prova igen.

en: Enter SIM PIN
sv: Ange SIM PIN-kod

en: Enter Previous SIM PIN
sv: Ange förra SIM PIN

en: Lock
sv: Lås

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlocked
sv: Upplåst

en: Change PIN…
sv: Ändra PIN…

en: Locked
sv: Låst

en: Unlock…
sv: Lås upp…

en: When a SIM PIN is set, it must be entered to access cellular services after restarting the device or swapping the SIM.
sv: När en SIM PIN är satt måste den anges för att kunna komma åt mobila tjänster efter att ha startat om enheten eller bytt SIM.

en: Entering an incorrect PIN repeatedly may lock the SIM permanently.
sv: Att ange en felaktig PIN upprepade gånger kan låsa SIM-kortet permanent.

en: Incorrect passcode. Try again.
sv: Ogiltig lösenkod. Försök igen.

en: Incorrect passphrase. Try again.
sv: Ogiltig lösenfras. Prova igen.

en: Could not set security mode
sv: Kunde inte ställa in säkerhetsläge

en: Could not set security display hint
sv: Kunde inte ställa in visning av säkerhetstips

en: Authentication token manipulation error
sv: Manipuleringsfel för autentiseringstoken
