lomiri-system-settings - en to da translation catalogue (244 entries)

en: System Settings
da: Systemindstillinger

en: Preferences;Settings;
da: Indstillinger;Opsætning;

en: Developer Mode
da: Udviklertilstand

en: Lock security
da: Låsesikkerhed

en: About
da: Om

en: Serial
da: Serienummer

en: None
da: Ingen

en: Storage
da: Lager

en: Last updated
da: Sidst opdateret

en: Never
da: Aldrig

en: Check for updates
da: Tjek efter opdateringer

en: Legal:
da: Legalt:

en: Software licenses
da: Softwarelicenser

en: Regulatory info
da: Regulationsinfo

en: Developer mode
da: Udviklertilstand

en: Videos
da: Videoer

en: Audio
da: Lyd

en: Pictures
da: Billeder

en: Other files
da: Andre filer

en: Used by apps
da: Bruges af apps

en: Total storage
da: Samlet lagerplads

en: Free space
da: Fri plads

en: By name
da: Efter navn

en: By size
da: Efter størrelse

en: N/A
da: -

en: OS Build Details
da: OS-build-detaljer

en: OS build number
da: OS-build-nummer

en: Ubuntu build description
da: Ubuntu-build-beskrivelse

en: Device Image part
da: Enhedsbilledpart

en: Device build description
da: Enheds-build-beskrivelse

en: Customization Image part
da: Tilpasningsbilledpart

en: Cancel
da: Annullér

en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: Set
da: Vælg

en: Battery
da: Batteri

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
da[0]: %1 sekund siden
da[1]: %1 sekunder siden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
da[0]: %1 minut siden
da[1]: %1 minutter siden

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
da[0]: %1 time siden
da[1]: %1 timer siden

en: Charge level
da: Batteriniveau

note: TRANSLATORS: %1 refers to a percentage that indicates the charging level of the battery
en: %1%
da: %1 %

en: Yesterday
da: I går

en: Today
da: I dag

en: Charging now
da: Oplader nu

en: Last full charge
da: Sidste fulde opladning

en: Fully charged
da: Fuldt opladet

en: Ways to reduce battery use:
da: Måder at reducere batteriforbrug på:

en: Lock when idle
da: Lås når ledig

en: Sleep when idle
da: Hvil når ledig

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
da[0]: Efter %1 minut
da[1]: Efter %1 minutter

en: Bluetooth Pairing Request
da: Bluetooth-pardannelsesforespørgsel

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
da: Bekræft venligst at PIN-koden som vises på "%1" er lig denne

en: Confirm PIN
da: Bekræft PIN

en: Connected
da: Forbundet

en: Unknown
da: Ukendt

en: Phone
da: Telefon

en: Network
da: Netværk

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Other Audio
da: Anden lyd

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Tablet
da: Tavle-pc

en: Mouse
da: Mus

en: Camera
da: Kamera

en: Other
da: Andet

en: Excellent
da: Fremragende

en: Good
da: God

en: Fair
da: Rimelig

en: Poor
da: Dårlig

en: Name
da: Navn

en: Type
da: Skriv

en: Signal Strength
da: Signalstyrke

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Connect
da: Forbind

en: Discoverable
da: Kan detekteres

en: Not discoverable
da: Kan ikke detekteres

en: Connect another device:
da: Forbind endnu en enhed:

en: None detected
da: Ingen fundet

en: PIN for '%1'
da: PIN for "%1"

en: Pair
da: Par

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Adjust automatically
da: Justér automatisk

en: Hotspot name
da: Navn på adgangspunkt

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Change
da: Skift

en: Hotspot
da: Adgangspunkt

en: Display language
da: Grænsefladesprog

en: Back
da: Tilbage

en: Confirm
da: Bekræft

en: Keyboard layouts
da: Tastaturlayout

en: Current layouts:
da: Nuværende layout:

en: All layouts available:
da: Alle tilgængelige layout:

en: Language & Text
da: Sprog & tekst

en: Display language…
da: Grænsefladesprog…

en: Spell checking
da: Stavekontrol

en: Word suggestions
da: Ordforslag

en: Auto capitalization
da: Auto store/små bogstaver

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
da: Slår Skift til så første bogstav i hver sætning er med stort.

en: Keyboard sound
da: Tastaturlyd

en: Restart Now
da: Genstart nu

en: Current spelling languages:
da: Nuværende stavekontrolsprog:

en: All languages available:
da: Alle tilgængelige sprog:

en: On large screens:
da: På store skærme:

en: Always show the launcher
da: Vis altid launcheren

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
da: Videoer og spil i fuld-skærm kan skjule den midlertidigt.

en: Icon size:
da: Ikonstørrelse:

en: Cursor speed:
da: Markørhastighed:

en: Wheel scrolling speed:
da: Skrollehjuls hastighed:

en: Double-click speed:
da: Dobbeltkliks hastighed:

en: Test double-click:
da: Test dobbeltklik:

en: Finger scrolling speed:
da: Fingerskrolle hastighed:

en: Tap to click
da: Tap for at klikke

en: Scroll with two fingers
da: Skrol med to fingre

en: Ignore touchpad when:
da: Ignorér touchpad når:

en: Typing
da: Skrivning

en: A mouse is connected
da: En mus er forbundet

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
da: Forbind en mus eller touchpad via USB, eller brug en bluetooth device. Hvis en Bluetooth enhed ikke bliver detekteret, skal du tjekke at den er tændt og batterierne opladet.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
da: Du er nødt til at bruge en Bluetooth mus eller touchpad med dette display. Sørg for at den er tæt på enheden og dens batterier opldet.

en: Mouse & Touchpad
da: Mus og touchpad

en: Primary button:
da: Hovedknap:

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Not fast enough
da: Ikke hurtig nok

en: Double-clicked
da: Dobbeltklikket

en: Notifications
da: Notifikationer

en: Let this app alert me using:
da: Lad denne app alarmere mig med:

en: Sounds
da: Lyde

en: Vibrations
da: Vibrationer

en: Notification Bubbles
da: notifikationsbeskeder

en: Notification List
da: Notifikations liste

en: Sound
da: Lyd

en: Apps that notify with sound:
da: Apps der notificerer via lyd:

en: When in Silent mode:
da: Ved stille tilstand:

en: Vibrate as normal
da: Vibration som normal

en: Don't vibrate
da: Vibrér ikke

en: Apps that notify with vibrations:
da: Apps der notificerer via vibration:

en: Applications:
da: Applikationer:

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
da: Apps kan påkalde din opmærksomhed med lyde, vibrationer, notifikations bobler og via Notifikations listen.

en: Apps that notify with sound
da: Apps der påkalder sig opmærksomhed med lyd

en: Apps that notify with vibration
da: Apps der påkalder sig opmærksomhed med vibrationer

en: No notifications
da: Ingen notifikationer

en: Bubbles
da: Bobler

en: Description
da: Beskrivelse

en: Location
da: Sted

en: Printing
da: Printer

en: Delete
da: Slet

en: Copies
da: Kopier

en: Quality
da: Kvalitet

en: Default
da: Standard

en: Idle
da: Tomgang

en: Aborted
da: Afbrudt

en: Active
da: Aktiv

en: Stopped
da: Stoppet

en: No messages
da: Ingen meddelelser

en: Address
da: Adresse

en: Reset all system settings…
da: Nulstil alle systemindstillinger…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
da: Indhold og layout af opstarteren, og filtrene i hjemmeskærmen vil blive sat til deres originalindstillinger.

en: Reset all system settings
da: Nulstil alle systemindstillinger

en: Silent Mode
da: Lydløs indstilling

en: High volume can damage your hearing.
da: Høj lydstyrke kan skade din hørelse.

en: Phone calls:
da: Telefonopkald:

en: Ringtone
da: Ringetone

en: Vibrate on ring
da: Vibrér ved opkald

en: Vibrate in Silent Mode
da: Vibrér i stille tilstand

en: Dialpad tones
da: Knaplyde ved opkald

en: Messages:
da: Meddelelser:

en: Vibrate with message sound
da: Vibrér ved meddelelseslyd

en: Other sounds:
da: Andre lyde:

en: Lock sound
da: Låselyd

en: Other vibrations
da: Andre vibrationer

en: Custom Ringtone
da: Selvvalgt ringetone

en: Choose from
da: Vælg ud fra

en: Time zone
da: Tidszone

en: Set the time zone:
da: Angiv tidszonen:

en: Automatically
da: Automatisk

en: Manually
da: Manuelt

en: Enter your current location.
da: Indtast din nuværende placering.

en: No matching place
da: Intet sted matcher

en: Time and Date
da: Dato & klokkeslæt

en: Time zone:
da: Tidszone:

en: Set the time and date:
da: Angiv dato og klokkeslæt:

en: Set time & date
da: Angiv dato & klokkeslæt

en: Time
da: Klokkeslæt

en: Date
da: Dato

en: Add certificate?
da: Tilføj certifikat?

en: Add key?
da: Tilføj nøgle?

en: Add pac file?
da: Tilføj pac fil?

en: Content:
da: Indhold:

en: No data available.
da: Ingen data tilgængelige.

en: Save
da: Gem

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: No reason given
da: Ingen grund angivet

en: Device is now managed
da: Enheden er nu administreret

en: Device is now unmanaged
da: Enheden er nu ikke længere administreret

en: The device could not be readied for configuration
da: Enheden kunne ikke klargøres til konfiguration

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
da: Konfiguration af IP-adresse kunne ikke reserveres (ingen tilgængelige adresser, timeout, mv.)

en: The IP configuration is no longer valid
da: IP-konfigurationen er ikke længere gyldig

en: Your authentication details were incorrect
da: Dine adgangsdata detaljer var ikke korrekte

en: DHCP client failed to start
da: DHCP-klient kunne ikke starte

en: DHCP client error
da: DHCP-klientfejl

en: DHCP client failed
da: DHCP-klient fejlede

en: Shared connection service failed to start
da: Tjenesten for delt forbindelse kunne ikke starte

en: Shared connection service failed
da: Tjenesten til delt forbindelse fejlede

en: Necessary firmware for the device may be missing
da: Nødvendig firmware til enheden kan mangle

en: The device was removed
da: Enheden blev fjernet

en: The device's active connection disappeared
da: Enhedens aktive forbindelse forsvandt

en: Device disconnected by user or client
da: Enhedens forbindelse blev afbrudt af bruger eller klient

en: The device's existing connection was assumed
da: Enhedens eksisterende forbindelse blev genoptaget

en: The supplicant is now available
da: Supplikanten er nu tilgængelig

en: The modem could not be found
da: Modemmet kunne ikke findes

en: The Bluetooth connection failed or timed out
da: Bluetooth-forbindelsen fejlede eller udløb

en: Network details
da: Netværksdetaljer

en: Last connected
da: Sidst forbundet

en: Password
da: Kodeord

en: IP address
da: IP-adresse

en: Connect to Hidden Network
da: Forbind til Skjult Netværk

en: Network name
da: Netværksnavn

en: Security
da: Sikkerhed

en: WPA & WPA2 Personal
da: WPA & WPA2 personlig

en: WPA & WPA2 Enterprise
da: WPA & WPA2 Professionel

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

en: Authentication
da: Godkendelse

en: CA certificate
da: CA certifikar

en: Choose…
da: Vælg…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
da: %1..., Udløb: %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
da: %1, Udløb: %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
da: Brug af certifikater anbefales da det øger sikkerheden.

en: Client certificate
da: Klient certifikat

en: User private key
da: Brugers private nøgle

note: TRANSLATORS: The first position is the type of private key, second the key algorithm, and third the length of the key in bits.
en: %1, %2, %3 bit
da: %1, %2, %3 bits

en: Pac file
da: Pac fil

en: Disabled
da: Afsluttet

en: Anonymous
da: Anonym

en: Authenticated
da: Godkendt

en: Both
da: Begge

en: Automatic
da: Automatisk

en: Anonymous identity
da: Anonym identitet

en: Identity
da: Identitet

en: Username
da: Brugernavn

en: Private key password
da: Privat nøgle kodeord

en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: Previous networks
da: Tidligere netværk

en: Clear
da: Ryd

en: Search
da: Søg

en: Personal
da: Personligt
