lomiri-system-settings - en to fr translation catalogue (426 entries)

en: System Settings
fr: Paramètres du système

en: Preferences;Settings;
fr: Préférences ;Réglages ;

en: Can't cancel current request (can't contact service)
fr: Impossible d'annuler la demande actuelle (impossible de contacter le service)

en: Can't pause current request (can't contact service)
fr: Impossible de suspendre la demande actuelle (impossible de contacter le service)

en: Developer Mode
fr: Mode développeur

en: In Developer Mode, anyone can access, change or delete anything on this device by connecting it to another device.
fr: En mode développeur, n'importe qui peut lire, modifier ou supprimer tout le contenu de cet appareil en le connectant à un autre.

en: You need a passcode or passphrase set to use Developer Mode.
fr: Vous devez avoir défini un code ou un mot de passe pour utiliser le Mode Développeur.

en: Lock security
fr: Sécurité du verrouillage

en: Sorry, this license could not be displayed.
fr: Désolé, cette licence n'a pas pu être affichée.

en: About
fr: À propos

en: Serial
fr: Numéro de série

en: None
fr: Aucun

en: Wi-Fi address
fr: Adresse Wi-Fi

en: Bluetooth address
fr: Adresse Bluetooth

en: Storage
fr: Stockage

note: TRANSLATORS: that's the free disk space, indicated in the most appropriate storage unit
en: %1 free
fr: %1 libre

en: Software:
fr: Logiciel :

en: OS
fr: Système d'exploitation

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Never
fr: Jamais

en: Check for updates
fr: Vérifier l'existence de mises à jour

en: Legal:
fr: Licence :

en: Software licenses
fr: Licences des logiciels

en: Regulatory info
fr: Informations réglementaires

en: Developer mode
fr: Mode développeur

en: Scanning
fr: Analyse

en: System Reserved
fr: Réservé au Système

en: Used by system
fr: Utilisé par le système

en: Videos
fr: Vidéos

en: Pictures
fr: Photos

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Other files
fr: Autres fichiers

en: Used by apps
fr: Utilisé par les applications

en: Total storage
fr: Espace total

en: Free space
fr: Espace disponible

en: By name
fr: Par nom

en: By size
fr: Par taille

en: OS Build Details
fr: Détails de la version du système d'exploitation

en: OS update channel
fr: Canal de mise à jour de l'OS

en: OS build number
fr: Numéro de la version du système d'exploitation

en: Kernel
fr: Noyau

en: UBports Image part
fr: Partie de l'image d'UBports

en: Ubuntu build description
fr: Description de la version d'Ubuntu

en: Device Image part
fr: Partie de l'image du périphérique

en: Device build description
fr: Description de la version du périphérique

en: Customization Image part
fr: Partie de l'image de personnalisation

en: Unknown title
fr: Titre inconnu

en: Cancel
fr: Annuler

en: No images selected
fr: Aucune image sélectionnée

en: Remove %1 image | Remove %1 images
fr[0]: Supprimer %1 image
fr[1]: Supprimer %1 images

en: Add an image…
fr: Ajouter une image…

en: Remove images…
fr: Supprimer les images…

en: Background & Appearance
fr: Apparence & Arrière-plan

en: Global theme settings:
fr: Réglages globaux du thème :

en: Enable dark mode
fr: Activer le mode sombre

en: Note: You may have to restart the applications for the change to take effect.
fr: Remarque : il se peut que vous deviez redémarrer les applications pour que les modifications soient prises en compte.

en: Visual effects:
fr: Effets spéciaux :

en: Enable blur effects
fr: Activer l'effet de flou

en: Background image:
fr: Image d'arrière-plan :

en: System art
fr: Fond d'écran système

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Choose application
fr: Choisissez une application

en: Preview
fr: Afficher un aperçu

en: Set
fr: Valider

en: Not possible
fr: Impossible

en: The currently active background image cannot be deleted!
fr: L'image d'arrière-plan actuellement utilisée ne peut pas être supprimée !

en: Battery
fr: Batterie

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: %1 second ago | %1 seconds ago
fr[0]: Il y a %1 seconde
fr[1]: Il y a %1 secondes

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: %1 minute ago | %1 minutes ago
fr[0]: Il y a %1 minute
fr[1]: Il y a %1 minutes

note: TRANSLATORS: %1 is the number of hours
en: %1 hour ago | %1 hours ago
fr[0]: Il y a %1 heure
fr[1]: Il y a %1 heures

en: Charge level
fr: Niveau de charge

en: Yesterday
fr: Hier

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Charging now
fr: En charge

en: Last full charge
fr: Dernier chargement complet

en: Fully charged
fr: Complètement chargée

en: Show battery percentage in indicator
fr: Affichage du pourcentage de la batterie dans l'indicateur

en: Show charging information on lock screen
fr: Afficher les informations de charge sur l'écran de verrouillage

en: Ways to reduce battery use:
fr: Façons de réduire l'utilisation de la batterie :

en: Display brightness
fr: Luminosité d'affichage

en: Lock when idle
fr: Verrouiller en cas d'inactivité

en: Sleep when idle
fr: Mettre en veille en cas d'inactivité

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 second | After %1 seconds
fr[0]: Après %1 seconde
fr[1]: Après %1 secondes

note: TRANSLATORS: %1 is the number of minutes
en: After %1 minute | After %1 minutes
fr[0]: Après %1 minute
fr[1]: Après %1 minutes

note: TRANSLATORS: “Wi-Fi used for hotspot” is hidden.
en: Wi-Fi used for hotspot
fr: Wi-Fi utilisé pour le point d'accès

en: Lock the device when it's not in use:
fr: Verrouiller l'appareil lorsqu'il n'est pas utilisé :

en: Put the device to sleep when it is not in use:
fr: Mettre l'appareil en veille lorsqu'il n'est pas utilisé :

note: TRANSLATORS: %1 is the number of seconds
en: After %1 seconds | After %1 seconds
fr[0]: Après %1 seconde
fr[1]: Après %1 secondes

en: Shorter times are more secure. Device won't lock during calls or video playback.
fr: Des délais courts sont plus sûrs. L'appareil ne se verrouillera pas lors des appels ou de la lecture d'une vidéo.

en: Device won’t sleep during calls or video playback.
fr: L'appareil ne se mettra pas en veille lors d'un appel ou de la lecture d'une vidéo.

en: Bluetooth Pairing Authorization Request
fr: Demande d'autorisation d'appairage via Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device which requires authorization
en: The device %1 wants to pair with this device. Do you want to allow this?
fr: L'appareil %1 veut s’appairer avec cet appareil. Voulez-vous autoriser ceci ?

en: Allow
fr: Autoriser

en: Refuse
fr: Refuser

en: Bluetooth Pairing Request
fr: Requête d'appairage Bluetooth

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please confirm that the PIN displayed on '%1' matches this one
fr: Veuillez confirmer que le code PIN affiché sur '%1' correspond à celui-ci

en: Confirm PIN
fr: Confirmer le code PIN

en: Connected
fr: Connecté

en: Connecting…
fr: Connexion…

en: Disconnecting…
fr: Déconnexion…

en: Disconnected
fr: Déconnecté

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Phone
fr: Téléphone

en: Network
fr: Réseau

en: Headset
fr: Casque

en: Headphones
fr: Écouteurs

en: Video
fr: Vidéo

en: Other Audio
fr: Autre audio

en: Joypad
fr: Manette de jeu

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Tablet
fr: Tablette

en: Mouse
fr: Souris

en: Printer
fr: Imprimante

en: Camera
fr: Caméra

en: Watch
fr: Montre

en: Other
fr: Autre

en: Good
fr: Bon

en: Fair
fr: Correct

en: Poor
fr: Médiocre

en: Name
fr: Nom

en: Type
fr: Saisie

en: Status
fr: État

en: Signal Strength
fr: Force du signal

en: Connect automatically when detected:
fr: Connecter automatiquement si detecté :

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Connect
fr: Se connecter

en: Forget this device
fr: Oublier cet appareil

note: TRANSLATORS: %1 is the name of the bluetooth device being paired
en: Please enter the following PIN on %1 and press “Enter” on the keyboard:
fr: Veuillez saisir le code PIN suivant sur %1 et appuyer sur « Entrée » sur le clavier :

en: Discoverable
fr: Découvrable

en: Not discoverable
fr: Non découvrable

en: Searching…
fr: Recherche…

en: Connect another device:
fr: Connecter un autre appareil :

en: Connect a device:
fr: Connecter un appareil :

en: None detected
fr: Aucun détecté

en: PIN for '%1'
fr: Code PIN pour '%1'

en: Pair
fr: Apparier

en: Brightness & Display
fr: Luminosité et affichage

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Display brightness:
fr: Luminosité d'affichage :

en: Adjust automatically
fr: Ajuster automatiquement

en: Brightens and dims the display to suit the surroundings.
fr: Augmente et diminue la luminosité pour s'adapter à l'environnement.

en: Display:
fr: Affichage:

en: External display
fr: Affichage externe

en: Wireless display
fr: Affichage sans fil

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Wireless Display
fr: Affichage sans fil

en: No displays detected
fr: Aucun écran détecté

en: Connected display:
fr: Écran connecté :

en: Connecting
fr: Connexion

en: Use another display:
fr: Utiliser un autre écran :

en: Choose a display:
fr: Choisissez un écran :

en: This device failed to connect to %1.
fr: Cet appareil n'a pas pu se connecter à %1.

en: There was an unknown error connecting to %1.
fr: Une erreur inconnue est survenue en se connectant à %1.

en: Gestures
fr: Gestes tactiles

en: Tap to wake
fr: Toucher pour réveiller

en: Double-tap anywhere on the screen to wake device.
fr: Appuyez deux fois n'importe où sur l'écran pour réveiller l'appareil.

en: Edge drag areas width:
fr: Largeur des zones de glissements :

en: Current value: %1
fr: Valeur actuelle : %1

en: With a higher value, the swipe area at the edges to trigger an action is wider. The default value is 2.
fr: Avec une valeur plus élevée, la zone de balayage sur les bords pour déclencher une action est plus large. La valeur par défaut est 2.

en: Change Hotspot Setup
fr: Changer les paramètres du point d'accès

en: Set Up Hotspot
fr: Paramétrer le point d'accès

en: Hotspot name
fr: Nom du point d'accès

en: Choose a name
fr: Choisissez un nom

en: Require a password (recommended)
fr: Demander un mot de passe (recommandé)

en: Show password
fr: Afficher le mot de passe

en: Starting the hotspot will turn on Wi-Fi.
fr: Le démarrage du point d'accès allumera le Wi-Fi.

en: Change
fr: Modifier

en: Start
fr: Démarrer

en: Hotspot
fr: Point d'accès

en: When hotspot is on, other devices can use your cellular data connection over Wi-Fi. Normal data charges apply.
fr: Lorsque le point d'accès est activé, les autres appareils peuvent utiliser votre connexion de données cellulaire grâce au Wi-Fi. Les frais de données normaux s'appliquent.

en: Other devices can use your cellular data connection over the Wi-Fi network. Normal data charges apply.
fr: Les autres appareils peuvent utiliser votre connexion de données cellulaire grâce au Wi-Fi. Les frais de données normaux s'appliquent.

en: Change Password/Setup…
fr: Modifier le mot de passe ou la configuration…

en: Set Up Hotspot…
fr: Paramétrer le point d'accès…

en: Wi-Fi is off
fr: Le Wi-Fi est éteint

en: In order to create a hotspot, you need to turn Wi-Fi on.
fr: Afin de créer un point d'accès, vous devez allumer le Wi-Fi.

en: Turn on Wi-Fi
fr: Allumer le Wi-Fi

en: Display language
fr: Afficher la langue

en: Back
fr: Retour

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Keyboard layouts
fr: Agencements du clavier

en: Current layouts:
fr: Agencements actuels :

en: All layouts available:
fr: Tous les agencements disponibles :

en: Language & Text
fr: Langue et texte

en: Display language…
fr: Afficher la langue…

en: Enable on-screen keyboard
fr: Activer le clavier virtuel

en: On-screen keyboard
fr: Clavier virtuel

en: External keyboard
fr: Clavier externe

en: Just White
fr: Juste Blanc

en: Just Black
fr: Juste Noir

en: Just Grey
fr: Juste Gris

en: Bordered White
fr: Bordure en blanc

en: Bordered Black
fr: Bordure en noir

en: Bordered Grey
fr: Bordure en gris

en: On-screen keyboard theme
fr: Thème de clavier virtuel

en: Keyboard theme
fr: Thème de clavier

en: Spell checking
fr: Vérification orthographique

en: Auto correction
fr: Correction automatique

en: Word suggestions
fr: Suggestion de mots

en: Auto capitalization
fr: Majuscules automatiques

en: Turns on Shift to capitalize the first letter of each sentence.
fr: Active la touche Maj pour mettre en majuscule la première lettre de chaque phrase.

en: Auto punctuation
fr: Ponctuation automatique

en: Inserts a period when you tap Space twice.
fr: Ajoute un point lorsque vous appuyez deux fois sur Espace.

en: Key magnifier
fr: Agrandisseur de touches

en: Keyboard sound
fr: Son du clavier

en: Keyboard vibration
fr: Vibration du clavier

en: Keyboard opacity
fr: Opacité du clavier

en: Hardware keyboard
fr: Clavier physique

en: Layouts and other sources
fr: Agencements et autres sources

en: The device needs to restart for changes to take effect.
fr: L'appareil doit redémarrer pour que les changements prennent effet.

en: Restart Now
fr: Redémarrer maintenant

en: Current spelling languages:
fr: Langues d'orthographe actuelles :

en: All languages available:
fr: Toutes les langues disponibles :

en: On large screens:
fr: Sur de grands écrans :

en: Enable workspaces
fr: Activer les espaces de travail

en: Support for multiple virtual workspaces
fr: Prise en charge de plusieurs espaces de travail virtuels

en: Always show the launcher
fr: Toujours afficher le lanceur

en: Videos and full-screen games may hide it temporarily.
fr: Les vidéos et les jeux en plein écran peuvent le cacher temporairement.

en: Icon size:
fr: Taille des icônes :

en: Cursor speed:
fr: Vitesse du curseur :

en: Wheel scrolling speed:
fr: Vitesse de la roulette de défilement :

en: Double-click speed:
fr: Vitesse du double-clic :

en: Test double-click:
fr: Tester le double-clic :

en: Touchpad
fr: Pavé tactile

en: Finger scrolling speed:
fr: Vitesse de défilement avec les doigts :

en: Tap to click
fr: Toucher pour cliquer

en: Scroll with two fingers
fr: Faire défiler avec deux doigts

en: Ignore touchpad when:
fr: Ignorer le pavé tactile quand :

en: Typing
fr: Une saisie est effectuée

en: A mouse is connected
fr: Une souris est connectée

en: Connect a mouse or touchpad via USB, or use a Bluetooth device. If a Bluetooth device isn’t detected, make sure it is turned on and its batteries are charged.
fr: Branchez une souris ou un pavé tactile via un port USB ou utilisez un appareil Bluetooth. Si un appareil Bluetooth n'est pas détecté, assurez-vous qu'il est allumé et que sa batterie est chargée.

en: You need to use a Bluetooth mouse or touchpad with this display. Make sure it is close to the device and its batteries are charged.
fr: Vous devez utiliser une souris ou un pavé tactile Bluetooth avec cet affichage. Assurez-vous qu'il est à proximité de l'appareil et que sa batterie est chargée.

en: Mouse & Touchpad
fr: Souris et pavé tactile

en: Primary button:
fr: Bouton principal :

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Not fast enough
fr: Pas assez rapide

en: Double-clicked
fr: Double-cliqué

en: Emergency Broadcast
fr: Diffusion d'urgence

en: Cell Broadcast Enabled
fr: Diffusion cellulaire activée

en: Cell Broadcast Disabled
fr: Diffusion cellulaire désactivée

en: Receive emergency notifications
fr: Recevoir les notifications d'urgence

en: Extreme threats
fr: Menaces graves

en: Let this app alert me using:
fr: Autoriser cette application à m'alerter en utilisant :

en: Sounds
fr: Sons

en: Notification Bubbles
fr: Des bulles de notifications

en: Notification List
fr: Liste des notifications

en: Sound
fr: Son

en: Apps that notify with sound:
fr: Applications qui signalent les notifications par un son :

en: When in Silent mode:
fr: Lorsque le mode silencieux est activé :

en: Vibrate as normal
fr: Vibrer comme d'habitude

en: Don't vibrate
fr: Ne pas vibrer

en: Apps that notify with vibrations:
fr: Applications qui signalent les notifications en vibrant :

en: Applications:
fr: Applications :

en: Apps can alert you using sounds, vibrations, notification bubbles and the Notification list.
fr: Les applications sélectionnées peuvent vous prévenir grâce à des sons, des vibrations, des bulles de notification et grâce à la liste des notifications.

en: Apps that notify with sound
fr: Applications utilisant une notification sonore

en: Apps that notify with vibration
fr: Applications signalant une notification par une vibration

en: No notifications
fr: Aucune notification

en: Bubbles
fr: Bulles

en: Add printer
fr: Ajouter une imprimante

en: Enter URI
fr: Saisissez l'URI

en: Devices
fr: Périphériques

en: No devices found.
fr: Aucun périphérique trouvé.

en: Describe printer
fr: Décrivez l'imprimante

en: Connection
fr: Connexion

en: Choose a connection
fr: Choisissez une connexion

en: Printer name
fr: Nom de l'imprimante

en: Optional
fr: Optionnel

en: Location
fr: Position

en: Driver
fr: Pilote

en: Choose driver
fr: Choisir un pilote

en: Select printer from database
fr: Sélectionner une imprimante dans la base de données

en: Provide PPD file
fr: Fournir un fichier PPD

en: Filter drivers
fr: Filtrer les pilotes

en: PPD file
fr: Fichier PPD

en: Printing
fr: Impression

en: Manager Printer Jobs
fr: Gestionnaire des tâches d'impression

en: Default printer
fr: Imprimante par défaut

en: Configured printers
fr: Imprimantes configurées

en: Discovered printers
fr: Imprimantes trouvées

en: Delete
fr: Supprimer

en: Set as Default
fr: Définir par défaut

en: There are no printers configured yet.
fr: Il n'y a pas encore d'imprimante configurée.

en: Printer status
fr: Statut de l'imprimante

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Policies
fr: Règles

en: Copies and pages
fr: Copies et pages

en: Host
fr: Hôte

en: Paper size
fr: Taille du papier

en: Duplex
fr: Recto-verso

en: Color model
fr: Modèle de couleurs

en: Quality
fr: Qualité

en: Enabled
fr: Activé

en: Default
fr: Défaut

en: This is the default printer.
fr: Ceci est l'imprimante par défaut.

en: Accepting jobs
fr: Acceptation des tâches

en: Shared
fr: Partagé

en: Idle
fr: Inactif

en: Aborted
fr: Interrompu

en: Active
fr: Actif

en: Stopped
fr: Arrêté

en: No messages
fr: Pas de messages

en: Jobs
fr: Tâches

en: Manage Print Jobs
fr: Gérer les tâches d'impression

en: Address
fr: Adresse

en: Model
fr: Modèle

en: Local Raw Printer
fr: Imprimante locale brute

en: Print test page
fr: Imprimer la page de test

en: All documents, saved games, settings, and other items will be permanently deleted from this device.
fr: Tous les documents, les sauvegardes de jeux, les paramètres et les autres éléments vont être supprimés définitivement de cet appareil.

en: Erase & Reset Everything
fr: Effacer et tout réinitialiser

en: Reset device
fr: Réinitialiser l'appareil

en: Reset Launcher
fr: Réinitialiser le lanceur

en: The Launcher will be returned to its original contents.
fr: Le contenu initial du lanceur sera restauré.

en: Reset all system settings…
fr: Réinitialiser tous les paramètres du système…

en: The contents and layout of the launcher, and the filters in the home screen will be returned to their original settings.
fr: Le contenu et la présentation du lanceur et les filtres de la page d'accueil seront réinitialisés à leurs valeurs d'origine.

en: Erase & Reset All
fr: Effacer et tout réinitialiser

en: Reset all system settings
fr: Réinitialiser tous les paramètres du système

en: Silent Mode
fr: Mode silencieux

en: High volume can damage your hearing.
fr: Un volume sonore élevé peut endommager votre audition.

en: Phone calls:
fr: Appels téléphoniques :

en: Ringtone
fr: Sonnerie

en: Vibrate on ring
fr: Vibrer en sonnant

en: Vibrate in Silent Mode
fr: Vibrer en mode silencieux

en: Dialpad tones
fr: Sons du clavier téléphonique

en: Messages:
fr: Messages :

en: Vibrate with message sound
fr: Vibrer avec une alerte sonore

en: Other sounds:
fr: Autres sons :

en: Lock sound
fr: Son de verrouillage

en: Other vibrations
fr: Autres vibrations

en: Custom message sound
fr: Alerte sonore personnalisée

en: Custom Ringtone
fr: Sonnerie personnalisée

en: Choose from
fr: Choisir parmi

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Set the time zone:
fr: Régler le fuseau horaire :

en: Automatically
fr: Automatiquement

en: Manually
fr: Manuellement

en: Enter your current location.
fr: Entrez votre position actuelle.

en: No matching place
fr: Aucun lieu ne correspond

en: Time and Date
fr: Heure et date

en: Time zone:
fr: Fuseau horaire :

en: Set the time and date:
fr: Définir la date et l'heure :

en: Set time & date
fr: Définir la date et l'heure

en: Time
fr: Heure

en: VPN
fr: RPV

en: To add a VPN configuration, download its config file or configure it manually.
fr: Pour ajouter une configuration de Réseau Privé Virtuel, téléchargez son fichier de configuration ou configurez-le manuellement.

en: Add Manual Configuration…
fr: Ajouter une configuration manuelle…

en: VPN reconnection required.
fr: Reconnexion au Réseau Privé Virtuel nécessaire.

en: You need to reconnect for changes to have an effect.
fr: Vous devez vous reconnecter pour que les changements prennent effet.

en: Add certificate?
fr: Ajouter un certificat ?

en: Add key?
fr: Ajouter une clé ?

en: Add pac file?
fr: Ajouter un fichier .pac ?

en: Content:
fr: Contenu :

en: No data available.
fr: Aucune donnée disponible.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: No reason given
fr: Motif indéterminé

en: Device is now managed
fr: Le périphérique est maintenant géré

en: Device is now unmanaged
fr: Le périphérique n'est plus géré

en: The device could not be readied for configuration
fr: Le périphérique n'a pu être préparé pour la configuration

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
fr: La configuration IP ne peut être réservée (pas d'adresse disponible, temps d'attente dépassé, etc.)

en: The IP configuration is no longer valid
fr: La configuration IP n'est plus valide

en: Your authentication details were incorrect
fr: Vos détails d'authentification étaient incorrects

en: 802.1X supplicant disconnected
fr: Le demandeur 802.1X est déconnecté

en: 802.1X supplicant configuration failed
fr: La configuration du demandeur 802.1X a échoué

en: 802.1X supplicant failed
fr: Le demandeur 802.1X a échoué

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
fr: Le délai d'authentification du demandeur 802.1X a expiré

en: DHCP client failed to start
fr: Le client DHCP n'a pu être démarré

en: DHCP client error
fr: Erreur du client DHCP

en: DHCP client failed
fr: Le client DHCP a échoué

en: Shared connection service failed to start
fr: Le service de connexion partagée n'a pas réussi à démarrer

en: Shared connection service failed
fr: Le service de connexion partagée a échoué

en: Necessary firmware for the device may be missing
fr: Un micrologiciel nécessaire est peut-être manquant pour le périphérique

en: The device was removed
fr: Le périphérique a été retiré

en: NetworkManager went to sleep
fr: NetworkManager a été suspendu

en: The device's active connection disappeared
fr: La connexion active du périphérique a disparu

en: Device disconnected by user or client
fr: Périphérique déconnecté par l'utilisateur ou le client

en: The device's existing connection was assumed
fr: L'existence d'une connexion avec le périphérique a été supposée

en: The supplicant is now available
fr: Le demandeur est maintenant disponible

en: The modem could not be found
fr: Le modem n'a pu être trouvé

en: The Bluetooth connection failed or timed out
fr: La connexion Bluetooth a échoué ou son délai a expiré

en: A dependency of the connection failed
fr: Une dépendance de la connexion a échoué

en: ModemManager is unavailable
fr: ModemManager est indisponible

en: The Wi-Fi network could not be found
fr: Le réseau Wi-Fi est introuvable

en: A secondary connection of the base connection failed
fr: Une connexion secondaire de la connexion de base a échoué

en: Network details
fr: Détails du réseau

en: Last connected
fr: Dernière connexion

en: Password
fr: Mot de passe

en: Forget this network
fr: Oublier ce réseau

en: IP address
fr: Adresse IP

en: Connect to Hidden Network
fr: Se connecter à un réseau caché

en: Network name
fr: Nom du réseau

en: SSID
fr: Nom du réseau sans fil

en: Security
fr: Sécurité

en: WPA & WPA2 Personal
fr: WPA & WPA2 personnels

en: WPA & WPA2 Enterprise
fr: WPA & WPA2 Entreprise

en: Dynamic WEP (802.1x)
fr: WEP Dynamique (802.1x)

en: Authentication
fr: Authentification

en: Inner authentication
fr: Authentification interne

en: CA certificate
fr: Certificat de l'autorité de certification

en: Choose…
fr: Choisir…

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The organization name has been truncated, as indicated by the ellipsis. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1…, Exp.: %2
fr: %1…, Exp. : %2

note: TRANSLATORS: The first position is the name of the organization that has issued the certificate. The latter position is the expiry date of the certificate.
en: %1, Exp.: %2
fr: %1, Exp. : %2

en: Using certificates is recommended as it increases security.
fr: L'utilisation de certificats est recommandée car elle augmente la sécurité.

en: Client certificate
fr: Certificat du client

en: User private key
fr: Clé privée de l'utilisateur

en: Pac file
fr: Fichier .pac

en: Pac provisioning
fr: Fourniture du fichier .pac

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Authenticated
fr: Authentifié

en: Both
fr: Les deux

en: PEAP version
fr: Version de PEAP

en: Automatic
fr: Automatique

en: Anonymous identity
fr: Identité anonyme

en: Identity
fr: Identité

en: Username
fr: Identifiant

en: Private key password
fr: Mot de passe de la clé privée

en: Remember password
fr: Se souvenir du mot de passe

en: Connect to hidden network…
fr: Se connecter à un réseau invisible…

en: Previous networks
fr: Réseaux précédents

en: Clear
fr: Effacer

en: Private key
fr: Clé privée

en: Public key
fr: Clé publique

en: Search
fr: Rechercher

en: Personal
fr: Personnel

en: System
fr: Système
